Uchodźcy z Ukrainy łatwiej otrzymają pozwolenie na pracę, a ich dzieci 500+
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uchodźcy z Ukrainy łatwiej otrzymają pozwolenie na pracę, a ich dzieci 500+

05.03.2022autor: Michał Czubak

Obywatele Ukrainy będą mieli teraz łatwiej z uzyskaniem pozwolenia na pracę. Projekt ustawy jest już przygotowany. Jak w zamyśle ma to działać?

Praca. Ułatwienia dla obywateli Ukrainy

Tylko powiadomienie wysłane przez system teleinformatyczny praca.gov.pl potrzebne będzie obywatelowi Ukrainy, aby mógł być legalnie zatrudniony w Polsce. To znacznie uproszczenie procedur w stosunku do tego, co aktualnie obowiązuje. Wprawdzie jest to dopiero projekt, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa tak się właśnie stanie.

- Mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy więc działania, które podejmujemy wobec obywateli Ukrainy polegają na tym, abyśmy mogli zaoferować im miejsca pracy. Dlatego jednym z proponowanych rozwiązań w specustawie dotyczącej obywateli Ukrainy jest maksymalne uproszczenie dostępu do rynku pracy. Pracodawca będzie jedynie zobowiązany do powiadomienia właściwego urzędu pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy – dodał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

r e k l a m a

Zgłoszenie do PUP

Pracodawca będzie musiał jedynie zgłosić odpowiednie powiadomienie do swojego miejscowego urzędu pracy. Takie zgłoszenie nie może być wysłane później, jak 7 dni od czasu podjęcia przez obywatela Ukrainy pracy.

500 Plus i inne świadczenia

Polską granicę od początku agresji Rosji na Ukrainę od 24 lutego przekroczyło ponad 377 tys. ukraińskich uchodźców. Część z nich traktuje nasz kraj, jako tranzyt na Zachód. Inni chcą się tutaj zadomowić. Legalnie pracować i żyć.

Już teraz uchodźcy wojenni mogą korzystać z pomocy zdrowotnej, a wkrótce również i z opieki społecznej.

– Dostęp do różnych rozwiązań prawno-socjalnych będzie zagwarantowany na zasadach, które u nas są utrwalone i sprawdzone. Więc cały kompleks świadczeń zdrowotnych, następnie świadczeń rodzinnych, pomocy społecznej, ale także świadczeń związanych ze wsparciem na rzecz rodziny, które realizuje ZUS a więc świadczenia 500+, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i pozostałe świadczenia – powiedziała prof. Gertruda Uścińska prezes Zakłady Ubezpieczeń Społecznych

Michał Czubak
Fot. arch. TPR

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ciągniki odholowały wyrzutnię rakiet za 25 mln USD. Rolnicy na Ukrainie ironizują: „czas przygotować pole do zasiewów”

Rosyjska armia nie zdobyła stolicy Ukrainy, za to traci sprzęt wojskowy. W sieci można natknąć się na filmy, na których ukraińscy rolnicy ciągnikami rolniczymi odholowują sprzęt wojskom rosyjskim. Tak też stało się z wyrzutnią rakiet TOR-M2, która jako nowa warta jest ok. 25 mln dolarów. 

czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą to bezprecedensowa sytuacja. Należy zawiesić Zielony Ład?

Bezprecedensowa sytuacja wymaga bezprecedensowych działań. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych zaapelowała do Komisji Europejskiej o odłożenie wejścia w życie reform Europejskiego Zielonego Ładu oraz zawieszenie funkcjonowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami – ETS.

czytaj więcej

Wojna na Ukrainie, a światowe rynki rolne. Jak konflikt odbije się na rolnictwie?

Jak wojna Rosji z Ukrainą wpłynie na światowe rynki rolne? Jak wpłynie na ceny zbóż, nawozów, mleka czy paliw? Zboża i rzepak szaleją na giełdach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)