500+ na nowych zasadach. Co się zmieni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

500+ na nowych zasadach. Co się zmieni?

27.10.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o 500+. Nowe regulacje już niedługo wejdą w życie. Co dokładnie zmieni się w przepisach? Komu będzie przysługiwało świadczenie 500+? Co zrobić, by go nie stracić?

22 października 2021 roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o 500+. Nowe ustalenia wejdą w życie już od początku przyszłego roku.

Co się zmienia w systemie 500+?

Główną zmianą w programie “Rodzina 500 plus” jest to, że od nowego roku nie będą się już nim zajmowały gminy, jak było to do tej pory. Rolę tę przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Według ustawodawcy, ma to ulepszyć proces przyznawania i obsługi świadczenia, a także zminimalizować koszty.

Od 1 stycznia 2022 to do ZUS należy kierować wnioski o nowe świadczenia 500+, na przykład dla nowo narodzonych dzieci.

Drugą zmianą, która może odbić się na komforcie świadczeniobiorców, jest to, że od 2022 roku wniosek o przyznanie 500+ będzie można złożyć tylko drogą internetową. Aplikowanie będzie możliwe przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, system Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz poprzez bankowość elektroniczną.

Pieniądze z programu 500+ będą przyznawane wyłącznie bezgotówkowo w formie przelewu na wskazane konto.

Chcąc uniknąć wykluczenia osób, które nie mają dostępu do internetu, zaplanowano specjalne stanowiska w ZUS, gdzie urzędnicy pomogą złożyć wnioski o przyznanie 500+.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje uruchomić podobne stanowiska także w placówkach KRUS i Poczty Polskiej.

Co zrobić, by nie stracić 500+ po zmianach?

Zmiany wprowadzone w programie 500+ nie przewidują zmniejszenia grona osób, uprawnionych do pobierania świadczenia. Dodatkowe 500 zł od 2022 r. nadal będzie przysługiwało każdemu dziecku do 18 roku życia.

Przypomnijmy jednak, że obecny okres programu 500+ obowiązuje do 31 maja 2022 - wypłatę tych świadczeń przeprowadzą samorządy, tak jak było to do tej pory. Aby nie stracić świadczenia po tej dacie, trzeba będzie wnioskować do ZUS. Wnioski przyjmowane będą od 1 lutego 2022.

- Nie przeprowadzamy żadnej rewolucji, a dostosowujemy program do oczekiwań i potrzeb rodziców. Już dziś zdecydowana większość wniosków o przyznanie świadczenia składana jest przez internet, a wypłata 500+ odbywa się przelewem na konto” – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Zuzanna Ćwiklińska

Fot. Pixabay

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

E-okienko dla rolnika, czyli składanie wniosków przez Internet

17.01.2022

Zamiast papierowych wniosków będzie szeroka możliwość składania ich przez Internet. Ministerstwo rolnictwa zapowiada rozwój usług cyfrowych dla rolników w ramach tzw. okienka dla rolników.

Rozwój usług cyfrowych dla rolników rozpoczął się w kwietniu zeszłego roku na mocy porozumienia zawartego między MRiRW a Kancelarią Premiera.

 

E-usługi na portalu w tzw. okienku rolnika

Celem tego przedsięwzięcia jest budowa wybranych e-usług i umieszcze­nie ich na osobnej podstronie na portalu gov.pl w ra­mach tzw. okienka dla rolnika. – Budowa usług cyfro­wych jest procesem złożonym, który wymaga prze­budowy i dostosowania systemów informatycznych w poszczególnych jednostkach, dlatego w ramach okienka dla rolnika na chwilę obecną zostało wybra­nych kilka usług, które chcemy wdrożyć w najbliż­szym czasie – zapewniał w Sejmie wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.

 

Z informacji MRiRW wynika, że zastąpienie formy papierowej na formę elektroniczną będzie dotyczyć następujących wniosków:

  • zwrotu podatku akcyzowego od paliwa rolniczego,
  • rolniczego handlu detalicznego,
  • zgłaszania do KRUS umów dzierżawy,
  • wypłaty zawieszonej części emerytury,
  • renty,
  • zgła­szania umów cywilnoprawnych,
  • dopłaty do materia­łu siewnego,
  • oceny polowej materiału siewnego oraz materiału szkółkarskiego,
  • wpisu do rejestru podmio­tów nadzorowanych
  • systemu obsługi producen­tów ekologicznych.

CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

233 mln zł trafi do rolników poszkodowanych przez ASF

17.01.2022

233 miliony złotych zostało rozdysponowane dla rolników poszkodowanych przez ASF. Pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu została wypłacona dla ponad 5100 rolników. Na wypłatę czeka jeszcze kolejne 130 mln zł.

O sprawę hodowców trzody chlewnej upomniał się poseł Zbigniew Ziejewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zauważył, że rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu wirusa ASF w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku, wciąż nie otrzymali pieniędzy pomimo poprawnie złożonych wniosków i wyliczonych strat przez pracowników ARiMR. – Jako powód przedłużenia terminu agencja podaje skomplikowany charakter sprawy. Kiedy ARiMR planuje ostatecznie wypłacić wyrównanie za pierwsze trzy kwartały 2021 r. – mówił poseł Z. Ziejewski, który zadał szereg pytań dotyczących pomocy dla hodowców.

 

Wypłaty trwają

W odpowiedzi wiceminister Ryszard Bartosik poinformował, że w zeszłym roku od 28 sierpnia do 30 listopada producenci świń mogli składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej przewidzianej na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń z siedzib stad tych producentów utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Katowali krowy w ubojni. 35 osób z zarzutami [FILM]

13.01.2022

Łącznie 35 osób odpowie przed sądem za znęcanie się nad zwierzętami w ubojni Dobra (woj. wielkopolskie). Oskarżeni bili, kopali i razili prądem zwierzęta w trakcie rozładunku do ubojni.

Turek. Po 2 latach prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie znęcania się nad zwierzętami w Dobrej

Od 2019 roku Prokuratura Rejonowa w Turku prowadziła postępowanie w sprawie znęcania się nad zwierzętami w ubojni Dobra (woj. wielkopolskie). Zarzuty dotyczące znęcania się nad zwierzętami są przedstawiane osobom, które w 2019 r. dowoziły krowy do ubojni i dokonywały ich rozładunku.

Na ławie oskarżonych zasiądą kierowcy, konwojenci, pracownicy różnych firma zajmujących się handlem zwierzętami. Wszyscy byli odpowiedzialni za dowożenie i rozładunek krów. Większość podejrzanych nie przyznaje się do zarzucanych im czynów i korzysta z przysługującego im prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.

Ból i cierpienie zwierząt

Prokuratura wszczęła postępowanie po zawiadomieniu złożonym przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, która opublikowała w internecie fragmenty zarejestrowanego w rzeźni materiału filmowego.

Podczas przepędzania zwierząt były one ciągnięte za sznur uwiązany do rogów i pyska, co powodowało u nich ból, zbędne cierpienie i stres. Były również popędzane przy użyciu m.in. poganiaczy elektrycznych czy ostro zakończonych plastikowych rur. Powołany w tej sprawie biegły uznał, że znamiona znęcania wypełniało również pokrzykiwanie na zwierzęta, ich popychanie, kopanie i bicie.

Podejrzanym osobom grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Michał Czubak
Fot. ilustracyjne/pixabay

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

500+ może wzrosnąć, ale tylko dla wybranych. Kto dostanie więcej?

Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, odpowiedzialna za wprowadzenie programu 500+, przyznaje, że 500+ to za mało, żeby podnieść dzietność. Polityk wychodzi z propozycją zwiększenia świadczenia. Jednak nie dla wszystkich. Kto z jej propozycji mógłby skorzystać?

czytaj więcej
Ubezpieczenia upraw

Dotacja do systemu ubezpieczeń wyniesie ponad 1,4 mld złotych

Zasady ubezpieczeń bez zmian, ale dotacja do systemu rośnie do kwoty ponad 1,4 mld złotych. Rząd potwierdził swoje obietnice dotyczące skali zaangażowania w program ubezpieczeń rolniczych na przyszły rok.

czytaj więcej

Dotacje na RHD i małe przetwórstwo. Kto i na co dostanie 500 tys. złotych?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w listopadzie rozpocznie nabór wniosków o dotacje na rolniczy handel detaliczny (RHD) i małe przetwórstwo. Kto i na jakich warunkach może dostać dofinansowanie? Na co można przeznaczyć wsparcie?

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.