Będzie 500 mln zł więcej na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będzie 500 mln zł więcej na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich!

23.09.2021

Zdaniem ministerstwa rolnictwa kwota ta wystarczy na ruszającą niedługo jesienną rundę sprzedaży polis.  W przyszłym roku rząd deklaruje na ten cel 1 mld 420 mln zł. 

Sejmowa komisja finansów publicznych wyraziła pozytywną opinię na temat zmiany przeznaczenia rezerw celowych (poz. 36 i 49) zaplanowanych w ustawie budżetowej na rok 2021 r. w wysokość 600 mln zł.

 

Z tych funduszy 100 mln zł zostanie przeznczonych dla Inspekcji Weterynaryjnej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt (afrykański pomór świń oraz grypa ptaków) a 500 mln zł MRiRW będzie mógł przeznaczyć na dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich.

 

Na ubezpieczenia 400 mln zł to za mało

W ustawie budżetowej na 2021 r. na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zaplanowane zostały środki w wysokości 400 mln zł. – Tych środków okazało się być za mało. Dlatego ta kwota będzie zwiększona. Wedle naszej wiedzy ta kwota winna wystarczyć na ubezpieczenia płodów rolnych w tej rundzie jesiennej – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

r e k l a m a

 

Będzie 900 mln zł na wypłaty ubezpieczeń?

Z informacji przekazanej posłom wynika, że z 400 mln zł z wiosennej rundy  ubezpieczeń wykorzystano 215 mln zł. Pozostało 174 mln zł., a teraz rząd dokłada jeszcze 500 mln zł. Oznacza to, że łącznie w 2021 r. na ubezpieczenia rolnicze rząd przeznaczy kwotę 900 mln zł.

 

A w przyszłym roku ta kwota na wzrosnąć jeszcze bardziej. Podczas piątkowej debaty nad ustawą o paliwie rolniczym wiceminister R. Bartosik zadeklarował, że na ten cel budżet państwa przeznaczy 1 mld 420 mln zł.

 

Dopłata do składki ubezpieczeniowej

Z danych MRiRW wynika, że polisy wykupuje ok. 30% rolników a ubezpieczona powierzchnia upraw pozostaje na podobnej wielkości. Dopłata do składki ubezpieczeniowej wynosi 65% i jest to maksymalna kwota, na jaką pozwalają przepisy Unii Europejskiej.

 

Wspólne ubezpieczenie producentów rolnych

Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuję także, że trwają prace analityczne mające na celu wskazanie kierunków zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na przyszłe lata. Natomiast w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 planowane jest uruchomienie interwencji w zakresie tworzenia Funduszy Wzajemnościowych. Takie fundusze umożliwią wspólne zabezpieczenie się producentów rolnych przed negatywnymi skutkami zdarzeń losowych w rolnictwie.

 

Podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów posłowie wyrazili także zgodę na przeznaczenie dla Inspekcji Weterynaryjnej kwoty 12 mln zł na szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. 

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ubezpieczenia upraw

Ubezpieczenia upraw z dopłatą

Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają, że wciąż rolnicy mogą ubezpieczać uprawy z dopłatą. Z kolei ministerstwo rolnictwa zapewnia, że w tym roku przekaże jeszcze 150 mln złotych na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.