Ubezpieczenia upraw z dopłatą
Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają, że wciąż rolnicy mogą ubezpieczać uprawy z dopłatą. Z kolei ministerstwo rolnictwa zapewnia, że w tym roku przekaże jeszcze 150 mln złotych na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Znacznie mniej pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń upraw
W 2020 roku w budżecie państwa na dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich zabezpieczono 500 mln złotych, czyli o 130 mln złotych mniej niż rok wcześniej. Na dodatek jak na razie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowy z firmami ubezpieczeniowymi umowy, które zapewniają łącznie 349 mln złotych dopłat do ubezpieczeń w sezonie wiosennym.
Dodatkowe 150 mln złotych na dopłaty na ubezpieczenia upraw. Ale kiedy?
– W roku bieżącym możliwe jest uruchomienie dodatkowej kwoty 150 mln złotych na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ze środków pochodzących z gospodarowania mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – poinformowało ministerstwo rolnictwa Krajową Radę Izb Rolniczych.
Jednak jak na razie resort nie wskazał kiedy może to nastąpić.
Które firmy oferują jeszcze ubezpieczenia do upraw z dopłatą?
Ubezpieczenia z dopłatą już na początku maja skończyły się lub były na wyczerpaniu m.in. w PZU, czy TUW „TUW”. Z kolei inni ubezpieczyciele ograniczają lub modyfikują swoją ofertę.
– W porównaniu do odpowiedniego sezonu w 2019 roku nastąpił znaczny wzrost zainteresowania niektórymi ubezpieczeniami i z tego powodu, jak również w celu zabezpieczenia profesjonalnej likwidacji szkód w tym sezonie niedostępne jest już ubezpieczenie owoców drzew i krzewów owocowych. Sprzedaż ubezpieczeń tytoniu oraz rzepaku została ograniczona do 14 województw – informuje Stanisław Sokołowski, wiceprezes Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
W Pocztowym TUR rolnicy mogą chronić uprawy od szkód spowodowanych przez:
- grad,
- przymrozki wiosenne,
- deszcz nawalny,
- lawinę,
- obsunięcie się ziemi,
- piorun,
- huragan,
- powódź,
- pożar (ubezpieczenie niedotowane).
– W obecnym czasie, w trwającym wiosennym sezonie jedynym ograniczeniem jest susza, gdyż to zjawisko już występuje i jest ryzykiem pewnym – dodaje Stanisław Sokołowski.
Również Conocrida znacznie zmodyfikowała ofertę ubezpieczeń, aby umożliwić jeszcze korzystanie z ubezpieczeń z dopłatą.
Paweł Mikos
Fot Pixabay
Paweł Mikos
Paweł Mikos – redaktor „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi oraz mediów. Publikuje także informacje o dotacjach rolniczych oraz maszynach rolniczych. Współpracował także m.in. z Głosem Wielkopolskim i Money.pl.
Najważniejsze tematy