Będą protesty w środku pandemii?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będą protesty w środku pandemii?

02.11.2020autor: wk

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych apeluje do rządu o całkowite wstrzymanie prac nad ustawą o ochronie zwierząt do czasu zakończenia pandemii koronawirusa. Powrót do nich to nic innego, jak zmuszanie rolników do kontynuowania masowych protestów w obronie ich miejsc pracy. 

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych z dużym zadowoleniem przyjęła informację o niekontynuowaniu przez większość parlamentarną prac nad ustawą o ochronie zwierząt i innych ustaw. 

Zdaniem FBZPR sejmowa „zamrażarka” jest najodpowiedniejszym miejscem dla tych przepisów i projekt ten nigdy więcej nie powinien ujrzeć światła dziennego. Z tym większym zaniepokojeniem rolnicy przyjęli więc informacje medialne o tym, że rząd zamierza wrócić do tzw. Piątki dla Zwierząt. Tym razem na nowo pisząc ustawę. 

– To nie jest dobry moment na takie działania. W ostatnich tygodniach rolnicy dobitnie pokazali, co sądzą o tym projekcie. Masowe protesty i blokady dróg powinny być dla rządu jasnym sygnałem, że się nie ugniemy. Decydenci muszą mieć świadomość, że powrót do prac nad ustawą zmusi rolników do działania i kolejnych protestów. Czy na pewno tego chcemy w czasie pandemii i rekordowej liczby zachorowań na Covid-19? – pyta retorycznie Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. 

Zdaniem organizacji zrzeszonych w FBZPR powrót do ustawy jest możliwy tylko i jedynie wtedy, gdy strona rządowa zrezygnuje z wymierzonych w rolnictwo zakazów. Nowy projekt powinien być inicjatywą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stworzoną z zachowaniem wszystkich przewidzianych przez prawo procesów konsultacyjnych. - Ścieżka rządowa to proces transparentny, oparty o konsultacje międzyresortowe i konsultacje społeczne, poczynając od założeń ustawy – mówi Jerzy Wierzbicki z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. 

Rolnicy domagają się dopuszczenia do merytorycznych prac nad projektem. Nie może powtórzyć się sytuacja, gdy gotowa ustawa, nieznanego autorstwa, nagle pojawia się w Sejmie. - Nie wyobrażamy sobie, aby tak ważna dla naszego środowiska ustawa była pisana w zaciszu gabinetów. Niezbędne są możliwie szerokie konsultacje, aby wypracowane przepisy były efektem rozsądnego kompromisu – podsumowuje M. Sikora z FBZPR. 


r e k l a m a
Z ostatnich informacji przekazanych przez wiceministra rolnictwa Ryszarda Bartosika wynika, że Prawo i Sprawiedliwość nie będzie dalej procedować ustawy o ochronie zwierząt. Ale zamiast tego zostanie projekt zostanie opracowany od początku. Niestety ma to być ponownie projekt poselski, a nie rządowy. Co się w nim znajdzie? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli poczekać jeszcze kilka tygodni. 

wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto broni polskich rolników, a kto ich zdradził?

Rolnicy protestujący przeciwko tzw. piątce dla zwierząt postanowili piętnować tych polityków, którzy poparli kontrowersyjną ustawę. Z drugiej jednak strony doceniają tychże z nich, którzy sprzeciwili się dyscyplinie partyjnej. Kto w oczach rolników zasłużył na pochwałę, a kto wręcz odwrotnie?

czytaj więcej
Aktualności

Kiedy powstanie nowa ustawa o ochronie praw zwierząt?

Wczoraj informowaliśmy, o tym, że nowy projekt ustawy przygotuje nowy minister rolnictwa, Grzegorz Puda. Zadanie nie będzie łatwe, bowiem poprawek i postulatów różnych środowisk jest wiele. Kiedy ustawa ujrzy światło dzienne?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)