Dzierżawa pod fotowoltaikę
Czy mogę rozwiązać umowę dzierżawy na fotowoltaikę, skoro minęły już 3 lata?
Roman L. (woj. lubuskie)
Umowa dzierżawy
Zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości z przeznaczeniem pod budowę elektrowni słonecznej zwykle jest jednym z pierwszych (a nie ostatnich) kroków, zmierzających do zrealizowania takiej inwestycji. Inwestor, mając zagwarantowane prawo do ziemi, może ubiegać się o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych i uzgodnień z odbiorcą energii. Podkreślmy, że prawo to nie oznacza nabycia nieruchomości, umowa dzierżawy daje jedynie prawo do korzystania i pobierania pożytków.
Uzyskanie pozwoleń może jednak potrwać nawet kilka lat, może też się okazać, że z różnych względów budowa elektrowni na tej konkretnej nieruchomości nie będzie możliwa bądź opłacalna. Na taką ewentualność inwestorzy zabezpieczają się, zastrzegając w umowach prawo rozwiązania umowy w określonych sytuacjach. Z punktu widzenia właściciela również nie jest korzystne związanie umową, z której nie uzyskuje spodziewanych korzyści. Warto zatem domagać się zastrzeżenia prawa rozwiązania umowy po określonym czasie (np. 3 latach), jeżeli w tym czasie dzierżawca nie przystąpi do budowy elektrowni.
O ile zatem w umowie zawartej przez Czytelnika takie uprawnienie zostało na jego rzecz zastrzeżone, może rozwiązać umowę. Jeśli nie, powinien przeanalizować inne podstawy rozwiązania umowy.
adw. Mikołaj Pomin
fot. EnvatoElements