Chińczycy zmniejszają import unijnej wieprzowiny. Jak to wpłynie na ceny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chińczycy zmniejszają import unijnej wieprzowiny. Jak to wpłynie na ceny?

31.10.2020autor: Magdalena Szymańska

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową ocenę rozwoju sytuacji na rynku wieprzowiny w Unii Europejskiej. Uwagę zwraca prognozowany spadek eksportu. Według unijnych urzędników eksport tego mięsa (bez podrobów) może w nadchodzącym roku spaść nawet o 10%. Z jednej strony przyczyną spadku są ograniczenia związane z wybuchem afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Niemczech, z drugiej natomiast odbudowa populacji świń w Chinach.

Z artykułu dowiesz się

  • eksport do Chin mocno wyhamował. Dlaczego?
  • Bruksela uważa, że powody są inne. Jakie?
  • chiński rynek świń ma się bardzo dobrze



Eksport do Chin mocno wyhamował. Dlaczego?

Jak wskazuje Bruksela, w pierwszej połowie bieżącego roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, eksport wieprzowiny z UE wzrósł o 15%. Wraz z pojawieniem się pierwszego przypadku ASF w Brandenburgii tak ważni importerzy, jak Chiny, Korea Południowa i Japonia, wstrzymały dostawy z Niemiec. W rezultacie KE zrewidowała swoje szacunki dotyczące wzrostu eksportu na bieżący rok do zaledwie 2%.

r e k l a m a

Bruksela uważa, że powody są inne. Jakie?

Co jednak ciekawe, zgodnie z oceną władz Brukseli, europejski eksport wieprzowiny nie rósłby w nadchodzącym roku nawet bez wybuchu ASF w Niemczech. Jako główny powód zahamowania jego wzrostu podaje się wzrost produkcji żywca wieprzowego w Chinach oraz to, że mieszkańcy państwa Środka spożywają coraz chętniej inne rodzaje mięsa.

Regionalizacja produkcji

Według Komisji dalszy rozwój eksportu wieprzowiny z UE będzie zależał od tego, jak skutecznie uda się powstrzymać rozwój ASF w Niemczech. Istotne jest również, aby partnerzy handlowi z Państwa Środka zaakceptowali zasadę regionalizacji. Brukseli zależy również na tym, aby powstałe po niemieckich dostawcach luki handlowe na rynku chińskim i innych rynkach azjatyckich uzupełnili dostawcy z Danii, Hiszpanii i Holandii.

Komisja zwraca uwagę na spadek produkcji wieprzowiny wewnątrz Unii. W bieżącym roku spodziewa się spadku na poziomie 0,5%. W pierwszej połowie 2020 roku mniej wieprzowiny wyprodukowały Niemcy, Francja, Włochy, Holandia i Polska.

Wyższe ceny skupu żywca i ponowny wzrost popytu konsumpcyjnego doprowadziły do nieco wyższej produkcji w całej UE w trzecim kwartale, aczkolwiek w czwartym kwartale, ze względu na konsekwencje wybuchu ASF w Niemczech, produkcja ponownie spadnie. Komisja spodziewa się, że wzrost produkcji będzie widoczny tylko w Hiszpanii, Danii i Irlandii, gdzie zwiększono pogłowie świń, w tym liczbę macior hodowlanych.

Rekordowy import i odbudowa Pogłowia

Chińska Republika Ludowa w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku zaimportowała rekordową ilość 7,41 mln ton mięsa, w tym produktów ubocznych. Według wstępnych informacji wielkość importu w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wzrosła o 3,11 mln ton, czyli o ponad 70%.

Po stratach produkcyjnych spowodowanych afrykańskim pomorem świń wśród chińskich importerów w ostatnich miesiącach szczególnie popularna była wieprzowina. W porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2019 roku Chińczycy kupili jej (bez produktów ubocznych) o 132% więcej (łącznie 3,29 mln ton).

Chiński rynek świń ma się bardzo dobrze

Aczkolwiek, jak podaje tamtejszy resort rolnictwa, w wyniku ciągłego wzrostu w ostatnich kilku miesiącach pogłowia świń i stada loch hodowlanych Chiny osiągnęły pogłowie świń na poziomie 80% „normalnych lat”. Dwanaście największych spółek giełdowych ze świniami sprzedało we wrześniu 5,7 mln zwierząt, co stanowi wzrost o 87% w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku. Rosnąca podaż trzody chlewnej w połączeniu z wysokim importem wieprzowiny odbiła się na spadku cen żywca wieprzowego w Chinach. Od połowy lipca do połowy października średnia cena w przeliczeniu na żywą wagę spadła w całym kraju o 22% do 29,71 jenów (3,73 euro) za kilogram.

Pomimo wzrostu produkcji Chiny będą nadal skazane na import wieprzowiny. Należy się jednak liczyć z tym, iż eksport nie będzie już rósł tak jak dotychczas. To zapewne wpłynie na ceny żywca wieprzowego w UE.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W 2021 roku wzrośnie globalny popyt na wołowinę. Czy skorzystają na tym polscy rolnicy?

Spadek produkcji wołowiny, ale również spadek konsumpcji, tak wygląda bieżąca sytuacja na unijnym rynku wołowiny, który znowu funkcjonuje pod dużą presją rozwoju pandemii. Zarówno unijni, jak i amerykańscy analitycy wskazują, iż negatywne konsekwencje kryzysu ustąpią w 2021 roku, a wtedy globalny popyt na wołowinę wróci.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: Turcja znosi cła importowe, będzie się działo!

Podczas, gdy u innych dużych eksporterów zbiory zbóż w tym roku spadły i muszą oni ograniczać sprzedaż na rynki zagraniczne, to dobre tegoroczne plony u nas pozwalają skorzystać na podwyżkach cen i uczestniczyć w zaspokajaniu potrzeb innych krajów.

czytaj więcej

Chiny wykryły GMO w towarach importowanych z Rosji

W rosyjskich zbożach, rzepaku i oleju rzepakowym dostarczanych do Chin znaleziono organizmy genetycznie modyfikowane.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)