Wspólna Polityka Rolna na obecnych zasadach zostanie przedłużona?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wspólna Polityka Rolna na obecnych zasadach zostanie przedłużona?

09.07.2020autor: Magdalena Szymańska

29 czerwca br. odbyło się nieformalne posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE. Głównym tematem obrad była dyskusja o postępach prac nad reformą WPR w połączeniu z wymogami określonymi w Europejskim Zielonym Ładzie.

Wszyscy ministrowie byli zgodni co do przyspieszenia prac nad wdrożeniem nowej WPR

Zdaniem Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa, nie są potrzebne żadne nowe propozycje w ramach WPR, aby spełnić wymagania strategii „Od pola do stołu” i strategii różnorodności biologicznej ujętych w Europejskim Zielonym Ładzie.
r e k l a m a

Kiedy rolnicy poznają główne założenia Wspólnej Polityki Rolnej?

W Brukseli mówi się, że porozumienie w sprawie Wspólnych Ram Finansowych można by osiągnąć na lipcowym szczycie Rady Europejskiej. Na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa w październiku powinno być przedstawione przynajmniej ogólne podejście do przyszłej WPR.

Polska chce dostosowania poziomu płatności bezpośrednich. Nie jesteśmy osamotnieni

Jan Krzysztof Ardanowski na unijnej debacie po raz kolejny nalegał na dostosowanie poziomu płatności bezpośrednich. Polska otrzymała wyraźne wsparcie w tej kwestii od Słowacji, Czech, Węgier i krajów bałtyckich. Przedstawiciel Węgier poprosił o większą swobodę dla krajów UE w zakresie ekologizacji w ramach WPR. Wyraźnie odrzucił propozycję Chorwacji dotyczącą minimalnego budżetu na ekosystemy. Oprócz Polski i Bułgarii, Węgry zdecydowanie poparły utrzymanie dobrowolnego wsparcia niektórych gałęzi produkcji.

Pojawiły się też informacje, iż przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady osiągnęli częściowe porozumienie w sprawie przedłużenia obecnych zasad funkcjonowania WPR na kolejne 2 lata, tj. na 2021 oraz 2022 r.

Magdalena Szymańska
fot. Parlament Europejski
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Artur Balazs: trzeba odbudować wspólnotę i zasypać podziały polityczne

Z Arturem Balazsem, ministrem w rządach premierów: Tadeusza Mazowieckiego, Jana Olszewskiego i Jerzego Buzka, rozmawiają Krzysztof Wróblewski i Marek Kalinowski. Artur Balazs jest założycielem niezwykle zasłużonej dla polskiej wsi instytucji – Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Nadal jest też rolnikiem – prowadzi 270-hektarowe gospodarstwo we wsi Łuskowo, w gminie Wolin, nastawione na produkcję roślinną – zboża, rzepak i buraki cukrowe.

czytaj więcej

Duda wygrał dzięki wsi. Dlaczego wieś i rolnicy jego poparli?

Misją „Tygodnika Poradnika Rolniczego” jest zachęcanie naszych Czytelników do korzystania z dobrodziejstw demokracji. Jednym z takich dobrodziejstw są wolne wybory.

czytaj więcej
Aktualności

WPR 2021-2027 – dwa lata poślizgu

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady osiągnęli częściowe porozumienie w sprawie zasad nowej Wspólnej Polityki rolnej po 2021 roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)