Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę: kiedy można rozwiązać umowę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę: kiedy można rozwiązać umowę?

04.08.2023

Nasz Czytelnik ma umowę dzierżawy na fotowoltaikę i zastanawia się, czy może rozwiązać umowę dzierżawy, skoro minęły już 3 lata? Odpowiada nasz specjalista-prawnik.

Dzierżawa pod fotowoltaikę

Czy mogę rozwiązać umowę dzierżawy na fotowoltaikę, skoro minęły już 3 lata?

 Roman L. (woj. lubuskie)

Umowa dzierżawy

Zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości z przeznaczeniem pod budowę elektrowni słonecznej zwykle jest jednym z pierwszych (a nie ostatnich) kroków, zmierzających do zrealizowania takiej inwestycji. Inwestor, mając zagwarantowane prawo do ziemi, może ubiegać się o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych i uzgodnień z odbiorcą energii. Podkreślmy, że prawo to nie oznacza nabycia nieruchomości, umowa dzierżawy daje jedynie prawo do korzystania i pobierania pożytków.

dyzur prawnika porady dla rolnikow

Uzyskanie pozwoleń może jednak potrwać nawet kilka lat, może też się okazać, że z różnych względów budowa elektrowni na tej konkretnej nieruchomości nie będzie możliwa bądź opłacalna. Na taką ewentualność inwestorzy zabezpieczają się, zastrzegając w umowach prawo rozwiązania umowy w określonych sytuacjach. Z punktu widzenia właściciela również nie jest korzystne związanie umową, z której nie uzyskuje spodziewanych korzyści. Warto zatem domagać się zastrzeżenia prawa rozwiązania umowy po określonym czasie (np. 3 latach), jeżeli w tym czasie dzierżawca nie przystąpi do budowy elektrowni.

O ile zatem w umowie zawartej przez Czytelnika takie uprawnienie zostało na jego rzecz zastrzeżone, może rozwiązać umowę. Jeśli nie, powinien przeanalizować inne podstawy rozwiązania umowy.

adw. Mikołaj Pomin
fot. EnvatoElements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika i biogaz

Zielony wodór z OZE: możliwości wykorzystania jako paliwa

Wodór jest najprostszym i najlżejszym pierwiastkiem chemicznym, a na dodatek jest świetnym paliwem, po które warto sięgnąć. Jak można wykorzystać zielony wodór?

czytaj więcej
Zarządzanie

Energia dla wsi - Kto i na co może dostać pieniądze?

Zielona energia to kierunek, w którym rozwija się polska wieś. Ministerstwo Rolnictwa, a także Ministerstwo Klimatu, aby wspierać ten rozwój, ogłosiły program „Energia dla wsi”. Jak się okazało, zainteresowanie jest tak duże, że zdecydowano o powiększeniu puli finansowej. Sprawdź, kto może ubiegać się o dofinansowanie na energię dla wsi!

czytaj więcej

Niekorzystne zapisy w umowach na dzierżawę gruntów pod fotowoltaikę. Uważaj na nie!

Zielona energia jest coraz bardziej powszechna, praktycznie w każdej wsi znajdziemy panele fotowoltaiczne lub solarne. W niektórych miejscowościach zdarzają się coraz częściej farmy wiatrowe, ale także spore farmy fotowoltaiczne. Nie sztuką jest wydzierżawić grunt pod farmę, ale podpisać porządną umowę – oto jest zagwozdka. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)