Cyber Pig. Świnie są świetne w grach komputerowych!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cyber Pig. Świnie są świetne w grach komputerowych!

12.02.2021autor: Michał Czubak

Świnie to bardzo inteligentne stworzenia. Kolejne badania naukowców udowodniły, że zwierzęta te… potrafią całkiem dobrze grać w gry wideo. A co dostawały za przejście kolejnego levelu?

Świnie jako gracze w grze wideo

Naukowcy z Center for Animal Welfare Science z Uniwersytetu Purdue przeprowadzali badania dotyczące inteligencji świń. Do badań wytypowano cztery świnie, które ku zaskoczeniu badaczy, całkiem sprawnie poradziły sobie z zagadnieniem.

r e k l a m a

Świnia, joystick, gra wideo i nagroda

Przed zwierzętami ustawiono joystick, za pomocą którego musiały poruszać kursorem umieszczonym na ekranie monitora, aby osiągać wyznaczone przez naukowców cele. Przejście każdego poziomu owocowało nagrodą. Zwierzęta bardzo szybko „załapały” zasady gry.

Badanie wykazało, że świnie w określony sposób manipulowały joystickiem, by otrzymać nagrodę. Nie były to przypadkowe ruchy. Ustalono więc, że zwierzęta dostrzegały zależność pomiędzy ruchem joystickiem a nagrodą. Najlepsze ze zwierząt może się pochwalić skutecznością ukończenia „misji” i otrzymania nagrody na poziomie 76 procent.

- To, co udało im się osiągnąć, to trafić w cele znacznie powyżej poziomu przypadkowych szans - powiedziała kierująca badaniem dr Candace Croney, dyrektor Center for Animal Welfare Science na Uniwersytecie Purdue. Badaczka utrzymuje, że w trakcie eksperymentu zwierzęta "wykazywały zrozumienie tego, o co je proszono".

Odkrycie potwierdzające wcześniejsze badania

Wykazanie, że świnie należą do inteligentnych zwierząt to kolejny dowód na to, że jako istoty rozumne i doświadczające uczyć, świnie doskonale wyczuwają nastroje i zdają sobie sprawę z tego, co z nimi robimy, w jakie interakcji z nimi wchodzimy oraz czy ma to dla nich znaczenie czy nie.

Szczególnie te ostatnie kwestie dla naukowców z Uniwersytetu Purdue były mocno zarysowane, gdyż zwierzęta kontynuowały grę, nawet wówczas, kiedy zepsuł się dozownik nagród, a jedyną nagrodą jaką wówczas zwierzęta otrzymały była pochwała naukowców i zachęta miłymi słowami.

Michał Czubak
Fot. Pixabay
Źródło: vice.com

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gobarto uruchomiło fermę na 6 tys. loch

W lipcu do producentów tuczników współpracujących z firmą Gobarto trafią pierwsze warchlaki z nowoczesnej fermy w Zalesiu koło Namysłowa w województwie opolskim.

czytaj więcej

Najwięksi producenci wieprzowiny w Rosji zyskują na embargu

Największe gospodarstwa rolne, a właściwie fermy wielkotowarowe w Rosji korzystają na embargu. Odbywa się to przy jednoczesnej koncentracji produkcji świń. Obecnie 10 największych kombinatów odpowiada już za ponad połowę produkcji żywca wieprzowego! Ale do Niemców im jeszcze daleko.

czytaj więcej

Wypadek ciężarówki z 1000 świń. Wiele z nich padło

Do wypadku ciężarowej Scanii, która transportowało 1000 sztuk świń doszło 22 marca we wsi Słowenkowo (woj. zachodniopomorskie). Wstępne straty wynoszą ponad pół miliona złotych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)