500+ na nowych zasadach. Co się zmieni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

500+ na nowych zasadach. Co się zmieni?

27.10.2021autor: Zuzanna Ćwiklińska

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o 500+. Nowe regulacje już niedługo wejdą w życie. Co dokładnie zmieni się w przepisach? Komu będzie przysługiwało świadczenie 500+? Co zrobić, by go nie stracić?

22 października 2021 roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o 500+. Nowe ustalenia wejdą w życie już od początku przyszłego roku.

r e k l a m a

Co się zmienia w systemie 500+?

Główną zmianą w programie “Rodzina 500 plus” jest to, że od nowego roku nie będą się już nim zajmowały gminy, jak było to do tej pory. Rolę tę przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Według ustawodawcy, ma to ulepszyć proces przyznawania i obsługi świadczenia, a także zminimalizować koszty.

Od 1 stycznia 2022 to do ZUS należy kierować wnioski o nowe świadczenia 500+, na przykład dla nowo narodzonych dzieci.

Drugą zmianą, która może odbić się na komforcie świadczeniobiorców, jest to, że od 2022 roku wniosek o przyznanie 500+ będzie można złożyć tylko drogą internetową. Aplikowanie będzie możliwe przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, system Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz poprzez bankowość elektroniczną.

Pieniądze z programu 500+ będą przyznawane wyłącznie bezgotówkowo w formie przelewu na wskazane konto.

Chcąc uniknąć wykluczenia osób, które nie mają dostępu do internetu, zaplanowano specjalne stanowiska w ZUS, gdzie urzędnicy pomogą złożyć wnioski o przyznanie 500+.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje uruchomić podobne stanowiska także w placówkach KRUS i Poczty Polskiej.

Co zrobić, by nie stracić 500+ po zmianach?

Zmiany wprowadzone w programie 500+ nie przewidują zmniejszenia grona osób, uprawnionych do pobierania świadczenia. Dodatkowe 500 zł od 2022 r. nadal będzie przysługiwało każdemu dziecku do 18 roku życia.

Przypomnijmy jednak, że obecny okres programu 500+ obowiązuje do 31 maja 2022 - wypłatę tych świadczeń przeprowadzą samorządy, tak jak było to do tej pory. Aby nie stracić świadczenia po tej dacie, trzeba będzie wnioskować do ZUS. Wnioski przyjmowane będą od 1 lutego 2022.

- Nie przeprowadzamy żadnej rewolucji, a dostosowujemy program do oczekiwań i potrzeb rodziców. Już dziś zdecydowana większość wniosków o przyznanie świadczenia składana jest przez internet, a wypłata 500+ odbywa się przelewem na konto” – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Zuzanna Ćwiklińska

Fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

500+ może wzrosnąć, ale tylko dla wybranych. Kto dostanie więcej?

Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, odpowiedzialna za wprowadzenie programu 500+, przyznaje, że 500+ to za mało, żeby podnieść dzietność. Polityk wychodzi z propozycją zwiększenia świadczenia. Jednak nie dla wszystkich. Kto z jej propozycji mógłby skorzystać?

czytaj więcej
Ubezpieczenia upraw

Dotacja do systemu ubezpieczeń wyniesie ponad 1,4 mld złotych

Zasady ubezpieczeń bez zmian, ale dotacja do systemu rośnie do kwoty ponad 1,4 mld złotych. Rząd potwierdził swoje obietnice dotyczące skali zaangażowania w program ubezpieczeń rolniczych na przyszły rok.

czytaj więcej

Dotacje na RHD i małe przetwórstwo. Kto i na co dostanie 500 tys. złotych?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w listopadzie rozpocznie nabór wniosków o dotacje na rolniczy handel detaliczny (RHD) i małe przetwórstwo. Kto i na jakich warunkach może dostać dofinansowanie? Na co można przeznaczyć wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)