Odsprzedaż ziemi z darowizny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odsprzedaż ziemi z darowizny

11.02.2020autor: dr Aneta Suchoń

Ojciec przekazał synowi ziemię w darowiźnie. Teraz syn część tej ziemi chce sprzedać, ale zastanawia się, czy przepisy prawa mu na to pozwalają, bo od przekazania nie minęło jeszcze 5 lat. Szczegółowej odpowiedzi udziela prof. UAM. dr hab. Aneta Suchoń.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy można odsprzedać ziemię z darowizny?
  • Co mówią obowiązujące przepisy?
  • Jak KOWR rozpatruje takie sprawy?
W 2018 roku przekazałem synowi w darowiźnie 10 ha gruntów. Teraz chciałby sprzedać 1,5 ha. Czy to prawda, że nie jest to możliwe, gdyż musi przez 5 lat prowadzić gospodarstwo o powierzchni 10 ha? Zastanawia się czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Nowelizacja przepisów

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 26 kwietnia 2019 r. zmieniły się obowiązki nabywców osób bliskich. Są oni także zobowiązani do prowadzenia nabytego gospodarstwa rolnego przez 5 lat. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. W przypadku gdy nabywca jest osobą fizyczną, musi dodatkowo prowadzić to gospodarstwo osobiście.

Są wyjątki od ustawy

Obowiązek ten nie ma zastosowania w odniesieniu do nieruchomości rolnej zbywanej lub oddawanej w posiadanie np. osobie bliskiej, nabytej w wyniku dziedziczenia oraz działu spadku lub zapisu windykacyjnego. Aby można było zastosować to wyłączenie, nieruchomość musi być położona w granicach administracyjnych miasta o powierzchni mniejszej niż 1 ha.

Zachodzi pytanie, czy obowiązek ten dotyczy także osób bliskich, które nabyły nieruchomości w okresie od 30.04.2016 do 26.06.2019 r. W tym zakresie są różne interpretacje.

KOWR rozpatruje sprawy indywidualnie

Oddziały KOWR z reguły uważają, że 5-letni obowiązek dotyczy osób, które nabyły nieruchomości w okresie od 30.04.2016 r. Z uwagi na różne wykładnie najlepiej wyjaśnić to we właściwym miejscowo oddziale KOWR. Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka, na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej, może wyrazić zgodę, w drodze decyzji administracyjnej, na dokonanie czynności sprzedaży czy dzierżawy przed upływem okresu 5 lat od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości. Zrobi to w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym.

prof. UAM, dr hab. Aneta Suchoń


Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.


fot. Pixabay
autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ARiMR

Wsparcie na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny: wnioski do 24 grudnia br.

Jeszcze do 24 grudnia 2020 r. można składać do ARiMR wnioski o przyznane pomocy na wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój.

czytaj więcej
Ziemia

Ziemia rolnicza drożeje. Ile trzeba zapłacić za 1 ha?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała średnie ceny gruntów rolnych na podstawie danych GUS. Informacje te są ważne m.in. przy uzyskiwaniu przez rolników kredytów. Jakie są ceny ziemi rolnej w poszczególnych województwach?

czytaj więcej
Ziemia

Agencyjna pomoc dla dzierżawcy

Pytanie: Chciałbym złożyć wniosek w ramach Programu Modernizacji Gospodarstw Rolnych, jednak nie jestem posiadaczem gospodarstwa – dzierżawię je na okres 15 lat. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu na budowę obiektów na wydzierżawionym gruncie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)