Ubezpieczenia upraw z dopłatą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ubezpieczenia upraw z dopłatą

13.05.2020autor: Paweł Mikos

Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają, że wciąż rolnicy mogą ubezpieczać uprawy z dopłatą. Z kolei ministerstwo rolnictwa zapewnia, że w tym roku przekaże jeszcze 150 mln złotych na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Znacznie mniej pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń upraw

W 2020 roku w budżecie państwa na dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich zabezpieczono 500 mln złotych, czyli o 130 mln złotych mniej niż rok wcześniej. Na dodatek jak na razie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowy z firmami ubezpieczeniowymi umowy, które zapewniają łącznie 349 mln złotych dopłat do ubezpieczeń w sezonie wiosennym.  

 

Dodatkowe 150 mln złotych na dopłaty na ubezpieczenia upraw. Ale kiedy?

W roku bieżącym możliwe jest uruchomienie dodatkowej kwoty 150 mln złotych na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ze środków pochodzących z gospodarowania mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – poinformowało ministerstwo rolnictwa Krajową Radę Izb Rolniczych.

Jednak jak na razie resort nie wskazał kiedy może to nastąpić.

 

Które firmy oferują jeszcze ubezpieczenia do upraw z dopłatą?

r e k l a m a

Ubezpieczenia z dopłatą już na początku maja skończyły się lub były na wyczerpaniu m.in. w PZU, czy TUW „TUW”. Z kolei inni ubezpieczyciele ograniczają lub modyfikują swoją ofertę.

W porównaniu do odpowiedniego sezonu w 2019 roku nastąpił znaczny wzrost zainteresowania niektórymi ubezpieczeniami i z tego powodu, jak również w celu zabezpieczenia profesjonalnej likwidacji szkód w tym sezonie niedostępne jest już ubezpieczenie owoców drzew i krzewów owocowych. Sprzedaż ubezpieczeń tytoniu oraz rzepaku została ograniczona do 14 województw – informuje Stanisław Sokołowski, wiceprezes Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

W Pocztowym TUR rolnicy mogą chronić uprawy od szkód spowodowanych przez:

  • grad,
  • przymrozki wiosenne,
  • deszcz nawalny,
  • lawinę,
  • obsunięcie się ziemi,
  • piorun,
  • huragan,
  • powódź,
  • pożar (ubezpieczenie niedotowane).

– W obecnym czasie, w trwającym wiosennym sezonie jedynym ograniczeniem jest susza, gdyż to zjawisko już występuje i jest ryzykiem pewnym – dodaje  Stanisław Sokołowski.

Również Conocrida znacznie zmodyfikowała ofertę ubezpieczeń, aby umożliwić jeszcze korzystanie z ubezpieczeń z dopłatą.

O ile nic się nie zmieniło, to ubezpieczenia z dotacją oferują jeszcze dwa zakłady, które w tym roku debiutują na rynku ubezpieczeń upraw, czyli  VH Polska oraz TUZ Ubezpieczenia.

Paweł Mikos

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.

Fot Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

Paweł Mikos –  redaktor „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi oraz mediów. Publikuje także informacje o dotacjach rolniczych oraz maszynach rolniczych. Współpracował także m.in. z Głosem Wielkopolskim i Money.pl.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ubezpieczenia upraw

Będzie 500 mln zł więcej na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich!

Zdaniem ministerstwa rolnictwa kwota ta wystarczy na ruszającą niedługo jesienną rundę sprzedaży polis.  W przyszłym roku rząd deklaruje na ten cel 1 mld 420 mln zł. 

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.