Czy UE pomoże rolnikom hodującym świnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy UE pomoże rolnikom hodującym świnie?

27.01.2021autor: Michał Czubak

Agrifish Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przyznał, że trudno będzie przygotować rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim hodowcom.

Wniosek do KE o wsparcie sektora wieprzowiny

Polska jest jednym z kilkunastu krajów, które zwróciły się do Komisji Europejskiej z prośbą o wsparcie trudnej sytuacji na rynku wieprzowiny spowodowanej m.in. ograniczeniami związanymi z COVID-19.

– Na rynku wieprzowiny mamy do czynienia z bardzo trudną i pogarszającą się sytuacją. Polska wielokrotnie zwracała KE na to uwagę. ASF, COVID-19, a obecnie dodatkowo sezonowy spadek cen, wpływają bardzo negatywnie na sytuację unijnych producentów świń i perspektywy dla tego sektora. W Polsce w styczniu br., w porównaniu do stycznia 2020 r., cena wieprzowiny była o prawie 42% niższa. To doskonale obrazuje skalę problemu, z jakim mamy do czynienia. Dlatego Polska jak i wiele innych państw członkowskich UE ponownie wnioskuje o wsparcie dla sektora wieprzowiny – powiedział sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

r e k l a m a

Jakie rozwiązania przewiduje UE?

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa, przypomniał, że sektor wieprzowiny w krajach członkowskich jest zróżnicowany i trapiony wieloma kłopotami. Występuje wiele problemów strukturalnych: wysoka koncentracja produkcji i bardzo różnorodna sytuacja w poszczególnych państwach członkowskich. Stąd też bardzo trudno będzie przygotować takie rozwiązanie, które zadowoli wszystkich.

– Dlatego tak trudno jest przygotować jedno kompleksowe rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim. Ale cały czas bacznie przyglądamy się sytuacji i nie wykluczamy możliwości wykorzystania instrumentów rynkowych – powiedział Wojciechowski.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Hodowla świń w systemie ściółkowym

Sylwester Rzewuski zajmuje się produkcją tuczników w cyklu otwartym. Zwierzęta utrzymywane są w dwóch chlewniach. Jeden budynek powstał w 1975, a drugi w 2010 roku. Rolnik w najbliższym czasie planuje modernizację nowszego obiektu, polegającą na zmianie w nim systemu utrzymania świń.

czytaj więcej

Cyber Pig. Świnie są świetne w grach komputerowych!

Świnie to bardzo inteligentne stworzenia. Kolejne badania naukowców udowodniły, że zwierzęta te… potrafią całkiem dobrze grać w gry wideo. A co dostawały za przejście kolejnego levelu?

czytaj więcej

Hodowla szczęśliwych świń. Jaki jest na to przepis?

Beata i Grzegorz Turulscy starają się łączyć swoje wieloletnie doświadczenie w produkcji świń z wiedzą młodego pokolenia, co owocuje dobrymi wynikami i satysfakcją z pracy. Niestety, obecna sytuacja na rynku nie wynagradza zaangażowania i stawia wielu producentów trzody chlewnej pod ścianą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)