Wydzierżawienie całego gospodarstwa. Czy trzeba zrezygnować z VAT?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wydzierżawienie całego gospodarstwa. Czy trzeba zrezygnować z VAT?

19.07.2023

Pytanie Czytelnika: Gospodaruję wraz z żoną na ok. 90 ha i jestem vatowcem. Ze względu na stan zdrowia przejdę do końca roku na rentę, ale chciałbym utrzymać majątek ze względu na sytuację rodzinną naszych dzieci mieszkających w mieście. Rozważam wydzierżawienie całego gospodarstwa, jednak boję się skutków VAT. Czy muszę zrezygnować z VAT? Z ważniejszych inwestycji to budynek inwentarski oddany do użytku w 2015 roku oraz ładowarka teleskopowa z 2020 r.

Odpowiedź Eksperta: W omawianym przypadku rolnik ma następujące możliwości w zakresie VAT w związku z planowanym wydzierżawieniem gospodarstwa.

  • Utrzymanie statusu podatnika czynnego VAT – przychody z dzierżawy gospodarstwa są co do zasady opodatkowane VAT, przy czym dzierżawa ziemi rolnej na cele rolnicze korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia MF z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Natomiast dzierżawa pozostałego majątku (budynki, budowle, maszyny, stado itp.) jest opodatkowana stawką 23%. Zatem mimo zaprzestania produkcji rolnej nasz rolnik będzie miał przychody opodatkowane, co zapobiegnie wykreśleniu z ewidencji podatników VAT. W tym wariancie wydzierżawiający nie musi dokonywać korekty VAT, jeśli jego majątek będzie w całości wydzierżawiony. Gdyby jednak np. przedmiotowy budynek inwentarski nie był wydzierżawiony, wówczas powstanie obowiązek korekty VAT – w tym przypadku 2/10 VAT odliczonego z budowy. To rozwiązanie, tj. utrzymanie statusu podatnika czynnego, jest korzystne w przypadkach konieczności oczekiwania na upływ okresu korekty środków trwałych.

Zobacz także: Aby dług nie pociągnął gospodarstwa - Jak zapobiegać zadłużeniu i jakie są koszty procesu sądowego?

r e k l a m a
  • Rezygnacja ze zwolnienia, a następnie wydzierżawienie gospodarstwa – należy z końcem miesiąca poprzedzającego powrót do zwolnienia złożyć w US deklarację VAT-R i zaznaczyć w poz. 31, że podatnik "będzie nadal korzystał ze zwolnienia". Następnie podatnik ma obowiązek sprawdzić, czy powstanie u niego obowiązek korekty – w analizowanym przypadku 2/10 VAT za budynek oraz 2/5 VAT za ładowarkę teleskopową – którą należy zapłacić do 25 lutego w latach 2024–2025. Zakładamy przy tym, że nasz rolnik nie ma majątku obrotowego, tj. zwierząt, produkcji w toku i zapasów. Jeśliby takowe były, należy obliczyć korektę od wartości zakupu lub wartości rynkowej tych środków i jednorazowo odprowadzić VAT w rozliczeniu za pierwszy miesiąc powrotu do zwolnienia. To rozwiązanie jest korzystne w sytuacji, gdy gospodarstwo w ogóle nie ma korekty za środki trwałe i/lub nie ma istotnych wartościowy składników środków obrotowych.


Roman Włodarz
Fot: Daleszyński

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę: kiedy można rozwiązać umowę?

Nasz Czytelnik ma umowę dzierżawy na fotowoltaikę i zastanawia się, czy może rozwiązać umowę dzierżawy, skoro minęły już 3 lata? Odpowiada nasz specjalista-prawnik.

czytaj więcej
Zarządzanie

Praca sezonowa – zasady zatrudnienia i rodzaje umów

W okresie żniw oraz zbiorów cenna jest każda para rąk. Podczas tego intensywnego dla rolników czasu do pracy w gospodarstwie zatrudniane są nowe osoby. Zanim podejmiemy się takiej pracy, warto wiedzieć, jak wygląda to w świetle prawa. Co powinna zawierać umowa? Jak postępować w przypadku pracowników młodocianych?

czytaj więcej
Porady KRUS

Rozwiązanie dzierżawy a emerytura i renta – przypadek rolnika

Czy wypowiedzenie umowy dzierżawy gospodarstwa rolnego może spowodować zawieszenie części uzupełniającej renty rolniczej małżonka rolnika, podczas gdy on sam nadal ma wypłacaną emeryturę w pełnej wysokości i może prowadzić gospodarstwo? Oto przypadek naszego Czytelnika.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)