Wojna Rosji z Ukrainą to bezprecedensowa sytuacja. Należy zawiesić Zielony Ład?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojna Rosji z Ukrainą to bezprecedensowa sytuacja. Należy zawiesić Zielony Ład?

02.03.2022

Bezprecedensowa sytuacja wymaga bezprecedensowych działań. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych zaapelowała do Komisji Europejskiej o odłożenie wejścia w życie reform Europejskiego Zielonego Ładu oraz zawieszenie funkcjonowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami – ETS.

Zdaniem organizacji branżowych do czasu trwałego ustabilizowania się cen energii KE powinna zrezygnować ze wszystkich czynników, które przyczyniają się do jej dalszego wzrostu oraz zagrażają suwerenności żywnościowej Europy.

Agresja Rosji zmienia sytuację

Tymczasem agresja Rosji na Ukrainę może doprowadzić do jeszcze większego zaostrzenia kryzysu związanego z cenami energii. Rozpoczęcie działań wojennych już wpłynęło na notowania gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla. FBZPR przypomniała, że jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu sektor rolny stał się ofiarą rosyjskich manipulacji na rynku gazu, wynikającej z niespotykanej dotąd skali wzrostów cen gazu ziemnego, który jest głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji nawozów. Już wtedy ceny nawozów były nie do zaakceptowania przez rolników i stawiały pod znakiem zapytania rozpoczęcie sezonu aplikacyjnego. Wojna doprowadzi do dalszego pogorszenia tej sytuacji.

Zawiesić Zielony Ład?

- W związku z tym uważamy, że Komisja Europejska powinna w trybie natychmiastowym zdecydować o zawieszeniu wszelkich procedowanych reform, których efektem może być dalszy wzrost kosztów produkcji. Zmiany związane ze strategią „Od pola do stołu”, strategią „Bioróżnorodności” oraz pakietem Fit for 55 niewątpliwie będą miały takie negatywne oddziaływanie. Zaoszczędzony w ten sposób czas powinien być poświęcony na dokładne przygotowanie oceny skutków wpływu (impact assessment) tych regulacji na europejskie rolnictwo – czytamy w apelu skierowanym do Ursuli von der Leyen przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Nie dla systemu handlu emisjami

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w pełni poparła także stanowisko polskiego rządu w sprawie funkcjonowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami – ETS przedstawioną 28 lutego w Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała wtedy, że Polska postuluje o zawieszenie systemu ETS do czasu normalizacji cen energii i wyjścia z kryzysu. Jej zdaniem aktualna sytuacja rynkowa oraz geopolityczna w bardzo wyraźny sposób obnaża wady systemu EU ETS.

wk

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Uchodźcy z Ukrainy łatwiej otrzymają pozwolenie na pracę, a ich dzieci 500+

Obywatele Ukrainy będą mieli teraz łatwiej z uzyskaniem pozwolenia na pracę. Projekt ustawy jest już przygotowany. Jak w zamyśle ma to działać?

czytaj więcej

Rynki rolne szaleją po napaści Rosji na Ukrainę

W związku z wojną w Ukrainie, która stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Europy, Rada Ministrów Rolnictwa AGRISISH UE spotkała się w trybie pilnym na nadzwyczajnej wideokonferencji. Dyskutowano na temat wpływu wojny na unijne rolnictwo. 

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Izba Zbożowo-Paszowa wyklucza z grona członków firmę z rosyjskim kapitałem

Jednoznaczne rozstrzygnięcia przyniosło wtorkowe posiedzenie Prezydium Izby Zbożowo-Paszowej. Prezydium chce, by członkowie zakończyli współpracę z rosyjskimi partnerami. Izba zabrała także głos w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)