Uprawa maku i konopi w Polsce będzie łatwiejsza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa maku i konopi w Polsce będzie łatwiejsza

16.02.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Rolnicza komisja sejmowa opowiedziała się za projektem ułatwiającym uprawę konopi i maku w Polsce. Będzie to możliwe na podstawie zgłoszenia tych upraw do KOWR-u. Na jakie etapie są obecnie prace nad tym projektem?

Czy uprawa konopi i maku w Polsce będzie łatwiejsza? Na pewno część uproszczeń może wkrótce zostać wprowadzona w życie, w tym ich uprawa po zgłoszeniu do KOWR-u. Tak przynajmniej zakłada projekt ustawy, którego propozycja wypłynęła do sejmu od posłów Kukiz"15 i PiS. Na takie rozwiązania już zgodziła się sejmowa komisja rolnictwa.

r e k l a m a

Jaki jest cel proponowanej nowelizacji ustawy w uprawie maku i konopi?

Celem projektu jest nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, dzięki czemu w Polsce mają się zwiększyć powierzchnie uprawy konopi i maku, przy jednoczesnym uwzględnieniu nadrzędnego celu, jakim jest przeciwdziałanie narkomanii. Projekt uzyskał notyfikacje Komisji Europejskiej.

Co się ma zmienić w obowiązującym prawie dotyczącym upraw konopi i maku?

Część obowiązków dla producentów i skupujących zostanie zniesiona.

Uprawa konopi i maku w Polsce jest kontrolowana, producenci oraz skupujący mak lub konopie do tej pory co roku musieli składać wniosek i całą dokumentację do wójtów/burmistrzów/prezydentów miast/marszałków województw o wydanie decyzji upoważniającej do uprawy lub skupu maku lub konopi włóknistych.

Co się zatem zmieni?

  • Uprawy na podstawie wniosku będzie trzeba zgłaszać do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a nie do wspomnianych wójtów/burmistrzów/prezydentów miast/marszałków województw.
  • Ma zostać rozszerzony katalog przeznaczenia i celów wykorzystania maku czy konopi włóknistych. 
  • KOWR przejmie większość obowiązków związanych z kontrolą i monitoringiem, a więc zastąpi:
sejmiki wojewódzkie w przeprowadzaniu kontrolach: powierzchni upraw, producentów i skupujących mak lub konopie włókniste, informacji zawartych we wnioskach oraz samych upraw maku i konopi włóknistych;
wójtów/burmistrzów, etc. właściwy ze względu na miejsce położenia uprawy w monitorowaniu upraw maku i konopi włóknistych;
urzędy marszałkowskie w monitorowaniu skupu plonów maku i konopi.
  • Dodatkowo KOWR, a właściwie dyrektor właściwego oddziału terenowego, będzie się zajmował prowadzeniem rejestru podmiotów zajmujących się uprawą maku i konopi.
  • Kontrole będą musiały być wykonywane u co najmniej u 10 proc. producentów maku i 10 proc. producentów konopi włóknistych w danym roku zbiorów.
  • Za uniemożliwienie lub utrudnienie ich przeprowadzenia rolnikom grozi kara w wysokości 10 tys. zł.

Na jakie cele będzie można prowadzić uprawy maku i konopi?

Uprawa maku i konopi będzie mogła być uprawiana na cele:

  • energetyczne,
  • weterynaryjne,
  • paszowe,
  • materiałów kompozytowych,
  • rekultywacji,
  • pszczelarskie,
  • nawozowe,
  • jako naturalne środki ochrony roślin.
  • na potrzeby własne,
  • naukowo-badawcze,
  • z przeznaczeniem do hodowli nowych odmian maku i konopi włóknistych.

Ustawa ma wejść w życie na 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy medyczna marihuana będzie dozwolona i uprawiana w Polsce?

Nadchodzą zmiany w prawie dotyczące upraw konopi włóknistych i maku, a być może także przepisy związane z marihuaną medyczną. Przepisy mają być prostsze i przyczynić się do zwiększenia upraw tych roślin. Czy polskie prawo zmierza w kierunku legalizacjo medycznej marihuany?

czytaj więcej

Powstają przepisy ograniczające osiedlanie się na wsi. Mają chronić rolników

Zapach obornika, piejący kogut czy hałas maszyn na polu po 22.00 to dla rolników chleb powszedni. Ale dla większości mieszczuchów przeprowadzających się na wieś - duża niedogodność. Z tego powodu szykanują oni gospodarzy i nie dają im spokojnie pracować na roli. By ukrócić tę plagę, rząd przygotowuje przepisy ograniczające osiedlanie się na wsi.

czytaj więcej
Aktualności

Poseł Sachajko o medycznej marihuanie i ułatwieniach dla rolników

Sejm będzie pracował nad dwoma kolejnymi projektami posła Jarosława Sachajki, tym razem dotyczącymi medycznej marihuany. Beneficjentami zmian mają być oczywiście pacjenci, ale nowe przepisy mają także wpływ na rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)