Na jakich zasadach spadkobierca może doliczyć czas posiadania ziemi do okresu jej zasiedzenia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakich zasadach spadkobierca może doliczyć czas posiadania ziemi do okresu jej zasiedzenia?

20.07.2020autor: Michał Czubak

Ojciec użytkował przez 15 lat pole o powierzchni niespełna 1 ha. Jego właściciel nie żył, a spadkobiercy nie byli znani. Od śmierci ojca w 2005 r. ja je uprawiam. Zamierzam przekazać gospodarstwo synowi i chciałbym uporządkować sprawy własnościowe. Sądziłem, że mogę wystąpić do sądu o zasiedzenie tego pola, ale niedawno przeczytałem w „Tygodniku”, że mogę doliczyć czas posiadania ojca tylko w odniesieniu do swojego udziału spadkowego. W jaki sposób mógłbym uzyskać własność tego gruntu? Mam dwoje rodzeństwa, ale ono tej ziemi nie chce.

Z artykułu dowiesz się

  • czy spadkobierca może żądać zasiedzenia nieruchomości?
  • jak stosuje się zasadę doliczania czasu posiadania?
  • co to jest dziedziczenie posiadania rzeczy?

Czy spadkobierca może żądać zasiedzenia nieruchomości?

Istotnie jest tak, że spadkobierca osoby, która objęła nieruchomość w posiadanie i do chwili śmierci nie nabyła jej w drodze zasiedzenia, może żądać stwierdzenia zasiedzenia na swoją rzecz, doliczając sobie okres posiadania spadkodawcy, ale jedynie w takiej części, w jakiej dziedziczy po spadkodawcy. Jeśli uprawniony do dziedziczenia jest Pan i dwoje rodzeństwa, to Pana udział w posiadaniu wynosi jedną trzecią.
r e k l a m a

Jak stosuje się zasadę doliczania czasu posiadania?

Zasadę doliczania czasu posiadania poprzednika w stosunku do nieruchomości, które były w posiadaniu spadkodawcy, stosuje się na korzyść wszystkich spadkobierców, a nie tylko tego, który posiada nieruchomość wyłącznie we własnym imieniu.

Co to jest dziedziczenie posiadania rzeczy?

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 28 kwietnia 1999 r. (sygn. akt: I CKU 105/98) stwierdził, że dziedziczenie posiadania rzeczy polega na przejściu na spadkobierców – z mocy prawa, z chwilą otwarcia spadku – wszystkich skutków prawnych, jakie wynikały z jej posiadania przez spadkodawcę, nie zależy natomiast od tego, czy spadkobiercy objęli w faktyczne władztwo rzecz znajdującą się dotychczas w posiadaniu spadkodawcy.

Jest jednak wyjście z tej sytuacji, jeśli Pana rodzeństwo zgodzi się przekazać Panu swoje udziały spadkowe w posiadaniu tego gruntu. Taki sposób wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 7 września 2016 r. (sygn. akt: IV CSK 691/15), stwierdzając, że spadkobiercy osoby, która posiadała samoistnie nieruchomość, lecz do chwili śmierci nie nabyła jej własności, mogą w drodze umownego lub sądowego działu spadku przenieść nabyte w wyniku dziedziczenia udziały w samoistnym posiadaniu nieruchomości na rzecz jednego ze współspadkobierców. Chodzi o tego, który po otwarciu spadku objął w faktyczne posiadanie całą nieruchomość. Wówczas spadkobierca, który nabył udziały w samoistnym posiadaniu nieruchomości od pozostałych spadkobierców, może doliczyć w całości do okresu własnego posiadania okres posiadania spadkodawcy.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ARiMR rozpoczęła nabór na kredyty restrukturyzacyjne dla rolników

ARiMR uruchomiła długo wyczekiwane przez rolników kredyty restrukturyzacyjne na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.

czytaj więcej

Jak robot udojowy zmienia organizację pracy w oborze?

Dwa roboty udojowe zupełnie zmieniły organizację pracy w gospodarstwie Magdaleny i Michała Topolskich, pozwoliły również znacznie zwiększyć skalę produkcji, a hodowca przyznaje, że dzięki automatyzacji doju zdecydowanie więcej czasu ma rodzina, ale niekoniecznie on sam.

czytaj więcej

Zasiedzenie ziemi rolnej a dziedziczenie – jakie są zasady?

Moi rodzice od 1984 r. użytkowali działkę rolną użyczoną im przez sąsiada na podstawie ustnej umowy. Sąsiad był samotny, nie wiem, czy miał jakichś dalszych krewnych. W 1987 r. zmarł. Moja mama zmarła w 2000 r., a ojciec rok później. Jeszcze przed ich śmiercią działkę w większości uprawiałem ja, a z części korzystała siostra. Później siostra ze względu na stan zdrowia zrezygnowała z tego i tylko ja obsiewałem ten grunt. Chciałbym uregulować kwestię własności i wystąpić o zasiedzenie. Minęło już ponad 30 lat, odkąd działka jest w posiadaniu naszej rodziny. Czy do wymaganego okresu 30 lat mogę doliczyć sobie te lata, kiedy działkę użytkowali rodzice?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)