Czy UOKIK ukarze wreszcie sieci handlowe wykorzystujące rolników, przetwórców i klientów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy UOKIK ukarze wreszcie sieci handlowe wykorzystujące rolników, przetwórców i klientów?

20.01.2020

UOKiK na koncern Volkswagena nałożył gigantyczną karę. Czas wreszcie zająć się wielkimi sieciami handlowymi, przez które cierpią rolnicy. Czy jest to możliwe? Zastanawiają się redaktorzy naczelni „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 120 mln zł kary na koncern Volkswagen. To pokłosie tzw. dieselgate, czyli manipulowania przy komputerach sterujących samochodami, aby podczas badań pokazywały niższą emisję spalin. 

Wzięli się za giganta motoryzacyjnego, wezmą się za innych?

UOKiK przyzwyczaił nas do nakładania kar na niewielkie firmy, tym razem zadarł z wielkim koncernem. I dobrze! Brawo! Oczekujemy, że skoro Urząd nie ugiął się przed firmą o światowym zasięgu, to takie liliputy jak działające w Polsce niektóre sieci handlowe „przełknie bez popijania” i szybko zrobi porządek z procederem, jaki stosują od lat wobec dostawców żywności (nabiału, mięsa, wędlin, warzyw i owoców). Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne działania UOKiK przy wsparciu ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

r e k l a m a

Nadużycia sieci handlowych

A jest naprawdę wiele nadużyć do ukrócenia. Funkcjonujące niegdyś opłaty półkowe zamienione zostały na „dobrowolne” reklamy w gazetkach reklamowych. Jesteśmy świadkami „fałszowania” żywności, która przywieziona z zagranicy udaje polską. Mamy do czynienia z nagminnym wprowadzaniem klientów w błąd, co do cen produktów (cena przy kasie inna niż na półce). Dostawcy miewają naliczane rabaty od ceny zbytu, których wielkości nie znają i odbywa się to na koniec miesiąca po podliczeniu wielkości sprzedaży. Efekt jest taki, że dostawca nie wie czy zapłaci rabat i jakiej będzie on wysokości. W krajach takich jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania taka „wolna amerykanka” byłaby nie do pomyślenia.

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
Redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
Fot. Pixabay

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Państwo chce lepiej kontrolować żywność... od lipca

Od 1 lipca kontrola jakości żywności przejdzie fuzję. Będzie tym zajmowała się wyłącznie Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów-Rolno Spożywczych (IJHARS). Do tej pory kontrole takie wykonywały dwie instytucje: Inspekcja Handlowa oraz IJHARS.

czytaj więcej

Polsce i rolnictwu potrzebny jest gospodarczy patriotyzm

Polityczne rozgrywki trwają w najlepsze. Zwłaszcza teraz przed prezydenckimi wyborami. Jak do tej pory, nie słyszeliśmy na wiecach wyborczych i w mediach haseł odnoszących się do sytuacji polskiej wsi i rolnictwa.

czytaj więcej

Policja w Biedronce – efekt kontroli rolników z AgroUnii

Rolnicy związani z AgroUnią mają dość kolejnych „przypadkowych“ pomyłek ze znakowaniem żywności w sklepach sieci Biedronka. Kiedy zobaczyli, że holenderska marchew i ziemniaki są sprzedawane jako polskie, wezwali policję, która podjęła interwencje.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)