- Kiedy można odsprzedać ziemię z darowizny?
- Co mówią obowiązujące przepisy?
- Jak KOWR rozpatruje takie sprawy?
W 2018 roku przekazałem synowi w darowiźnie 10 ha gruntów. Teraz chciałby sprzedać 1,5 ha. Czy to prawda, że nie jest to możliwe, gdyż musi przez 5 lat prowadzić gospodarstwo o powierzchni 10 ha? Zastanawia się czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
Nowelizacja przepisów
Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 26 kwietnia 2019 r. zmieniły się obowiązki nabywców osób bliskich. Są oni także zobowiązani do prowadzenia nabytego gospodarstwa rolnego przez 5 lat.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. W przypadku gdy nabywca jest osobą fizyczną, musi dodatkowo prowadzić to gospodarstwo osobiście.
Są wyjątki od ustawy
Obowiązek ten nie ma zastosowania w odniesieniu do nieruchomości rolnej zbywanej lub oddawanej w posiadanie np. osobie bliskiej, nabytej w wyniku dziedziczenia oraz działu spadku lub zapisu windykacyjnego.
Aby można było zastosować to wyłączenie, nieruchomość musi być położona w granicach administracyjnych miasta o powierzchni mniejszej niż 1 ha.
Zachodzi pytanie, czy obowiązek ten dotyczy także osób bliskich, które nabyły nieruchomości w okresie od 30.04.2016 do 26.06.2019 r. W tym zakresie są różne interpretacje.
KOWR rozpatruje sprawy indywidualnie
Oddziały KOWR z reguły uważają, że 5-letni obowiązek dotyczy osób, które nabyły nieruchomości w okresie od 30.04.2016 r.
Z uwagi na różne wykładnie najlepiej wyjaśnić to we właściwym miejscowo oddziale KOWR. Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka, na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej, może wyrazić zgodę, w drodze decyzji administracyjnej, na dokonanie czynności sprzedaży czy dzierżawy przed upływem okresu 5 lat od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości. Zrobi to w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym.
prof. UAM, dr hab. Aneta Suchoń
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.fot. Pixabay