Projekt ustawy został opracowany ze względu na potrzebę uregulowania kwestii dotyczących upraw i zbioru konopi innych niż włókniste do celów medycznych.
– Omawiana ustawa jest kontynuacją współpracy posłów Kukiz’15 oraz Prawa i Sprawiedliwości w kwestii dostępu polskich pacjentów do substancji leczniczej, jaką są konopie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa przed substancjami używanymi do odurzania, wypełniając nadrzędną zasadę zawartą w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii – mówił w Sejmie poseł Jarosław Sachajko.
Ułatwienia dla rolników
Projekt ustawy przewiduje zmianę przepisów dotyczących upraw i zbioru konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca farmaceutycznego.
– Jest tu definicja konopi włóknistych, w której to definicji określamy zwiększenie o 50% dostępnej możliwej ilości THC, czyli zwiększamy to z 0,20% do 0,30% w przeliczeniu na suchą masę. To rozwiązanie bardzo ważne i pożądane przez rolników, gdyż zdarzało się, że w zależności od nasłonecznienia oraz gleby roślina czasami przekraczała te nasze dotychczasowe 0,20, zawierała 0,21 czy 0,22 i rolnicy stawali się nagle, zgodnie z ustawą, dużymi producentami narkotyków – tłumaczył poseł Sachajko.
Projekt ustawy wprowadza 14 nowych przepisów dotyczących zasad uprawy konopi do celów medycznych, kontroli oraz wydawania zezwoleń.
Jednocześnie Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił dwa inne projekty ustaw dotyczących upraw konopi przygotowane przez Koalicję Obywatelską oraz Lewicę.
KOWR będzie prowadził rejestr uczestników rynku
W Sejmie toczą się prace nad drugim poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, także autorstwa posła J. Sachajki. Przewiduje on stworzenie rejestru prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Będzie on obejmował wszystkich uczestników rynku w zakresie upraw i skupu konopi włóknistych.
wk
fot. EnvatoElements