Ubezpieczenia upraw z dopłatą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ubezpieczenia upraw z dopłatą

13.05.2020autor: Paweł Mikos

Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają, że wciąż rolnicy mogą ubezpieczać uprawy z dopłatą. Z kolei ministerstwo rolnictwa zapewnia, że w tym roku przekaże jeszcze 150 mln złotych na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Znacznie mniej pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń upraw

W 2020 roku w budżecie państwa na dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich zabezpieczono 500 mln złotych, czyli o 130 mln złotych mniej niż rok wcześniej. Na dodatek jak na razie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowy z firmami ubezpieczeniowymi umowy, które zapewniają łącznie 349 mln złotych dopłat do ubezpieczeń w sezonie wiosennym.  

 

Dodatkowe 150 mln złotych na dopłaty na ubezpieczenia upraw. Ale kiedy?

W roku bieżącym możliwe jest uruchomienie dodatkowej kwoty 150 mln złotych na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ze środków pochodzących z gospodarowania mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – poinformowało ministerstwo rolnictwa Krajową Radę Izb Rolniczych.

Jednak jak na razie resort nie wskazał kiedy może to nastąpić.

 

Które firmy oferują jeszcze ubezpieczenia do upraw z dopłatą?

Ubezpieczenia z dopłatą już na początku maja skończyły się lub były na wyczerpaniu m.in. w PZU, czy TUW „TUW”. Z kolei inni ubezpieczyciele ograniczają lub modyfikują swoją ofertę.

W porównaniu do odpowiedniego sezonu w 2019 roku nastąpił znaczny wzrost zainteresowania niektórymi ubezpieczeniami i z tego powodu, jak również w celu zabezpieczenia profesjonalnej likwidacji szkód w tym sezonie niedostępne jest już ubezpieczenie owoców drzew i krzewów owocowych. Sprzedaż ubezpieczeń tytoniu oraz rzepaku została ograniczona do 14 województw – informuje Stanisław Sokołowski, wiceprezes Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

W Pocztowym TUR rolnicy mogą chronić uprawy od szkód spowodowanych przez:

  • grad,
  • przymrozki wiosenne,
  • deszcz nawalny,
  • lawinę,
  • obsunięcie się ziemi,
  • piorun,
  • huragan,
  • powódź,
  • pożar (ubezpieczenie niedotowane).

– W obecnym czasie, w trwającym wiosennym sezonie jedynym ograniczeniem jest susza, gdyż to zjawisko już występuje i jest ryzykiem pewnym – dodaje  Stanisław Sokołowski.

Również Conocrida znacznie zmodyfikowała ofertę ubezpieczeń, aby umożliwić jeszcze korzystanie z ubezpieczeń z dopłatą.

r e k l a m a
O ile nic się nie zmieniło, to ubezpieczenia z dotacją oferują jeszcze dwa zakłady, które w tym roku debiutują na rynku ubezpieczeń upraw, czyli  VH Polska oraz TUZ Ubezpieczenia.

Paweł Mikos

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.

Fot Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

Paweł Mikos –  redaktor „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi oraz mediów. Publikuje także informacje o dotacjach rolniczych oraz maszynach rolniczych. Współpracował także m.in. z Głosem Wielkopolskim i Money.pl.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ubezpieczenia upraw

Dotacja do systemu ubezpieczeń wyniesie ponad 1,4 mld złotych

Zasady ubezpieczeń bez zmian, ale dotacja do systemu rośnie do kwoty ponad 1,4 mld złotych. Rząd potwierdził swoje obietnice dotyczące skali zaangażowania w program ubezpieczeń rolniczych na przyszły rok.

czytaj więcej
Ubezpieczenia upraw

Będzie 500 mln zł więcej na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich!

Zdaniem ministerstwa rolnictwa kwota ta wystarczy na ruszającą niedługo jesienną rundę sprzedaży polis.  W przyszłym roku rząd deklaruje na ten cel 1 mld 420 mln zł. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)