Ziemia - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ziemia

Rada społeczna doradzi KOWR w sprawie dzierżawy gruntów. Kto w niej zasiada?

W najbliższych latach ze względy na tzw. wyłączenia 30% powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem dzierżawy do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa powróci niemal 100 tys. ha. Z tego powodu ma wzrosnąć rola rady społecznej ds. gospodarowania gruntami rolnymi przy Dyrektorze Generalnym KOWR. A rada właśnie ma nowy skład i nowego przewodniczącego. 

czytaj więcej

Ile gruntów rolnych ma jeszcze KOWR do rozdysponowania?

Dzierżawa ziemi rolnej obecnie stanowi podstawową formę zagospodarowania państwowych gruntów rolnych. Obecnie w dzierżawie pozostaje 81% ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ile gruntów rolnych zostało w Zasobie? Ile z nich może trafić do rolników

czytaj więcej

Dzierżawy 2022. Ilu rolników ma problemy z płatnością należności?

Od 2016 r. wpływy budżetu państwa z korzystania z państwowych gruntów sięgnęły prawie 2,6 mld złotych. W tym roku będzie to kolejne 460 mln. zł. Zdecydowana większość rolników płaci czynsz na czas. Tylko ok. 8% ma problemy z regulowaniem należności. 

czytaj więcej

Co z dzierżawcami, którym wygasa dzierżawa i nie mogą jej przedłużyć?

W najbliższych latach wygasną dzierżawy na powierzchnię ponad 686 tys. ha. Na jej przedłużenie nie mogą liczyć rolnicy, którzy w 2011 r. nie złożyli oświadczenia o tzw. wyłączeniu 30% gruntów. Kiedy i na jakich zasadach Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wyrazi zgodę na kontynuowanie dzierżawy?

czytaj więcej

Romanowski: pomysł zakazu promocji mięsa jest kuriozalny

Całkowite wykluczenie mięsa i wina z promocji produktów rolnych w ramach polityki promocyjnej to kuriozalny pomysł. Podczas spotkania z Januszem Wojciechowskim, komisarzem rolnictwa na pewno poruszymy tę kwestię – mówi Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa w wywiadzie dla TPR.

czytaj więcej

TOP 100 największych gospodarstw rolnych na świecie. Do kogo należą?

Największe gospodarstwo na świecie jest większe niż... cała Portugalia! Produkuje rocznie 800 mln litra mleka. Na liście właścicieli 100 największych gospodarstw rolnych nie ma Billa Gatesa. Za to znalazł się były minister rolnictwa czy twórca stacji telewizyjnej. Kto na świecie jest posiadaczem największych połaci ziemi rolnej?

czytaj więcej
r e k l a m a
Ziemia

Ziemia rolnicza drożeje. Ile trzeba zapłacić za 1 ha?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała średnie ceny gruntów rolnych na podstawie danych GUS. Informacje te są ważne m.in. przy uzyskiwaniu przez rolników kredytów. Jakie są ceny ziemi rolnej w poszczególnych województwach?

czytaj więcej

Jak uzyskać pozwolenie na zabudowanie działki rolnej?

Jestem właścicielem działki rolnej o powierzchni 0,4 ha, która nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Chciałbym wybudować na niej dom. Kiedy możliwe jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy?

czytaj więcej
Ziemia

Agencyjna pomoc dla dzierżawcy

Pytanie: Chciałbym złożyć wniosek w ramach Programu Modernizacji Gospodarstw Rolnych, jednak nie jestem posiadaczem gospodarstwa – dzierżawię je na okres 15 lat. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu na budowę obiektów na wydzierżawionym gruncie?

czytaj więcej
Ziemia

Odsprzedaż ziemi z darowizny

Ojciec przekazał synowi ziemię w darowiźnie. Teraz syn część tej ziemi chce sprzedać, ale zastanawia się, czy przepisy prawa mu na to pozwalają, bo od przekazania nie minęło jeszcze 5 lat. Szczegółowej odpowiedzi udziela prof. UAM. dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)