Lasowice Małe - niewielka wieś tętniąca życiem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Lasowice Małe - niewielka wieś tętniąca życiem

10.05.2020autor: Karolina Kasperek

Na Facebooku ogłosili niedawno, że zebranie rady sołeckiej zrobili online. Tak radzi sobie dzisiaj wielu sołtysów. Wśród nich znalazł się Dariusz Pikor, sołtys Lasowic Małych na Opolszczyźnie.

To średniej wielkości wieś. Sporo z naszych mieszkańców przebywa w celach zarobkowych za granicą. W ostatnim czasie zjechali. Jest trochę osób na kwarantannie. Trzymają się tam dzielnie, a niektórym się już skończyła. W powiecie kluczborskim mamy na razie dwa potwierdzone przypadki zakażenia – mówił nam tydzień temu Dariusz Pikor.

r e k l a m a
O to, jak radzą sobie w obecnej sytuacji, też zapytaliśmy. Ale najpierw porozmawialiśmy o wsi i jej nietuzinkowej historii.

Mieszkańcy robią wszystko, aby przywrócić wiosce dawną świetność

Lasowice Małe były kiedyś wioską rolniczą. Każdy z gospodarzy miał 5–6 ha. Dariusz pamięta obu dziadków jako gospodarzy. Ale jego rodzice podejmowali już pracę na etatach. Dziś w Lasowicach jest kilku rolników, a duża część mieszkańców pracuje w firmach w Austrii i w Niemczech. Sołtys wraz z grupą zaangażowanych mieszkańców od kilku lat robi wszystko, żeby przywrócić wiosce dawną świetność. Jej duszę, którą pamięta z dzieciństwa.

To była wieś tętniąca życiem. Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku w Lasowicach Małych była siedziba gminy Lasowice Wielkie. Mieliśmy we wsi gminny ośrodek kultury – była w nim kawiarenka, spektakle, koncerty. I raz w tygodniu przyjeżdżało do nas kino! W piątek wieczorem oglądało się „Wejście smoka” czy „Klasztor Shaolin”. Był fryzjer, kilka sklepów, kiosk, dwa kościoły – ewangelicki i katolicki. Do dziś jest gminny ośrodek zdrowia – wymienia Dariusz.

To wszystko podnosiło prestiż wioski. Przyjeżdżający do urzędu, do przychodni kupowali w sklepach. Pod koniec lat 90. przeniesiono po kolei instytucje do Lasowic Wielkich. Zlikwidowano połączenia kolejowe, a potem zredukowano połączenia pekaesowe. Dziś do Kluczborka są tylko dwa kursy dziennie.

Pandemia pokrzyżowała plany mieszkańców wsi

Dariusz mieszka we wsi od urodzenia. Od dziecka uczył się obywatelskiej postawy. Od dziadka, który udzielał się społecznie. Kiedy przyszło do wyborów w 2016 roku, w wyborach uzupełniających był jedynym kandydatem. I od razu zabrał się do ożywiania wsi.

Mamy od pięciu lat turniej siatkówki, odbywa się na początku sierpnia. Co roku organizujemy powitanie wakacji. Są zawody strażackie, od dwóch lat bierzemy udział w dożynkach wojewódzkich. Mamy cotygodniowe spotkania w świetlicy, a w tym roku po raz pierwszy współorganizujemy powiatową Ligę Szachową – opowiada Dariusz, który ma w komórce numery telefonów do niemal wszystkich swoich mieszkańców.

W tym roku odbyła się inauguracja Ligi Szachowej. Pierwszą rundę rozegrano pod koniec lutego w wyremontowanej sali wiejskiej. Reszta imprez stoi pod znakiem zapytania. Ale lasowiczanie dalej remontują salę, wykorzystując pięciotysięczną dotację z urzędu marszałkowskiego na działania integrujące mieszkańców. Tej wiosny nie zorganizują sprzątania wsi, nie pojadą do filharmonii i teatru. Pod znakiem zapytania stoi planowana na czerwiec wycieczka do Berlina. Życie się zmieniło i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle wróci do dawnego kształtu.

Dariusz mówi, że pandemia wygląda na pewno inaczej na wsi i w mieście.

Nie muszę zamykać na kłódkę placu zabaw. Wszyscy wiedzą, że się tam teraz nie chodzi. Ludzie wychodzą do swoich małych ogródków, pracują w nich. Z gminnym ośrodkiem pomocy społecznej myślimy o seniorach, ale póki co nikt nie potrzebował zakupów. Znakiem czasu była rada sołecka online. Zrobiliśmy ją przez Messengera – opowiada Dariusz.

To powitanie wakacji w 2018 r. w Lasowicach Małych. Sołtys Dariusz Pikor obawia się, że w tym roku trzeba będzie imprezę odwołać. A za takim widokiem tęsknią już wszyscy w gminie
  • To powitanie wakacji w 2018 r. w Lasowicach Małych. Sołtys Dariusz Pikor obawia się, że w tym roku trzeba będzie imprezę odwołać. A za takim widokiem tęsknią już wszyscy w gminie

Bądźcie odpowiedzialni i zostańcie w domach 

Podczas spotkania uradzili kilka spraw. Między innymi to, że odraczają rozwiązanie konkursu na logo sołectwa. Przyszły cztery prace, ale z otwarciem kopert i ogłoszeniem zwycięzcy chcą poczekać na czas, kiedy spotkają się w świetlicy. Zastanawiali się też, czy uda się w tym roku zrobić ekumeniczne, ewangelicko-katolickie dożynki, które są już tradycją Lasowic. Rozliczyli ostatnią przedepidemiczną imprezę. Teraz wypuszczają na ulicę kilku wsi wóz strażacki, który ogłasza, żeby zostać w domu.

Przez kilka dni od Wielkiej Środy objeżdżaliśmy Lasowice, Chocianowice, Ciarkę i Granowice z komunikatem: „Zostańcie w domu, nie grupujcie się, zachowujcie odległość dwóch metrów i bądźcie społecznie odpowiedzialni!”. Mieliśmy nagranie w formacie mp3, które dostaliśmy od prezesa straży na telefony. Puszczaliśmy to ze smartfona do głośników, a w telefonach włączaliśmy tryb samolotowy, żeby nikt nie przerwał komunikatu – opowiada Maciej Sitek, członek lasowickiej OSP i jednocześnie radny powiatu.

Dodaje, że właśnie dostali do rozdysponowania po jednostkach straży w gminie maseczki uszyte przez panie z kluczborskiej grupy „Pomagam, bo mogę”. Strażacy mają teraz 120 maseczek wielokrotnego użytku. Z komunikatem po wsiach jeździli już „zamaskowani”. Nie musieli nikogo dyscyplinować.

Myślę, że stanęliśmy na wysokości zadania jako społeczeństwo. Nie widzieliśmy jakichś ryzykownych zachowań. Oczywiście, pojawiali się ludzie – na spacerze z psem albo na rowerze, na którym jechali do sklepu czy pracy. Ale zakupy wszyscy tu robią w rękawiczkach. Wiem, że ludzie mieszkający w miastach, w blokowiskach mają trudniej z tym zamknięciem – kończy Maciej Sitek.

Kiedy zamykamy ten tekst, w powiecie jest już kilka chorych osób. I wciąż w kwarantannie jest rodzina w Lasowicach. Ale wszyscy czekają z utęsknieniem, żeby móc pójść do świetlicy na zumbę i rozegrać partię szachów, bez lęku przesuwając po planszy króla z gońcem.

Maciej Sitek (po lewej) z Marcinem Kurkiem objeżdżają wioski gminy. Zamaskowani, dają otuchę i dobry przykład
  • Maciej Sitek (po lewej) z Marcinem Kurkiem objeżdżają wioski gminy. Zamaskowani, dają otuchę i dobry przykład


Karolina Kasperek
Zdjęcia: Maciej Sitek, Archiwum

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Teatr na wsi! – zobacz jak to się robi w Zespole Teatralnym KGW Chmielnik

Potrzeba obcowania ze sztuką, uczestniczenia w procesie twórczym, a także chęć dobrej zabawy zaowocowały utworzeniem Zespołu Teatralnego Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Chmielnik w powiecie rzeszowskim. Amatorska grupa teatralna, do której należą kobiety i mężczyźni z kilku podkarpackich wsi, bawi publiczność do łez. Komediowy repertuar, doskonała gra oraz dopracowana scenografia sprawiają, że każdy spektakl gromadzi tłumy.

czytaj więcej

Zosie Samosie – Koło Gospodyń Miejskich zainspirowane działalnością KGW

Wzorem mieszkanek wsi zrzeszyły się w kole gospodyń. Miejskich, nie zaś wiejskich. Nazwa „Zosie Samosie” nawiązuje do samodzielności członkiń stowarzyszenia. Czego jedna „Zosia” nie umie, tego ją druga „Zosia” nauczy.

czytaj więcej

Przepis na kiełbaski z marchewki

Kiełbasa nie musi zawsze być mięsna - oto przykład na smaczne i aromatyczne kiełbaski z warzyw, a dokładniej z marchewki, cebulki i masła orzechowego. Czego jeszcze potrzebujesz do przygotowania wegańskich kiełbasek?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)