Będzie 500 mln zł więcej na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będzie 500 mln zł więcej na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich!

23.09.2021

Zdaniem ministerstwa rolnictwa kwota ta wystarczy na ruszającą niedługo jesienną rundę sprzedaży polis.  W przyszłym roku rząd deklaruje na ten cel 1 mld 420 mln zł. 

Sejmowa komisja finansów publicznych wyraziła pozytywną opinię na temat zmiany przeznaczenia rezerw celowych (poz. 36 i 49) zaplanowanych w ustawie budżetowej na rok 2021 r. w wysokość 600 mln zł.

 

Z tych funduszy 100 mln zł zostanie przeznczonych dla Inspekcji Weterynaryjnej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt (afrykański pomór świń oraz grypa ptaków) a 500 mln zł MRiRW będzie mógł przeznaczyć na dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich.

 

Na ubezpieczenia 400 mln zł to za mało

W ustawie budżetowej na 2021 r. na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zaplanowane zostały środki w wysokości 400 mln zł. – Tych środków okazało się być za mało. Dlatego ta kwota będzie zwiększona. Wedle naszej wiedzy ta kwota winna wystarczyć na ubezpieczenia płodów rolnych w tej rundzie jesiennej – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

 

r e k l a m a

Będzie 900 mln zł na wypłaty ubezpieczeń?

Z informacji przekazanej posłom wynika, że z 400 mln zł z wiosennej rundy  ubezpieczeń wykorzystano 215 mln zł. Pozostało 174 mln zł., a teraz rząd dokłada jeszcze 500 mln zł. Oznacza to, że łącznie w 2021 r. na ubezpieczenia rolnicze rząd przeznaczy kwotę 900 mln zł.

 

A w przyszłym roku ta kwota na wzrosnąć jeszcze bardziej. Podczas piątkowej debaty nad ustawą o paliwie rolniczym wiceminister R. Bartosik zadeklarował, że na ten cel budżet państwa przeznaczy 1 mld 420 mln zł.

 

Dopłata do składki ubezpieczeniowej

Z danych MRiRW wynika, że polisy wykupuje ok. 30% rolników a ubezpieczona powierzchnia upraw pozostaje na podobnej wielkości. Dopłata do składki ubezpieczeniowej wynosi 65% i jest to maksymalna kwota, na jaką pozwalają przepisy Unii Europejskiej.

 

Wspólne ubezpieczenie producentów rolnych

Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuję także, że trwają prace analityczne mające na celu wskazanie kierunków zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na przyszłe lata. Natomiast w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 planowane jest uruchomienie interwencji w zakresie tworzenia Funduszy Wzajemnościowych. Takie fundusze umożliwią wspólne zabezpieczenie się producentów rolnych przed negatywnymi skutkami zdarzeń losowych w rolnictwie.

 

Podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów posłowie wyrazili także zgodę na przeznaczenie dla Inspekcji Weterynaryjnej kwoty 12 mln zł na szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. 

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ubezpieczenia upraw

Dotacja do systemu ubezpieczeń wyniesie ponad 1,4 mld złotych

Zasady ubezpieczeń bez zmian, ale dotacja do systemu rośnie do kwoty ponad 1,4 mld złotych. Rząd potwierdził swoje obietnice dotyczące skali zaangażowania w program ubezpieczeń rolniczych na przyszły rok.

czytaj więcej
Ubezpieczenia upraw

Ubezpieczenia upraw z dopłatą

Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają, że wciąż rolnicy mogą ubezpieczać uprawy z dopłatą. Z kolei ministerstwo rolnictwa zapewnia, że w tym roku przekaże jeszcze 150 mln złotych na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)