r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Wieś i Rodzina>Samotność we współczesnych czasach. Dlaczego dzień Singla staje się coraz popularniejszy?
Samotność we współczesnych czasach. Dlaczego dzień Singla staje się coraz popularniejszy?
15.02.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał
15 lutego, dzień po święcie zakochanych od kilku lat obchodzony jest Dzień Singla. I staje się coraz popularniejszy, zarówno w Europie, jak i w Polsce. Co decyduje o popularności antywalentynek?
Jedni nie mogą pogodzić się ze swoją samotnością, inni ją akceptują albo się nią cieszą, zwłaszcza jeśli mają za sobą ciężkie związki. Faktem jest, że osób żyjących w pojedynkę jest coraz więcej. Choć dla niektórych może być to zaskakujące, to sposobów na świętowanie swojej niezależności jest wiele.
r e k l a m a
Niezależnie od przyczyny, każdy singiel obchodzi ten dzień inaczej: czy to z przyjaciółmi na mieście, na zakupowych wyprzedażach, a nawet i … na karnawale w Rio.
Kiedy powstały antywalentynki?
Dzień Singla, znany jako antywalentynki czy też Faustynki (od św. Faustyna – patrona samotnych serc), jest obchodzony na świecie od 2005 r. w dniu 15 lutego. Pomysłodawcą był niejaki Trevor McWand, nieco zdenerwowany swoimi dotychczasowymi niepowodzeniami w poszukiwaniu miłości. Przez pierwszych kilka lat, Dzień Singla był traktowany z przymrużeniem oka, jednak sytuacja z biegiem czasu się zmieniła, ponieważ osób samotnych przybywa. Zatem jeśli Walentynki są świetną okazja do wyrażenia uczuć osób zakochanych w sobie, niech dzień 15 lutego będzie dobrym momentem na wyrażenie niezależności oraz pokazanie, że bycie samemu nie zawsze jest złe.
Już 1/3 osób jest samotnych w Europie, najwięcej we Włoszech
Statystyki europejskie pokazują, że już co trzecie gospodarstwo domowe składa się z jednego domownika. Wg danych GUS podobny trend występuje także w Polsce i szacuje się, że do 2035 aż 1/3 osób będzie żyć niezależnie od siebie.
Najwięcej osób samotnych żyje we Włoszech. Tylko w samym Mediolanie 50 % populacji miasta to osoby samotne. Łącznie we Włoszech to 6 mln osób.Samotność wiąże się na co dzień z wieloma problemami. Nie tylko z tęsknotą za partnerem i byciem w związku, ale także z dyskryminacją ekonomiczną. Okazuje się, ze koszty życia osób samotnych w porównaniu do tych mieszkających w rodzinach kilkuosobowych są dużo wyższe. Chodzi ogólnie o wysokość czynszu i podatków za śmieci oraz kosztów wyżywienia, ponieważ w sklepach dominują opakowania rodzinne.
Single także obdarowują się drobnymi prezentami, podobnie jak to robią zakochani
Single w dniu swojego święta stawiają na prezenty w formie kwiatów doniczkowych, a nie na wymyślne bukiety które dominują w dniu św. Walentego. Symbolikę antywalentynek doskonale przekazują chryzantemy czy irysy. Włosi czy Francuzi wybierają Singla Roku. Mieszkańcy Wysp Brytyjskich i Amerykanie często wybierają się na karnawał do Brazylii.
W Polsce coraz więcej firm wychodzi naprzeciw rosnącemu trendowi i oferuje coraz ciekawsze oferty czy promocje skierowane do osób niebędących w związku. W Polsce jest już prawie 7,5 mln osób. Lwia część z nich jest samotna tylko na chwilę ze względu na osobistą sytuację życiową czy wiek.
Presja społeczeństwa, która nobilituje osoby będące w związku, a degraduje osoby samotne jest ogromna. Faustynki stanowią odpowiedź na te naciski i pozwalają przetrwać to trudne przekonanie.
W latach 90. XX wieku na dzień 15 lutego ustanowiono Globalny Festiwal Zakupów, po to aby ludzie samotni mogli sami siebie porozpieszczać małymi prezentami albo wręczyć podarunek przyjaciołom. W 2019 r. Globalny Festiwal Zakupów zdeklasował takie akcje wyprzedażowe jak Black Friday czy Cyber Monday, ponieważ tylko w ciągu 24 godzin tego dnia zakupiono 1,9 mld produktów.
Dzień Singla po chińsku
Inaczej niż w Europie dzień singla jest obchodzony w Chinach, w dodatku nie 15 lutego, a 11 listopada. W chińskiej symbolice data 11.11 na którą składają się cztery jedynki świetnie symbolizują osoby samotne.
Tylko w roku 2014 w Chinach oficjalnie istniało 66 milionów jednoosobowych gospodarstw domowych, których w przeciągu 30 lat ma być tam dwa razy więcej. Rynek ten jest bardzo wysoko rozwinięty, chociaż Europa zaczyna gonić ten stan rzeczy.
W jaki sposób można się samemu rozpieszczać w Dniu Singla?
Jeśli są osoby, które chcą sprawić sobie mniejsze lub większe przyjemności, a w ciągu roku ciągle odkładają to w czasie, Dzień Singla jest okazją, aby spełniać swoje marzenia, np. w formie vouchera na ekscytującą, nietypową wyprawę czy działanie. Przyjaciele spędzają ten dzień razem odwiedzając kluby czy puby czy chodzą razem na zakupy.
Jedno jest pewne – popularność „antywalentynek” będzie rosnąć. Samotność w wielu przypadkach staje się świadomym wyborem i stylem życia. A oferty skierowane dla singli będą coraz bardziej precyzyjne i szalone.
Źródło: PAP MediaRoom
Zdjęcie: Pixabay
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a