KGS skupiła ponad 6,4 mln ton buraków cukrowych. Gdzie był najwyższy plon?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KGS skupiła ponad 6,4 mln ton buraków cukrowych. Gdzie był najwyższy plon?

08.02.2023autor: Natalia Marciniak-Musiał

Czas na podsumowanie XXI kampania cukrownicza w Krajowej Grupie Spożywczej! Jakie przebiegała właśnie zakończona kampania cukrownicza?

Sezon 2022/2023 na buraki cukrowe w KGS w liczbach

Skup buraków cukrowych rozpoczęto odpowiednio: 6 września 2022 r. w Cukrowni Dobrzelin, następnie 7 września cukrownia w Kruszwicy, 10 września w Malborku, 19 września w Nakle, 20 września w Kluczewie, 4 października w Krasnystawie oraz 7 października w Werbkowicach.

  • Kampania trwała średnio 114 dni – w poprzednim sezonie trwała ok. 9 dni krócej.
  • Kontrakty z KGS podpisało 12,5 tys. Plantatorów.
  • Zakontraktowano ponad 6,4 mln ton buraków cukrowych, które uprawiano na powierzchni 104 tys. ha.
  • Średni plon buraka był wyższy niż w poprzednim sezonie i wyniósł blisko 63 t/ha. Warunki pogodowe sprawiły, że wielkość plonu buraka cukrowego był zróżnicowany na poziomie regionalnym i wyniósł od 58 t/ha w rejonie Cukrowni Nakło do blisko 72 t/ha w rejonie Malborka.
  • Średnia polaryzacja skupowa wyniosła 16,7%. Najwyższą średnią polaryzacją wyróżniał się surowiec dostarczony do Cukrowni Krasnystaw – 17,6%.

Krajowa Grupa Spożywcza w swoich siedmiu cukrowniach wyprodukowała ponad 917 tys. ton cukru. To jeden z najlepszych wyników w ponad 20 - letniej historii działalności Spółki. 

KGS docenia, że te dobre wyniki techniczno-produkcyjne były możliwe również dzięki zaangażowaniu Pracowników i Plantatorów Spółki.  Niemniej ważny wpływ miały na sukces miały nowe inwestycje i remonty w poszczególnych cukrowniach.

r e k l a m a

Jak pogoda w 2022 roku wpłynęła na plon buraka?

Ze względu na zróżnicowane warunki pogodowe w 2022 roku, takie jak brak opadów oraz niskie marcowe temperatury w niektórych regionach Polski ograniczały możliwości optymalnego przygotowania stanowiska pod wysiew nasion. Niskie temperatury obiły się na wschodach roślin.

Lokalnie pojawiały się także gwałtowne zjawiska atmosferyczne, które niszczyły zasiewy i sprawiły, że niektórzy rolnicy zostali zmuszeni do przeprowadzenia przesiewów zniszczonych plantacji.

Na szczęście wiele szkodników, w tym chwościk, ze względu na małą presję, nie wpłynęły znacząco na zdrowotność korzeni buraka cukrowego.

Jesienna aura kampanii cukrowniczej sprzyjała zbiorom buraków. Trudniej zrobiło się w grudniu, ponieważ początek ostatniego miesiąca poprzedniego roku był dość mroźny, po czym nastąpiło znaczne ocieplenie. Warunki te utrudniły pracę kombajnów i doczyszczarek.

Kampania 2022/23 w KGS przebiegała bardzo sprawnie

Kampania w Cukrowni Kruszwica została zakończona jeszcze przed końcem 2022 roku. Ze względu na sprawny przerób nie doszło do degradacji surowca. Z uwagi, iż od lat na terenie województwa kujawsko-pomorskiego borykamy się z lokalnymi niedoborami wody, mamy duże zróżnicowanie plonu pomiędzy poszczególnymi gminami. Niedobór wody to jedne z najtrudniejszych czynników, z którym musimy się mierzyć jednak mogę stwierdzić, że plony na ogół były zbliżone do tych z poprzednich lat, a nawet w niektórych rejonach dużo lepsze – podsumował tegoroczną kampanię cukrowniczą Józef Pawela, Przewodniczący Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A

oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie KGS
fot. envato.elements

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W pięć lat zniknęło 20 substancji do ochrony buraka cukrowego. A ma być jeszcze gorzej

Zdaniem plantatorów buraków cukrowych oraz przemysłu cukrowniczego propozycja KE rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (SUR) zagraża unijnemu rolnictwu.

czytaj więcej

Rekordy Polski w plonie: pszenica powyżej 10,5 tony i buraki z 112 t. A jak plonowały inne uprawy?

Firma Biuro Rekordów z siedzibą w Poznaniu jest organizacją wyspecjalizowaną w certyfikowaniu Rekordów Polski i ich liczba systematycznie rośnie. Wśród Rekordów Polski wiele dotyczy produkcji rolniczej.

czytaj więcej

Rolnik spod Lublina: buraki cukrowe najbardziej opłacalną uprawą w sezonie

Buraki cukrowe w sezonie 2021/22 okazały się najbardziej opłacalną uprawą w naszym gospodarstwie – informuje Przemysław Wójcik z Nowin w woj. lubelskim. - Plantatorzy którzy w ostatnich latach ograniczali tę uprawę, planują zwiększone siewy. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)