W pięć lat zniknęło 20 substancji do ochrony buraka cukrowego. A ma być jeszcze gorzej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W pięć lat zniknęło 20 substancji do ochrony buraka cukrowego. A ma być jeszcze gorzej

25.03.2023autor: wk

Zdaniem plantatorów buraków cukrowych oraz przemysłu cukrowniczego propozycja KE rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (SUR) zagraża unijnemu rolnictwu.

Zdaniem Międzynarodowej Konfederacji Europejskich Plantatorów Buraków Cukrowych (CIBE) oraz Europejskie Stowarzyszenie Producentów Cukru (CEFS) propozycja Komisji Europejskiej w zakresie rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (SUR) jest nie do przyjęcia. 

r e k l a m a
Obie organizacje twierdzą, że propozycja Komisji Europejskiej zakłada nierealistyczne cele w zakresie redukcji chemicznych ŚOR, które nie uwzględniają już poczynionych postępów. Na dowód przedstawiono dane dotyczące stosowania zwłaszcza fungicydów.
Plantatorzy buraków cukrowych nie zgadzają się na rozporządzenie SUR
Nieuzasadnione jest także oczekiwanie co do przyszłych dodatkowych korzyści z Integrowanej Ochrony Roślin, która jest standardem szeroko stosowanym w uprawie buraków cukrowych w UE (płodozmian, monitoring, odmiany odporne/ tolerancyjne, mechaniczne odchwaszczanie). 

Jakie konsekwencje dla sektora? 

CIBE i CEFS zwracają uwagę, że wprowadzenie w życie propozycji Komisji Europejskiej będzie oznaczało poważne konsekwencje dla całego sektora: 
  • znaczące obniżenie plonu i większe ryzyko nieurodzaju, 
  • niższe dochody plantatorów i możliwe rezygnacje z uprawy buraka cukrowego,
  • mniej konkurencyjny przemysł cukrowniczy i więcej zamkniętych cukrowni (od 2017 r. zlikwidowano już 15 fabryk). 
  • trwała utrata aktywności gospodarczej na terenach wiejskich 
  • zwiększony import cukru wytworzony w mniej zrównoważony sposób przy braku poszanowania standardów społecznych i środowiskowych. 
- Propozycja dotycząca rozporządzenia SUR musi być istotnie zmieniona: plantatorzy potrzebują dzisiaj alternatywnych narzędzi i innowacyjnych rozwiązań – przekonuje Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraków Cukrowych (CIBE) oraz Europejskie Stowarzyszenie Producentów Cukru (CEFS).

Coraz mniejsza dostępność ś.o.r. 

Unijni plantatorzy oraz przetwórcy buraków podkreślili także, że od 2018 r. rolnicy utracili już ponad 20 substancji czynnych stosowanych do ochrony buraków cukrowych przed szkodliwymi organizmami (chwasty, szkodniki, choroby). 

Wspólny głos farmerów z UE 

To nie pierwsza taka opinia organizacji rolniczych w Unii Europejskiej na temat rozporządzenia SUR. Wcześniej Copa-Cogeca zwracała uwagę na brak podstaw naukowych zmniejszenia o połowę stosowania ś.o.r. do 2030 roku. Jej zdaniem plany redukcji o 50% niosą za sobą ryzyko:
  • znaczne ograniczenie produkcji roślinnej,
  • dodatkowe koszty dla konsumentów wykraczające poza inflację odczuwaną obecnie w niektórych krajach
  • efekt masowej ucieczki emisji do krajów trzecich, które przejmą produkcję wygaszoną w Unii Europejskiej.
fot. arch.red.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rekordowy plon buraków z ha, ale niższa polaryzacja. Podsumowanie kampanii cukrowniczej 2022/2023

17 polskich cukrowni podczas kampanii cukrowniczej 2022/2023 wyprodukowało nieco ponad 2 mln ton cukru, co oznacza znaczny spadek w porównaniu do poprzedniego sezonu. Rolnicy uzyskali średnio lepszy plon buraków z 1 ha, ale za to niższa była polaryzacja. To co rzuca się w oczy, to odpływ rolników uprawiających buraki cukrowe.

czytaj więcej

Ile rolnicy stracili na kukurydzy, a ile zarobili na pszenicy i burakach?

Wielkopolska Izba Rolnicza przeanalizowała koszty i przychody, jakie rolnicy uzyskali w ostatnim sezonie z uprawy i chowu. Z tego opracowania wynika, że przy uprawie kukurydzy rolnicy byli stratni, za to przy uprawie pszenicy czy rzepaku uzyskiwali dodatni bilans. Największy zysk dała jednak uprawa buraka cukrowego.

czytaj więcej

KGS skupiła ponad 6,4 mln ton buraków cukrowych. Gdzie był najwyższy plon?

Czas na podsumowanie XXI kampania cukrownicza w Krajowej Grupie Spożywczej! Jakie przebiegała właśnie zakończona kampania cukrownicza?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)