EFSA opracowała „strategię wyjścia” z ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

EFSA opracowała „strategię wyjścia” z ASF

05.03.2021autor: Dorota Kolasińska

EFSA opracowała strategię, w której opisano procedury nadzoru, które pomogą krajom dotkniętym afrykańskim pomorem świń (ASF) określić, kiedy wirus przestał krążyć wśród ich populacji dzików. 

EFSA opracowała strategię obejmującą dwie fazy: okres rutynowego nadzoru dzików (faza przesiewowa), po którym następuje krótszy okres intensywnego nadzoru (faza potwierdzenia). Badania nad modelem wykazały, że dokładność tego podejścia rośnie wraz z liczbą zebranych i przebadanych tusz dzików, ponadto wydłużenie okresu monitorowania zwiększa szanse na zweryfikowanie, czy wirus ASF już nie krąży w środowisku. Według EFSA stosowanie aktywnego nadzoru opartego na polowaniu ma ograniczony wpływ na skuteczność strategii wyjścia. 

W opinii podano praktyczne przykłady zastosowania strategii wyjścia zarówno na duże, jak i małe obszary dotknięte chorobą. Zawiera również zalecenia dotyczące minimalnych okresów monitorowania potrzebnych do zapewnienia skuteczności strategii.

EFSA przygotowała obszerny raport na temat metod monitoringu występowania ASF w populacji dzików, oceny skuteczności działań prowadzonych w trzech zakażonych obszarach UE (Łotwa, Estonia oraz Sardynia) oraz wymieniła luki, które występują nadal w badaniach nad transmisją wirusa. 

W raporcie, który ukazał się 3 marca br. EFSA informuje, że od 2014 r. do 31 sierpnia 2020 r. do Systemu Zgłaszania Chorób Zwierzęcych w obecnej epidemii genotypu 2 ASFV w UE zgłoszono 27158 przypadków u dzików i 4500 ognisk u świń domowych.


Oprac. dkol na podst. EFSA
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Myśliwi sprawdzają szybkie testy na ASF. "Po raz pierwszy na taką skalę"

Polski Związek Łowiecki sprawdza przydatność szybkich testów na ASF. Badaniom w terenie zostanie poddanych 500 dzików odstrzelonych przez myśliwych. - Badania te są po raz pierwszy przeprowadzone w takich warunkach i na taką skalę – wyjaśnia nam prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor PIWet-PIB.

czytaj więcej

300 tys. złotych rekompensat dla rolników za klęski żywiołowe lub ASF

Od 11 marca 2021 roku rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwach spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem ASF, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o wsparcie „Inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej”.

czytaj więcej

Nowe mutacje ASF – mniejsza śmiertelność, trudniejsza wykrywalność

Wirusy to obecnie główny problem u ludzi i zwierząt. W Niemczech afrykański pomór świń pojawił się w kolejnym powiecie, choć nadal w Brandenburgii. W Chinach z kolei wykryto jego nowe mutacje, które powodują trudności we wczesnym rozpoznawaniu choroby. Wszystkich czekają więc nowe wyzwania w kontroli rozprzestrzeniania się epidemii ASF.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)