Czy rolnik może starać się o zasiedzenie gruntów po zmarłym wujku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik może starać się o zasiedzenie gruntów po zmarłym wujku?

24.03.2022autor: dr Aneta Suchoń

W tym roku w lutym minęło 30 lat, odkąd uprawiam 5 ha gruntów rolnych, które przejąłem po śmierci wuja. Wuj nie miał żony i dzieci. Czy mogę starać się o zasiedzenie tych gruntów? Jaka jest procedura?

Czy rolnik indywidualny może nabyć nieruchomość rolną przez zasiedzenie?

Według § 3 art. 172 Kodeksu cywilnego, nabyć nieruchomość rolną w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR) przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny. Powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie może przekroczyć 300 ha użytków rolnych.

Artykuł 4 UKUR określa, że jeżeli nabycie nieruchomości rolnej następuje w wyniku zasiedzenia, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, działający na rzecz Skarbu Państwa, może złożyć oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości za zapłatą ceny tej nieruchomości.

r e k l a m a

Jak wygląda procedura nabycia przez zasiedzenie?

nW pierwszej kolejności składa Pan wniosek o zasiedzenie do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Zasiedzenie następuje z mocy samego prawa. Natomiast stwierdzenie nabycia własności przez zasiedzenie następuje na podstawie orzeczenia sądowego wydawanego w trybie nieprocesowym na podstawie art. 609–610 Kodeksu postępowania cywilnego.

Z wnioskiem takim może wystąpić każdy zainteresowany. Wnioskodawca powinien wykazać nieprzerwane posiadanie samo­istne objętej wnioskiem nieruchomości przez okres wymagany w ustawie.

Kto ma pierwszeństwo nabycia: rolnik czy KOWR?

Po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia nieruchomości rolnej przez zasiedzenie należy rozważyć, czy KOWR przysługuje prawo nabycia. Nie ma on do niego prawa, jeżeli mieszka Pan w gminie, w której jest położona nieruchomość objęta zasiedzeniem, lub w gminie graniczącej z tą gminą i jest Pan rolnikiem indywidualnym. Według informacji przekazanych podczas konferencji 14 stycznia br., w przyszłości ma zostać zniesione prawo nabycia KOWR w przypadku zasiedzenia gruntów rolnych.

Jeżeli KOWR miałby prawo nabycia, składa Pan pismo do Krajowego Ośrodka. Do zawiadomienia KOWR dołącza się postanowienie sądu o nabyciu nieruchomości rolnych w drodze zasiedzenia oraz wypis z ewidencji gruntów i budynków. Wskazuje Pan, że jest rolnikiem indywidualnym.

Należy także pamiętać, że po uprawomocnieniu się postanowienia o nabyciu nieruchomości rolnej w drodze zasiedzenia składa Pan wniosek do sądu rejonowego – wydziału ksiąg wieczystych o wpis Pana jako właściciela tejże nieruchomości.

dr hab. Aneta Suchoń, prof UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dotacja dla polskich rolników - 635 mln zł

W związku z wojną w Ukrainie i wysokimi kosztami produkcji, 23 marca Komisja Europejska przedstawiła pakiet działań ochronnych dla rolnictwa. Jak poinformowali unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis wsparcie obejmie kilka obszarów.

czytaj więcej

Darmowe szczepienia dla rolników - uwaga na kleszcze

Ruszają darmowe szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu dla pracowników z sektorów rolniczego, leśnego, łowieckiego oraz rybactwa.

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Polska dostarczy paliwo ukraińskim rolnikom?

Polska ma dostarczać paliwo ukraińskim rolnikom. Komisja Europejska chce, by było to 50 tys. ton tygodniowo. Oprócz tego eksport ukraińskich zbóż miałby się odbywać poprzez polskie porty. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)