Rekordy Polski w plonie: pszenica powyżej 10,5 tony i buraki z 112 t. A jak plonowały inne uprawy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rekordy Polski w plonie: pszenica powyżej 10,5 tony i buraki z 112 t. A jak plonowały inne uprawy?

26.12.2022autor: Marek Kalinowski

Firma Biuro Rekordów z siedzibą w Poznaniu jest organizacją wyspecjalizowaną w certyfikowaniu Rekordów Polski i ich liczba systematycznie rośnie. Wśród Rekordów Polski wiele dotyczy produkcji rolniczej.

870 kg ważyła najcięższa dynia

Aktualnym rekordzistą Polski w kategorii na najcięższą dynię jest Grzegorz Zołotucha. Rekord Polski zatwierdzono oficjalnie 13 października 2019 roku we Wrocławiu podczas XVI Dolnośląskiego Festiwalu Dyni. Rekordowa, najcięższa w Polsce dynia o imieniu Gosia waży 870 kg.

Poprzedni rekord z 2017 r. z dynią o wadze 839,6 kg należał do Dominika Kędziaka z miejscowości Kurówek pod Łodzią. Poprzedni rekord także należał do pana Dominika (648,2 kg), ale prekursorem hodowania największych dyń w naszym kraju jest Jan Styra, wielokrotnie triumfujący na festiwalu w poprzednich latach. Początkowe rezultaty nie były tak imponujące. W 2007 roku dynia pana Styry ważyła 250 kg, w 2008 – 403,5 kg, a w 2009 ważyła już 493 kg.
Zwykła dynia uprawiana w wielu gospodarstwach waży kilkanaście kilogramów. Rozmiary dyni olbrzymiej są nieporównywalne. Rekordowa polska dynia olbrzymia ważyła 870 kg i blisko jest już pokonania kolejnej bariery, czyli 900 kg

  • Zwykła dynia uprawiana w wielu gospodarstwach waży kilkanaście kilogramów. Rozmiary dyni olbrzymiej są nieporównywalne. Rekordowa polska dynia olbrzymia ważyła 870 kg i blisko jest już pokonania kolejnej bariery, czyli 900 kg
r e k l a m a

Pszenica Findus dała plon ponad 10,5 tony 

Ustanawianie Rekordu Polski na największy plon pszenicy ozimej z hektara odbywa się rokrocznie i na dość wysokim poziomie ustalono go w 2019 r. w Gospodarstwie Rolnym Bystrze w gminie Miłoradz w województwie pomorskim, którego właścicielem jest Stanisław Brzeziński. Wtedy odmiana Findus prowadzona wg technologii opracowanej przez doradców PROCAM dała plon 10,531 t/ha.

Ten Rekord Polski pobito w 2020 r. w Śmielinie (województwo kujawsko-pomorskie), na plantacji Marka Różniaka, właściciela firmy Agro-Land. Warto dodać, że są tam prowadzone ciekawe najstarsze w Polsce ścisłe doświadczenia trzech metod uprawy: orkowej, uproszczonej i pasowej (strip-till). Nowy rekord padł w uprawie pasowej pszenicy ozimej. Rekordzistką jest odmiana Argument chroniona wg technologii PROCAM a jej plon będący oficjalnym Rekordem Polski to 12,567 t/ha.

Najwyższy plon kukurydzy - ponad 17 ton z hektara

26 września 2018 roku w Wiązownicy na Podkarpaciu udało się pobić wcześniejszy oficjalny Rekord Polski na największy plon ziarna kukurydzy z hektara. Rekord ustanowiony w 2017 roku wynosił 11,149 t/ha, przy 14% wilgotności. Rekord Polski poprawiony w gospodarstwie Teresy Sus to plon 14,2 t/ha ziarna odmiany Codigip o wilgotności 14%. Ale to nie koniec, bo w 2020 r. ten wynik znacznie poprawiono. Miało to miejsce w Lubaszczu w województwie kujawsko-pomorskim. Uzyskany na polach spółki Agro-Land rekordowy wynik plonu kukurydzy to 17,304 t/ha ziarna o wilgotności 14%. Bohaterką tego oficjalnego Rekordu Polski jest odmiana Kokuna o FAO 250.

Najwyższy plon rzepaku - 6,19 t/ha

Polski oficjalny rekord plonowania rzepaku ozimego ustanowiono w sierpniu 2018 r., ale zatwierdzono w br. Przypomnijmy, że nie był to łatwy sezon, z suszą w tle. Ustanowiono go przy udziale i nadzorze sędziny z Biura Rekordów we wsi Niemirki w województwie mazowieckim w Gospodarstwie Rolnym Celiny i Wojciecha Krasnodębskich. Co prawda początkowo założono minimum do ustanowienia rekordu na poziomie 6,4 t/ha, ale przeliczone zbiory wyniosły 6,19 t/ha i początkowo rekord nie został uznany. Po analizach sezonu i potencjału plonowania rzepaku w Polsce ostatecznie Biuro Rekordów uznało osiągnięcie za oficjalny Rekord Polski w plonowaniu rzepaku ozimego, który wynosi właśnie 6,19 t/ha.

Najwyższy plon korzeni buraków - Rekord Polski to 112,11 t/ha przy polaryzacji 16%.

18 listopada 2022 r. w asyście sędziego z Biura Rekordów padł rekord Polski w zbiorach buraków cukrowych w gospodarstwie Konrada i Waldemara Rusków. Plon uzyskiwany przez rolników i jednocześnie Rekord Polski to 112,11 t/ha przy polaryzacji 16%. Plon netto buraka cukrowego II dostarczonego do cukrowni wyniósł 93,95 t/ha, przy wyjątkowo wysokiej polaryzacji 18,70%.
Jest zatem ustanowiony Polski Rekord plonu korzeni buraków cukrowych – 112,11 t/ha. W osiągnięciu tego wyniku wspierała Konrada i Waldemara Rusków firma Chemirol. W uprawie stosowane były rozwiązania z autorskiego programu „Idę po Rekord”. Na polu zastosowano produkty z portfolio firm Chemirol i INNVIGO. Użyto również preparatu BlueN. Dlatego ustanowienie rekordu świętowali razem gospodarze i przedstawiciele firmy Chemirol

    • Jest zatem ustanowiony Polski Rekord plonu korzeni buraków cukrowych – 112,11 t/ha. W osiągnięciu tego wyniku wspierała Konrada i Waldemara Rusków firma Chemirol. W uprawie stosowane były rozwiązania z autorskiego programu „Idę po Rekord”. Na polu zastosowano produkty z portfolio firm Chemirol i INNVIGO. Użyto również preparatu BlueN. Dlatego ustanowienie rekordu świętowali razem gospodarze i przedstawiciele firmy Chemirol

fot. chemirol,

Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51/2022 na str. 29. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KGS skupiła ponad 6,4 mln ton buraków cukrowych. Gdzie był najwyższy plon?

Czas na podsumowanie XXI kampania cukrownicza w Krajowej Grupie Spożywczej! Jakie przebiegała właśnie zakończona kampania cukrownicza?

czytaj więcej

Jak dane o progach szkodliwości chorób zbóż wykorzystać w praktyce i poprawić opłacalność uprawy?

Ostatnio pisaliśmy o progach szkodliwości chwastów, których w praktyce nie da się wykorzystać. Są zbyt niedokładne i obejmują zaledwie kilka gatunków z setek występujących na każdym polu. Inaczej jest ze szkodnikami i chorobami. Przekroczenie progu ich szkodliwości oznacza ok. 5% stratę plonu.

czytaj więcej

32 odmiany kukurydzy na jednym polu. Jak plonowały?

W gospodarstwie Marka Zgleca w Starym Kozłowie na Mazowszu odbył się zbiór kukurydzy. Jednak tutaj rolnicy mogli porównać plonowanie aż 32 odmian kukurydzy z takich firm jak: Dekalb, Pioneer, Ragt, KWS, Lidea i HR Smolice. Jaki plon uzyskały poszczególne odmiany?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)