Dotacja do systemu ubezpieczeń wyniesie ponad 1,4 mld złotych
Zasady ubezpieczeń bez zmian, ale dotacja do systemu rośnie do kwoty ponad 1,4 mld złotych. Rząd potwierdził swoje obietnice dotyczące skali zaangażowania w program ubezpieczeń rolniczych na przyszły rok.
Dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia przysługują producentom rolnym w wysokości do 65% składki, w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczających 9% sumy ubezpieczenia.
12% i 15% sumy ubezpieczenia upraw
W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, tj. odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw. Po przekroczeniu tych stawek dopłata będzie proporcjonalnie pomniejszana.
W przypadku ubezpieczenia zwierząt gospodarskich dopłaty przysługują producentom rolnym w wysokości do 65% składki, w przypadku określenia przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych ubezpieczenia od łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekraczających 0,5% sumy ubezpieczenia.
Co rolnik może ubezpieczyć?
W projekcie rozporządzenia przewiduje się udzielanie dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu zawarcia przez producentów rolnych z zakładami ubezpieczeń umów ubezpieczenia:
- upraw rolnych (zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych - od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru) od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę oraz ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne - w wysokości 65% składki do 1 ha uprawy;
- zwierząt gospodarskich (bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności - w wysokości 65% składki do 1 sztuki.
Skąd pieniądze?
Wprawdzie prace nad projektem budżet na 2022 dopiero się rozpoczęły w Sejmie, ale MRiRW w Ocenie Skutków Regulacji pisze: „W projekcie ustawy budżetowej na 2022 r. na ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich została zaplanowana kwota 920 504 tys. zł w ramach części 32 – Rolnictwo, której dysponentem jest minister właściwy do spraw rolnictwa, oraz kwota 500 000 tys. w ramach rezerwy - Ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich”.
Jeszcze dzisiaj nad projektem ustawy budżetowej na 2022 r. pochyli się sejmowa komisja finansów publicznych.
WK
Najważniejsze tematy