300 tys. złotych rekompensat dla rolników za klęski żywiołowe lub ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

300 tys. złotych rekompensat dla rolników za klęski żywiołowe lub ASF

08.03.2021autor: Magdalena Szymańska

Od 11 marca 2021 roku rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwach spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem ASF, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o wsparcie „Inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej”.

Pomoc wynosi maksymalnie 300 tys. zł i nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowalnych

Warto mieć na uwadze, iż straty wywołane przez klęski żywiołowe (powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna) muszą wynieść minimum 30% (na podstawie szacunku komisji powołanej przez wojewodę) i dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenia dotyczy wniosek o przyznanie pomocy. Mogą to być plantacje wieloletnie, sady, maszyny, budynki, stado podstawowe.

r e k l a m a

Pomoc umniejszona o odszkodowanie – w jakich przypadkach?

Ponadto, jeżeli zniszczony np. sad był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy pomniejsza się o kwotę odszkodowania. Ponadto, jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, ważnej na dzień wystąpienia szkody, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas pomoc na odtworzenie tego składnika pomniejsza się o połowę.

Kto może skorzystać z tej formy pomocy?

Wsparcie jest dostępne dla tych, którzy ponieśli straty w roku, w którym składają wniosek o pomoc lub w co najmniej jednym roku z dwóch lat poprzednich.

Pomoc finansowa dla rolników w walce z ASF

Natomiast w przypadku wystąpienia ognisk ASF o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok. Natomiast w dniu wydania tej decyzji zwierzęta te stanowiły co najmniej 30% świń będących w posiadaniu rolnika. Katalog wykorzystania tej pomocy jest szeroki, ale wyklucza inwestycje w produkcję świń.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe mutacje ASF – mniejsza śmiertelność, trudniejsza wykrywalność

Wirusy to obecnie główny problem u ludzi i zwierząt. W Niemczech afrykański pomór świń pojawił się w kolejnym powiecie, choć nadal w Brandenburgii. W Chinach z kolei wykryto jego nowe mutacje, które powodują trudności we wczesnym rozpoznawaniu choroby. Wszystkich czekają więc nowe wyzwania w kontroli rozprzestrzeniania się epidemii ASF.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

EFSA opracowała „strategię wyjścia” z ASF

EFSA opracowała strategię, w której opisano procedury nadzoru, które pomogą krajom dotkniętym afrykańskim pomorem świń (ASF) określić, kiedy wirus przestał krążyć wśród ich populacji dzików. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Klęski żywiołowe lub ASF? ARiMR uruchamia wsparcie na odtwarzanie potencjału produkcji rolnej

Od 11 marca do 31 grudnia 2021 roku ARiMR będzie przyjmować wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" - poinformowała Halina Szymańska, prezes ARiMR. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 300 tys. zł.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)