ARiMR rozpoczęła nabór na kredyty restrukturyzacyjne dla rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ARiMR rozpoczęła nabór na kredyty restrukturyzacyjne dla rolników

07.07.2020autor: Magdalena Szymańska

ARiMR uruchomiła długo wyczekiwane przez rolników kredyty restrukturyzacyjne na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.

Kto może ubiegać się o kredyt?

Jest to linia preferencyjna KR. O kredyt może ubiegać się prowadzący gospodarstwo rolne, który:
  • jest osobą fizyczną, osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną,
  • ma miejsce zamieszkania albo siedzibę na terytorium Polski,
  • jest właścicielem gospodarstwa rolnego,
  • jest mikro-, małym lub średnim przedsiębiorcą,
  • co najmniej od 3 lat prowadzi działalność rolniczą,
  • jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe,
  • znajduje się w trudnej sytuacji.
r e k l a m a

Jaki długi jest okres kredytowania?

Kredyt może zostać udzielony maksymalnie na 10 lat z rocznym okresem karencji. Oprocentowanie, które płaci rolnik, wynosi 2%. Pozostałą część spłaca za kredytobiorcę Agencja. Kwota kredytu nie może przekroczyć 5 mln zł, a jego wypłata następuje na rachunek wierzyciela, na podstawie kopii umów lub innych dokumentów, z których wynikają zobowiązania. Jeśli kredytobiorca jest mikro-, małym lub średnim przedsiębiorcą, musi wnieść wkład własny. Jest on wyliczany na podstawie wielkości długu, który podlega restrukturyzacji. Wkład własny w przypadku mikro- i małego przedsiębiorcy wynosi 25%, a średniego – 40% kosztów restrukturyzacji.

Jakie warunki ubiegania się o kredyt trzeba spełnić?

Warunkiem ubiegania się o kredyt jest przygotowanie planu restrukturyzacji. Wzór dokumentu znajduje się na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa w zakładce „Pomoc publiczna w rolnictwie” pod hasłem: „Pomoc na restrukturyzację zadłużenia gospodarstw rolnych”. Sporządzony plan wraz z wnioskiem o jego akceptację trzeba złożyć do właściwego wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego. Dyrektor WODR ma 30 dni na podjęcie decyzji o akceptacji. Wniosek o kredyt składa się według wzoru określonego przez bank.

Obecnie kredyt restrukturyzacyjny jest dostępny w SGB Banku. Informacji o tym, czy pojawi się on także w innych bankach, trzeba szukać na stronie internetowej ARiMR. Warto zaznaczyć, iż akceptacja planu restrukturyzacji przez dyrektora WODR nie zwalnia banku z własnej oceny planu restrukturyzacji pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi, regulaminem kredytowania obowiązującym w banku oraz postanowieniami umowy zawartej pomiędzy ARiMR a bankiem. Decyzję o udzieleniu kredytu podejmuje samodzielnie bank.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na jakich zasadach spadkobierca może doliczyć czas posiadania ziemi do okresu jej zasiedzenia?

Ojciec użytkował przez 15 lat pole o powierzchni niespełna 1 ha. Jego właściciel nie żył, a spadkobiercy nie byli znani. Od śmierci ojca w 2005 r. ja je uprawiam. Zamierzam przekazać gospodarstwo synowi i chciałbym uporządkować sprawy własnościowe. Sądziłem, że mogę wystąpić do sądu o zasiedzenie tego pola, ale niedawno przeczytałem w „Tygodniku”, że mogę doliczyć czas posiadania ojca tylko w odniesieniu do swojego udziału spadkowego. W jaki sposób mógłbym uzyskać własność tego gruntu? Mam dwoje rodzeństwa, ale ono tej ziemi nie chce.

czytaj więcej

Kredyt dla rolnika – od czego zależy oprocentowanie

Sytuacja finansowa zmusza niekiedy do posiłkowania się kredytem gotówkowym, tym bardziej że jego podstawową zaletą jest swoboda decyzji co do przeznaczenia uzyskanych z niego pieniędzy. Z reguły, jeśli w grę nie wchodzi duża kwota, jego uzyskanie nie wiąże się z wieloma formalnościami. Zawsze jednak trzeba sprawdzić dokładnie umowę kredytową i ocenić swoje możliwości spłaty.

czytaj więcej

KORW odebrał grunty rolnikowi, a ziemia teraz leży odłogiem

Sylwester Buczek z Jasieńca w gminie Trzciel nie może przeboleć, że grunty, które były w posiadaniu jego rodziny od ponad 60 lat i z którymi graniczy jego gospodarstwo, dzierżawi od Skarbu Państw osoba, która je zaniedbuje. Z użytkowaniem w dobrej kulturze rolnej nie ma też nic wspólnego gospodarowanie działką, którą ta osoba kupiła od KOWR i która przylega do dzierżawionych gruntów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)