Obrót ziemią, dzierżawa, KOWR - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Obrót ziemią, dzierżawa, KOWR

Ile KOWR zarobił na dzierżawie i sprzedaży ziemi rolnej? Kwota powala

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa sprzedał aż 5 tys. ha ziemi, z czego większość to były grunty rolne. Kolejne 36 tys. ha KOWR wydzierżawiał. Ile pieniędzy na tym zarobił Ośrodek?

czytaj więcej

Ponad 80 tys. zł za 1 ha! Jakie są ceny ziemi rolnej w każdym województwie?

Ceny gruntów ornych w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. wzrosły aż o 19,5% do ponad 61 tys. zł/ha, natomiast czynsze dzierżawne o 18,5% do 1430 zł/ha. To średnie ceny gruntów dla całej Polski. A jakie są ceny ziemi rolnej w poszczególnych województwach? Ile wynoszą średnie czynsze dzierżawne? Ile kosztuje hektar łąki?

czytaj więcej

KOWR uzyska 90 tys. ha. Gdzie i ile gruntów rolnych trafi do rolników?

W ciągu najbliższych trzech lat do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ma wrócić niemal 90 tys. ha gruntów rolnych z tzw. wyłączeń. Takie grunty położone są w 10 województwach. Gdzie i ile ziemi KOWR będzie mógł przekazać rolnikom? Ile państwowych gruntów jest użytkowanych bezprawnie?

czytaj więcej

Rada społeczna doradzi KOWR w sprawie dzierżawy gruntów. Kto w niej zasiada?

W najbliższych latach ze względy na tzw. wyłączenia 30% powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem dzierżawy do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa powróci niemal 100 tys. ha. Z tego powodu ma wzrosnąć rola rady społecznej ds. gospodarowania gruntami rolnymi przy Dyrektorze Generalnym KOWR. A rada właśnie ma nowy skład i nowego przewodniczącego. 

czytaj więcej

Ile gruntów rolnych ma jeszcze KOWR do rozdysponowania?

Dzierżawa ziemi rolnej obecnie stanowi podstawową formę zagospodarowania państwowych gruntów rolnych. Obecnie w dzierżawie pozostaje 81% ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ile gruntów rolnych zostało w Zasobie? Ile z nich może trafić do rolników

czytaj więcej

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

czytaj więcej
r e k l a m a

W jaki sposób rolnik może wymusić na inwestorze przywrócenie gruntów rolnych do stanu pierwotnego?

Prowadzenie infrastruktury przez grunty rolnika to często powód do pasma konfliktów pomiędzy właścicielem ziemi a wykonawcą. Przykład rolnika z Wielkopolski pokazuje, jak można trwale zniszczyć strukturę gleby i potencjał plonowania. Co właściciel może teraz zrobić?

czytaj więcej

ANR bezprawnie odebrała rolnikom dzierżawę. Jakie są losy tej bulwersującej sprawy?

Agencja Nieruchomości Rolnych bezprawnie odebrała rolnikom ziemię, a decyzja ta została zaskarżona przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Także Sąd Najwyższy stanął po stronie rolników. Mimo wszystko nie jest to dla nich w pełni satysfakcjonująca wygrana, bo po utracie dzierżawionych gruntów musieli sprzedać bydło i ziemię.

czytaj więcej

Dzierżawa gruntów rolnych od parafii. Jakie są zasady?

Przez lata obrabiałem część gruntów rolnych należących do parafii na podstawie ustnej umowy z kolejnymi proboszczami. Na tej samej zasadzie drugą część ziemi dzierżawił drugi rolnik. Ostatni proboszcz przez zmianą parafii zawarł pisemną umowę dzierżawy na wszystkie grunty z innym rolnikiem. Co w tej sytuacji mam robić?

czytaj więcej

Rolnik ma zastrzeżenia do scalania gruntów. "Nie będę płacił za coś, czego fizycznie nie ma"

Stanisław Duchań, rolnik z Przeworska, uważa, że podczas prowadzonych w jego okolicy scaleń gruntów został skrzywdzony. Geodeta powiatowy odpowiada, że rolnik nie chce się zgodzić na scalenie „po złości”. Czy sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd?

czytaj więcej

Dzierżawy 2022 a rosnące ceny zbóż

2,6 mld złotych- to kwota, która od 2016 r. wpłynęła do budżetu państwa w ramach korzystania z państwowych gruntów. W tym roku opłata sięgnie 460 mln zł. Problemy z regulowaniem należności ma ok. 8% rolników, zdecydowana większość płaci czynsz na czas.

czytaj więcej

Dzierżawy 2022. Ilu rolników ma problemy z płatnością należności?

Od 2016 r. wpływy budżetu państwa z korzystania z państwowych gruntów sięgnęły prawie 2,6 mld złotych. W tym roku będzie to kolejne 460 mln. zł. Zdecydowana większość rolników płaci czynsz na czas. Tylko ok. 8% ma problemy z regulowaniem należności. 

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)