Oparzenia słoneczne – jakie domowe sposoby zastosować?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Oparzenia słoneczne – jakie domowe sposoby zastosować?

13.06.2020autor: Karolina Kasperek

Na lato czekamy z utęsknieniem. Choć maj należał do wyjątkowo zimnych, to spodziewać się trzeba też upalnych dni w tym roku. Zdarzą się na pewno. A jeśli tak, to niemal pewne jest, że część z nas doświadczy poparzenia słonecznego.

Z artykułu dowiesz się

  • Co dodać do kąpieli?
  • Jakie produkty spożywcze przynoszą ulgę?
  • Na jakie substancje w lekach zwrócić szczególną uwagę?
Poparzenie słoneczne to efekt nadmiernego wystawienia się na działanie promieni słonecznych albo ich odpowiedników w postaci łóżka w solarium czy innego urządzenia emitującego promieniowanie ultrafioletowe (UV). Objawy łagodnego poparzenia słonecznego to zwykle zaczerwienienie i ból. Po upływie 4–7 dni może nastąpić łuszczenie się skóry. Ten stan najczęściej ulega samowyleczeniu.

r e k l a m a
Ciężkie poparzenie słoneczne skutkuje bólem skóry i pęcherzami. W jego przebiegu dochodzi do odwodnienia, zaburzenia gospodarki elektrolitowej, a także infekcji. Wtedy trzeba szukać pomocy lekarza. O skali poparzenia dowiesz się dopiero po 12, a czasem 24 godzinach od wystawienia na słońce. Najczęściej jednak zdarzają się nam lekkie poparzenia. Jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

Unikaj słońca i używaj ziół

Przede wszystkim przez kilka dni unikaj słońca. Do czasu, aż zniknie zaczerwienienie skóry. Pij dużo wody lub napojów dla sportowców czy też soków. Na miejsca zaczerwienione stosuj zimne okłady. Weź chłodny prysznic albo kąpiel. Do kąpieli możesz dodać szklankę octu jabłkowego, który pomoże zrównoważyć pH skóry i przyspieszy gojenie.

Dobrze zrobi też dodanie do kąpieli płatków owsianych, zwłaszcza jeśli poparzeniu towarzyszy swędzenie. Z domowych sposobów poleca się też dodanie do kąpieli lawendowego albo rumiankowego olejku eterycznego. Ale uwaga! Olejki muszą być naturalne i bardzo dobrej jakości!

A jeśli nie masz pod ręką żadnego z wymienionych wyżej składników, do wanny możesz dodać dwie szklanki sody oczyszczonej. Możesz ją znaleźć za niewielką cenę w kilogramowych opakowaniach w wielu sklepach internetowych.

W kąpieli po poparzeniu słonecznym bezwzględnie należy unikać mydeł i płynów do kąpieli. Mogą bowiem wysuszać i tak już suchą skórę.

Bezpośrednio na poparzenie można zastosować w bardzo małych ilościach olejki eteryczne z lawendy albo kocanki. Można też użyć płynów zawierających aloes. Aloes ma nie tylko działanie łagodzące stany zapalne, ale i silnie nawilżające. Świetnie sprawdzi się też oczar wirginijski, który ma silne działanie przeciwzapalne. Występuje w postaci maści albo płynu. Należy je nakładać na poparzoną skórę.

Z domowych sposobów poleca się też przykładanie wystudzonych woreczków po zaparzeniu herbaty.

Kiedy już zaczerwienienie zniknie, skórę można posmarować olejem kokosowym, który bardzo dobrze ją nawilży. Nie stosuj jednak oleju kokosowego jako filtra słonecznego! Ma bardzo niewielkie właściwości blokujące promieniowanie UVB – zatrzymuje jedynie 20% z nich. Specjaliści zalecają, by używać kremów z filtrem o wskaźniku przynajmniej 30. Taki filtr blokuje aż 97% szkodliwych promieni. I pamiętaj, by nakładać krem z filtrem co dwie godziny.

Mleko i jogurt dają ulgę przy poparzeniu

Ulgę przy poparzeniu słonecznym mogą przynieść też produkty spożywcze. Na rozpaloną skórę można przykładać szmatkę moczoną w mleku. Proteiny mleczne stworzą na skórze film, który przyniesie ulgę, ale też przyspieszy gojenie. Można także nałożyć na skórę jogurt – zadziała podobnie.

Sięgnij po witaminę E. Jest antyoksydantem i pomoże likwidować stan zapalny. Na poparzoną skórę nakładaj olejek z witaminy E. W postaci kapsułek możesz przyjąć ją doustnie. Kiedy skóra zacznie się łuszczyć, olejek znów okaże się pomocny.

W walce z poparzeniem słonecznym bardzo przydadzą się też niektóre warzywa. Zielony ogórek ma działanie przeciwutleniające i znieczulające. Najlepiej najpierw schłodzić go w lodówce, a potem za pomocą blendera zrobić z niego pastę, którą nakłada się na skórę, w tym także twarzy. Ogórkiem możesz potraktować też łuszczącą się już skórę.

Co jeszcze pomoże na spieczoną skórę? Podobno stary, poczciwy ziemniak. Ziemniaki ugotuj, a potem zrób z nich purée. Przestudź i nakładaj na zaczerwienioną skórę. Leczniczą papkę można sporządzić też z mączki kukurydzianej zmieszanej z wodą.

Ale warto również pamiętać o tym, że z pomocą przychodzi nam farmacja. Przy oparzeniach słonecznych można się wesprzeć niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, jak ibuprofen czy naproksen. Zadziałają też przeciwbólowo. Dostaniemy je bez recepty, podobnie jak świetnie zdającą egzamin maść z hydrokortyzonem. Maść złagodzi ból, ograniczy też swędzenie i puchnięcie.

Uważaj na te leki!

Słońce może bardzo zaszkodzić – nie tylko dlatego, że zbyt intensywnie się na nie wystawiasz. Ofiarą poparzenia możesz też paść, jeśli zażywasz niektóre leki. Nazywa się je fotosensytywnymi. Skutki takich poparzeń widoczne są zwykle na czole, nosie, dłoniach, przedramionach czy wargach. Na liście takich leków są te często używane. To antybiotyki, statyny (leki stosowane m.in. w leczeniu miażdżycy), preparaty na cukrzycę i zwykłe leki przeciwbólowe.

Jeśli często przebywasz na słońcu, powinienieś też skontaktować się z lekarzem, jeśli zażywasz m.in. antybiotyki tetracyklinowe, leki moczopędne, sulfonamidy (leki przeciwbakteryjne), fenotiazyny (leki przeciwpsychotyczne), doustne środki antykoncepcyjne czy leki na cukrzycę. Wszystkie te grupy leków czynią skórę bardziej podatną na poparzenia. Lekarz może spróbować przepisać ci leki z innych grup.

Karolina Kasperek
Zdjęcie Główne: Pixabay


autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Domowe sposoby wspomogą walkę z łuszczycą

Łuszczyca to dość tajemnicza choroba. Zdarza się, że lekarze nie ustalają rozpoznania natychmiast. Dlatego, że bardzo często przypomina inne skórne schorzenia.

czytaj więcej

Żylaki – czy zabieg chirurgiczny jest konieczny?

Maj raczej zimny, ale nie łudźmy się – upały przyjdą niechybnie. A kiedy na dworze gorąco, trudniej jest wszystkim tym, którzy mają problemy z żyłami. Najpowszechniejszym z nich są żylaki. I to o nich postanowiliśmy porozmawiać z dr. Maciejem Zielińskim – chirurgiem naczyniowym, na co dzień pracującym w Klinice Chirurgii Naczyń Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Swego czasu doktor Zieliński przebywał w Stanach Zjednoczonych, prowadząc pracę badawczą w zespole słynnej z przeszczepu twarzy profesor Marii Siemionow.

czytaj więcej

RabarbarLove – przepis na deskę serów z chutney z rabarbarem

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym przepisem  na pyszne danie na bazie rabarbaru. Zapomnijmy się na chwilę i oddajmy przyjemności.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)