Seks w wielkim... gnieździe, czyli jakie są amory ptaków?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Seks w wielkim... gnieździe, czyli jakie są amory ptaków?

14.02.2021

Zaloty, miłość, wierność, chwile uniesienia, ale także skoki w bok. Będziecie zaskoczeni ile jest podobieństwem między ludźmi a ptakami w sferze miłości.

Dlaczego ptaki tak fascynują ludzi?

Ze względu na liczne podobieństwa. Podobnie jak ludzie, ptaki poruszają się na dwóch nogach, są głośne, kolorowe, gadatliwe. Ptaki zazwyczaj funkcjonują w ciągu dnia, są wzrokowcami, prowadzą bogate życie społeczne. Do tego pięknie śpiewają, tańczą – czego bardzo wielu ludzi im zazdrości. A także, co najważniejsze, są symbolem wolności, gdyż latają w przestworzach. Wiele ptasich zachowań jest podobnych do zachowań ludzi.

Ptaki, które kochają się „aż po grób”

Statystyki jasno pokazują, ze aż 90 % wszystkich gatunków ptaków łączy się w pary, czy to na całe życie czy to na jeden lub kilka sezonów. Tylko 10 % nie wchodzi w żadne związki, a ich relacja sprowadza się tylko do bardzo krótkiego aktu wymiany materiału genetycznego, po którym dochodzi od zapłodnienia.

Gatunki, które wiążą się ze sobą na całe życie, mogą być związane ze sobą do tego stopnia, że po śmierci partnera przechodzą żałobę. Tak to zdarza się u gęsi, które podobnie jak ludzie, potrafią uporać się ze startą i znaleźć po jakimś czasie nowego partnera albo do kresu życia pozostać we wdowieństwie.

Ptasie symbole miłości

Turkawki – „gruchać jak dwa gołąbki”, „przytulać się jak dwie turkaweczki:, „spijać sobie z dzióbków”. Turkawki i wszystkie gołębie ogółem są od dawna symbolem miłości i pokoju.

Albatrosy –które żyją nawet 60 -70 lat, łączą się w pary na całe życie. W Polsce co prawda nie występują, bo mamy tu za słabe wiatry, a albatrosy są ptakami oceanicznymi.  Czasami pewnie można spotkać jakieś pojedyncze osobniki nad Bałtykiem. 

Łabędzie – stały się symbolem wierności i miłości małżeńskiej, choć tak naprawdę nie wszystkie gatunki wykazują takie same zachowania w związkach. Występujące w Polsce łabędzie nieme zbytnio wierne sobie nie są. Aż 40% par się „rozwodzi” wcześniej czy później. Zdecydowanie bardziej przywiązane do siebie są łabędzie dzikie, przelotem bywające w Polsce. Długoletnie obserwacje pokazują, że na kilkadziesiąt tysięcy par, tylko 3 się rozpadły. Innym atrybutem łabędzi są obyczaje wśród nich panujące oraz ich długa szyja, które sprawiły że nasuwają silne skojarzenia erotyczne, a te głęboko przeniknęły do naszych sypialni. Już w mitologii greckiej, Zeus pod postacią łabędzia, podstępnie uwiódł Ledę, a owocem ich wspólnie spędzonej nocy była córka – Helena Trojańska. Z kolei nasze prababcie, zwłaszcza te z bogatszych rodzin, wkładały w poduszki swoich mężów lub kochanków łabędzi puch, który miał zatrzymać ich  ukochanych w łóżku.

"Skok w bok", czyli dlaczego ptaki (i nie tylko) zdradzają

Czy zdrada może się opłacać? U ptaków i wielu gatunków zwierząt - tak. Z punktu widzenia ewolucji należy po sobie pozostawić potomstwo, przekazać swoje geny dalej. A w jaki sposób to już inna sprawa.

Bycie ojcem dzieci poczętych ze zdrady jest bardzo wygodne dla samców, ponieważ nie muszą ich wychowywać. Cały ciężar ich wychowania spada na samicę i/lub samca-rogacza. Proces ten nie jest łatwy, ponieważ w odchowanie potomstwa wkłada się dużo energii. Z drugiej strony fakt wychowania dzieci z innego ojca bywa dla samiczki korzystny, kiedy to np. 1 z 5 wysiadywanych jaj zawiera materiał genetyczny innego samca. Liczy się, że nastąpiło przekazanie genów, a co więcej nowy partner może okazać się zdrowszy czy bardziej dyspozycyjny niż dotychczasowy stały towarzysz.

Samice w swoich beztroskich zachowaniach rodzicielskich bywają nie lepsze niż samczyki. Nie chodzi tutaj o kukułki, które podrzucają swoje jaja do gniazd innych, często mniejszych gatunków ptaków, bywając przy tym bardzo brutalne. Wśród dzikich kaczek, gęsi, szpaków czy jaskółek bywa tak, że samiczka podrzuca swoje jaja do gniazda sąsiadki, wykorzystując chwilową nieobecność w gnieździe czy nieuwagę koleżanki. Powstają rodziny patchworkowe, jak u jaskółek, ponieważ aż ¼ jaskółczego czy szpaczego rodzeństwa ma innego ojca, a niekiedy także inną matkę.

7% mężczyzn i samców wróbli wychowuje nie swoje potomstwo

Nie od dziś wiadomo, że część mężczyzn wychowuje nie swoje dzieci. Choć skala tego zjawiska jest różna w różnych częściach świata i u różnych kultur, to średnia wynosi ok 7%. U wróblowatych jest podobnie!

Kosy z reguły są uważane za ptaki monogamiczne. Para kosów wspólnie buduje gniazdo, wysiaduje jaja i wychowuje  potomstwo. Jakiś czas temu przeprowadzono na nich eksperyment, dość dwuznaczny moralnie.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Samotność we współczesnych czasach. Dlaczego dzień Singla staje się coraz popularniejszy?

15 lutego, dzień po święcie zakochanych od kilku lat obchodzony jest Dzień Singla. I staje się coraz popularniejszy, zarówno w Europie, jak i w Polsce. Co decyduje o popularności antywalentynek?

czytaj więcej

3 pomysły na walentynkową kolację

Nie masz pomysłu jak zaskoczyć dzisiaj swoją drugą połówkę? Przygotuj wyśmienitą kolację, która nie tylko fantastycznie smakuje , ale i wygląda! Poniżej znajdziesz trzy pomysły na dania, obok których nawet najbardziej wymagający smakosz, nie przejdzie obojętnie.

czytaj więcej

Konkurs „Mleczne cuda” rozstrzygnięty! Kto zwyciężył?

Konkurs na potrawę z produktem mlecznym rozwiązany! Zobaczcie, do kogo powędrują roboty kuchenne i cenne publikacje. Jedno jest pewne – wiecie, jak i gdzie szukać, a wasza kulinarna inwencja będzie teraz inspirować innych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)