Dlaczego w Polsce nie jest praktykowany ubój bydła na pastwisku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego w Polsce nie jest praktykowany ubój bydła na pastwisku?

26.03.2022autor: Marcin Konicz

– Dzięki ubojowi na pastwisku skraca się łańcuch dostaw, zminimalizowane są koszty ponoszone na transport, ubój, porcjowanie i dojrzewanie mięsa. Ubój na pastwisku doskonale funkcjonuje w rodzinnych mniejszych i większych gospodarstwach w Szwajcarii,a także w Austrii i Niemczech. Warto więc rozwiązanie to przenieść na polski grunt i umożliwić rolnikom bardziej opłacalną sprzedaż bezpośrednią – mówił Piotr Rydel – prezes Związku Hodowców Polskiego Bydła Czerwonego, podczas styczniowej konferencji w Ostaszewie.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego w Polsce nie jest praktykowany ubój bydła na pastwisku?
  • Co na temat uboju bydła na pastwiskach mówią Polskie przepisy?
  • Jak uregulowane zostały przepisy dotyczące uboju bydła na pastwisku w Szwajcarii?

Na konferencji, swoimi doświadczeniami w tym obszarze podzielili się ze słuchaczami przybyli ze Szwajcarii goście: prof. dr Knut Schmidtke oraz mgr inż. Eric Meili – rolnik prowadzący w Szwajcarii 10-hektarowe gospodarstwo, w którym utrzymuje 15 krów mieszańcowych hf x angus i limousine a zarazem specjalista z Wydziału Nauk o Zwierzętach Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego w Szwajcarii przybliżył tematykę uboju w gospodarstwie.

Izolowanie zwierząt od rodzinnego środowiska, transport do zakładu i oczekiwanie w ubojni to bardzo silne czynniki stresogenne, które należy wyeliminować. I właśnie obok warunków ekonomicznych za uśmierceniem w gospodarstwie przemawia także wyższa jakość mięsa, jaką dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy. Jeśli chcemy zarabiać pieniądze musimy sami zabijać zwierzęta w gospodarstwie nie sprzedawać je dużym komercyjnym ubojniom – mówił prelegent. – 10 lat walczyłem o wprowadzenie w Szwajcarii takich przepisów i w efekcie w 2016 roku Szwajcaria złagodziła prawo, dzięki czemu możliwy jest ubój zwierząt na pastwisku. Zezwolenie na taki na ubój wymaga między innymi posiadania pozwolenia na broń i świadectwa kwalifikacji zgodnie z rozporządzeniem. Bydło w swoim naturalnym środowisku bytowania,w stadzie oszałamiane jest najczęściej strzałem w głowę lub bolcowym aparatem. Inne sztuki praktycznie nie reagują na oddany strzał, gdyż rolnik często (na co dzień) używa broni oddając ślepe strzał w powietrze – mówił Meili. Prosty sposób uboju zwierzęcia tzn. ogłuszanie i wykrwawianie następuje bezpośrednio w gospodarstwie. Zaleca się stosowanie do tego celu odpowiednich przenośnych pojemników do skrwawiania (używa się do tego ładowarki bądź ciągnika z turem). Następnie tusza transportowana jest za pomocą specjalnie skonstruowanych przyczep do rzeźni stacjonarnej i dalszej obróbki. W ciągu 45 minut, maksymalnie godziny od uboju, sztuka powinna trafić do rzeźni, gdzie dokonuje się jej patroszenia i podziału. Dla wielu rolników utrzymujących zwierzęta w systemie ekologicznym ubój pastwiskowy jest logiczną kontynuacją wypasu ekstensywnego. Zwierzęta zostają ubite tam gdzie żyły, bez stresu i niepokoju podczas transportu – podkreślił Eric Meili.

r e k l a m a
Prof. dr Knut Schmidtke – dyrektor ds. Badań i Innowacji oraz przewodniczący Rady Wykonawczej Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego FIBL Szwajcaria

  • Prof. dr Knut Schmidtke – dyrektor ds. Badań i Innowacji oraz przewodniczący Rady Wykonawczej Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego FIBL Szwajcaria

Należy zrobić wszystko, by ujednolicić polskie przepisy

Założenie hodowli i upraw ekologicznych w Europie, w tym w Polsce, jest kluczową drogą skracania łańcuchów dostaw żywności. Profesor dr Knut Schmidtke – dyrektor ds. Badań i Innowacji oraz przewodniczący Rady Wykonawczej Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego FIBL w Szwajcarii, na co dzień współpracujący z wieloma ośrodkami na świecie, w tym z Uniwersytetem Wrocławskim, przedstawił ideę praktyk produkcyjnych w gospodarstwach Europy Zachodniej mówiąc głównie o postulowaniu uboju na pastwisku.

Musimy rozmawiać z parlamentarzystami i konsumentami, jesteśmy otwarci, aby wesprzeć was w zakresie prawa i praktyki ubojowej obowiązującej nie tylko w Szwajcarii, lecz także na terenie Unii Europejskiej. Wśród konsumentów wzrasta świadomość bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego i jest to niewątpliwie szansa budowy marki i krótszych łańcuchów dostaw żywności najwyższej jakości – dodał prof.Schmidtke.

W opinii zgromadzonych na konferencji słuchaczy i prelegentów ze Szwajcarii należy robić wszystko, by ujednolicić polskie przepisy z tymi, które dobrze funkcjonują w krajach unijnych i są akceptowane przez tamtejsze władze oraz konsumentów.

Zamierzam zakupić odpowiedni sprzęt, aby móc prezentować hodowcom jak wygląda ubój na pastwisku. Planujemy przystąpienie do realizacji uboju na pastwisku w praktyce, nie tylko bydła, lecz także innych zwierząt hodowanych w gospodarstwach. Zaprezentowana wiedza powinna pozwolić wspólnie z urzędnikami ministerstwa i weterynarii wypracować lepszą formułę dla rolników tworząc perspektywy dla rozwoju rolnictwa – mówił Piotr Rydel, prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona w Typie Mięsnym.

Mgr inż. Eric Meili – rolnik i jednocześnie specjalista Wydziału Nauk o Zwierzętach Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego FIBL Szwajcaria

  • Mgr inż. Eric Meili – rolnik i jednocześnie specjalista Wydziału Nauk o Zwierzętach Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego FIBL Szwajcaria

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marcina Konicza pt. Ubój na pastwisku – dlaczego nie ma go w Polsce, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 12/2022 na str. 88.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Fot. archiwum PZHiPBZRPCwTM

autor Marcin Konicz

Marcin Konicz

współpracownik "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Nowego Miasta Lubawskiego

współpracownik "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Nowego Miasta Lubawskiego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Polska dostarczy paliwo ukraińskim rolnikom?

Polska ma dostarczać paliwo ukraińskim rolnikom. Komisja Europejska chce, by było to 50 tys. ton tygodniowo. Oprócz tego eksport ukraińskich zbóż miałby się odbywać poprzez polskie porty. 

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Cyklop zmiażdżył rolnika - seria nieszczęśliwych wypadków

Do tragicznego wypadku doszło we wsi Jelna, w gminie Gródek nad Dunajcem w woj. małopolskim. Maszyna rolnicza przygniotła mężczyznę... 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Premia dla młodych rolników 2022: jakie warunki w tym naborze?

ARiMR już niebawem zacznie przyjmować wnioski na "Premię dla młodych rolników". Kto może się ubiegać, od kiedy - do kiedy i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie? Sprawdź! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)