Polska dostarczy paliwo ukraińskim rolnikom?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska dostarczy paliwo ukraińskim rolnikom?

23.03.2022autor: Kamila Szałaj

Polska ma dostarczać paliwo ukraińskim rolnikom. Komisja Europejska chce, by było to 50 tys. ton tygodniowo. Oprócz tego eksport ukraińskich zbóż miałby się odbywać poprzez polskie porty. 

Wojna w Ukrainie spowoduje bardzo duży spadek plonów. Część rolników udała się na front, więc nie wykonają prac w polu. Poza tym wiele gospodarstw nie dysponuje odpowiednimi środkami produkcji – brakuje nawozów, środków ochrony roślin czy nasion. Okupanci celowo niszczą ciągniki i sprzęt rolniczy, by uniemożliwić uprawę ziemi. Rosyjska polityka imperialistyczna atakuje system bezpieczeństwa żywnościowego, żeby wywołać głód.

r e k l a m a

Ukraińscy rolnicy potrzebują 50 tys. ton paliwa tygodniowo. Ma je dostarczyć Polska 

W związku z tym Komisja Europejska ogłosiła dziś pakiet pomocowy dla ukraińskich rolników. Ze strony komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego padła deklaracja, że Polska dostarczy paliwo dla ukraińskich rolników. 

- Chcemy wysłać paliwo rolnikom w Ukrainie. Oni tygodniowo potrzebują 50 tys. t paliwa, czyli miesięcznie ok 250 tys. ton. Taką pomoc właśnie organizuje Polska. Jesteśmy gotowi dostarczyć tę ilość paliwa pod względem logistycznym. Państwo polskie ma agencję rezerw, która może paliwo dostarczyć, a Unia Europejska gotowa jest sfinansować taką operację. Ukraińscy rolnicy, choć pod bombami, chcą dalej pracować i to jest nasz obowiązek, żeby ich wesprzeć. To niezmiernie istotne dla bezpieczeństwa żywnościowego na Ukrainie, ale również w Europie i na całym świecie - powiedział Wojciechowski.

Eksport ukraińskich zbóż będzie się odbywał przez polskie porty?

Poza tym dla ukraińskich rolników zostaną udostępnione porty nad Bałtykiem. 

- Ukraina jest zainteresowana podtrzymaniem eksportu, ale problem polega na tym że porty morskie na Morzu Czarnym są całkowicie zablokowane przez rosyjskiego agresora. Dlatego musimy wesprzeć Ukrainę w zakresie eksportu żywności. Pod względem logistycznym byłoby najłatwiej przewozić tę żywność do Gdańska i Gdyni – zaznaczył Wojciechowski. 

Ponadto Komisja zaproponowała Ukrainie unijny program wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych o wartości 330 mln euro, aby pomóc w złagodzeniu cierpień Ukraińców spowodowanych rosyjską inwazją. Wsparcie to pomoże zabezpieczyć dostęp do podstawowych towarów i usług oraz ochronę. 

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego w Polsce nie jest praktykowany ubój bydła na pastwisku?

– Dzięki ubojowi na pastwisku skraca się łańcuch dostaw, zminimalizowane są koszty ponoszone na transport, ubój, porcjowanie i dojrzewanie mięsa. Ubój na pastwisku doskonale funkcjonuje w rodzinnych mniejszych i większych gospodarstwach w Szwajcarii,a także w Austrii i Niemczech. Warto więc rozwiązanie to przenieść na polski grunt i umożliwić rolnikom bardziej opłacalną sprzedaż bezpośrednią – mówił Piotr Rydel – prezes Związku Hodowców Polskiego Bydła Czerwonego, podczas styczniowej konferencji w Ostaszewie.

czytaj więcej

Czy rolnik może starać się o zasiedzenie gruntów po zmarłym wujku?

W tym roku w lutym minęło 30 lat, odkąd uprawiam 5 ha gruntów rolnych, które przejąłem po śmierci wuja. Wuj nie miał żony i dzieci. Czy mogę starać się o zasiedzenie tych gruntów? Jaka jest procedura?

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Rosja ostrzelała Odessę! "Tak się kończą negocjacje z diabłem o eksporcie zboża z Ukrainy"

Barbarzyństwo Rosji nie zna granic! Wczoraj podpisali umowę gwarantującą bezpieczny wywóz zboża z Ukrainy, a dziś ostrzelali najważniejszy port w tym kraju - Odessę. Nadzieja na eksport  ziarna właśnie umarła. - Tak się kończą negocjacje z diabłem - pisze jeden z brokerów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)