Obrót ziemią, dzierżawa, KOWR - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Obrót ziemią, dzierżawa, KOWR

Dzierżawa gruntów rolnych od parafii. Jakie są zasady?

Przez lata obrabiałem część gruntów rolnych należących do parafii na podstawie ustnej umowy z kolejnymi proboszczami. Na tej samej zasadzie drugą część ziemi dzierżawił drugi rolnik. Ostatni proboszcz przez zmianą parafii zawarł pisemną umowę dzierżawy na wszystkie grunty z innym rolnikiem. Co w tej sytuacji mam robić?

czytaj więcej

Rolnik ma zastrzeżenia do scalania gruntów. "Nie będę płacił za coś, czego fizycznie nie ma"

Stanisław Duchań, rolnik z Przeworska, uważa, że podczas prowadzonych w jego okolicy scaleń gruntów został skrzywdzony. Geodeta powiatowy odpowiada, że rolnik nie chce się zgodzić na scalenie „po złości”. Czy sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd?

czytaj więcej

Dzierżawy 2022 a rosnące ceny zbóż

2,6 mld złotych- to kwota, która od 2016 r. wpłynęła do budżetu państwa w ramach korzystania z państwowych gruntów. W tym roku opłata sięgnie 460 mln zł. Problemy z regulowaniem należności ma ok. 8% rolników, zdecydowana większość płaci czynsz na czas.

czytaj więcej

Dzierżawy 2022. Ilu rolników ma problemy z płatnością należności?

Od 2016 r. wpływy budżetu państwa z korzystania z państwowych gruntów sięgnęły prawie 2,6 mld złotych. W tym roku będzie to kolejne 460 mln. zł. Zdecydowana większość rolników płaci czynsz na czas. Tylko ok. 8% ma problemy z regulowaniem należności. 

czytaj więcej

Co z dzierżawcami, którym wygasa dzierżawa i nie mogą jej przedłużyć?

W najbliższych latach wygasną dzierżawy na powierzchnię ponad 686 tys. ha. Na jej przedłużenie nie mogą liczyć rolnicy, którzy w 2011 r. nie złożyli oświadczenia o tzw. wyłączeniu 30% gruntów. Kiedy i na jakich zasadach Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wyrazi zgodę na kontynuowanie dzierżawy?

czytaj więcej

Romanowski: pomysł zakazu promocji mięsa jest kuriozalny

Całkowite wykluczenie mięsa i wina z promocji produktów rolnych w ramach polityki promocyjnej to kuriozalny pomysł. Podczas spotkania z Januszem Wojciechowskim, komisarzem rolnictwa na pewno poruszymy tę kwestię – mówi Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa w wywiadzie dla TPR.

czytaj więcej
r e k l a m a

Czy można odzyskać grunty rolne przekazane państwu za rentę?

Wiele lat temu rodzice przekazali na rzecz państwa grunty rolne za rentę. Obecnie to my je użytkujemy. Czy jest możliwość ich odzyskania?

czytaj więcej

KOWR nie będzie musiał przekazywać nadwyżek finansowych do budżetu państwa

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie będzie musiał przekazywać wypracowanej nadwyżki finansowej do budżetu państwa. Dzięki temu pozostanie instytucją samofinansująca. Poznaliśmy także wpływy jakie ma KOWR z tytułu sprzedaży i dzierżawy gruntów rolnych.

czytaj więcej
Grunty Skarbu Państwa

Scalenia gruntów będą łatwiejsze? Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił ustawę o scaleniach. W Polsce co roku średnio scala się ok. 12 tys. hektarów gruntów. Zdaniem rządu potrzeby są jednak dużo większe stąd nowe przepisy, które mają to ułatwić.  

czytaj więcej
Ziemia kupno/sprzedaż

Ukraina otwiera rynek ziemi! Ile będzie kosztował hektar?

Ukraina otwiera rynek ziemi, który ma obejmować 27 mln hektarów prywatnych gruntów. Ośrodek Studiów Wschodnich prognozuje, że początkowo hektar będzie kosztować od 2 do 2,5 tys. dolarów.

czytaj więcej
Rozwiązanie umowy dzierżawy

Spadkobiercy przejmują dzierżawę: komu płacić czynsz?

Zmarł wieloletni właściciel, od którego dzierżawiłem grunty. Obawiam się, że stracę dzierżawę, bo jego spadkobierców jest kilku. Czy prawo chroni dzierżawcę takiego jak ja? – pyta w Agrarlex rolnik spod Obornik Wielkopolskich.

czytaj więcej

TOP 100 największych gospodarstw rolnych na świecie. Do kogo należą?

Największe gospodarstwo na świecie jest większe niż... cała Portugalia! Produkuje rocznie 800 mln litra mleka. Na liście właścicieli 100 największych gospodarstw rolnych nie ma Billa Gatesa. Za to znalazł się były minister rolnictwa czy twórca stacji telewizyjnej. Kto na świecie jest posiadaczem największych połaci ziemi rolnej?

czytaj więcej
ŁADOWANIE
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)