top warzywa - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

top warzywa

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraina przedstawia strategię rozwoju sektora rolno-przemysłowego

Pojawiają się inwestycje w szklarnie, zakłady mleczarskie i produkcję azotu. Ocenia się, że Ukraina jest globalnym producentem żywności dla 600 milionów ludzi. Jest to też główny cel rozwoju rolnictwa i przedsiębiorstw rolno-przemysłowych określony w „Strategii rozwoju sektora rolno-przemysłowego”

czytaj więcej
top warzywa

Czy na rynku zabraknie cebuli?

W Ukrainie wykorzystano prawie wszystkie zapasy cebuli i obecnie trwają poszukiwania możliwości przeprowadzenia zakupów na rynkach zagranicznych. Na jesieni może nastąpić deficyt tego towaru.

czytaj więcej

Czy na świecie wystarczy surowców do produkcji nawozów?

Od co najmniej 30 lat eksperci z branży nawozów biją na alarm dotyczący wyczerpywania się surowców do produkcji nawozów. Ostatni rok pokazuje, że nawet azot, którego udział w atmosferze jest największy może stać się trudniej dostępny w wyniku wysokich kosztów jego syntezy. Jeszcze gorzej jest ze składnikami mineralnymi pochodzącymi ze skorupy ziemskiej. Ale czy na pewno będą one wyczerpane?

czytaj więcej

Wszystko kręciło się wokół cukru – 140 lat Cukrowni w Chełmży

  Pod koniec XX wieku działały w Polsce 74 cukrownie. Dziś jest ich już tylko 17. Mimo to produkcja cukru nie zmniejszyła się. Jest to zasługa splotu kilku czynników.

czytaj więcej
top warzywa

Kłecki Dzień Ogórka 2022 już 16 lipca!

Serdecznie zapraszamy na Kłecki Dzień Ogórka 2022. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze – redakcje magazynu WiOM Warzywa i Owoce Miękkie wraz z Grupą Producentów Warzyw Chrobry i Wielkopolską Izbą Rolniczą.

czytaj więcej

100 ton buraka z wielkopolskiego piachu

  Piąta klasa bonitacyjna, warstwa próchniczna grubości zaledwie 18 cm, pod spodem piach, a nawet żwir. Taki obraz przedstawiają gleby w Rogalinie – w miejscowości związanej z magnackim rodem Raczyńskich. W miejscu tym od kilkunastu lat uprawiane są buraki cukrowe. Co ciekawe na zlokalizowanych w gospodarstwie poletkach porównawczych odmian buraka firmy WHBC, przy zbiorze ręcznym, plon korzeni przekraczał 100 t/ha.

czytaj więcej
r e k l a m a
Ziemniaki

Celem uprawy pod ziemniaka jest struktura

Zabiegi uprawy roli pod ziemniaka muszą uwzględnić kilka elementów, których ostatecznym efektem jest właściwa struktura gleby. Co to jednak oznacza w szczegółach. O tym mówił podczas swojego wystąpienia pt. Jak dobrze przygotować stanowisko na glebach lekkich i ciężkich przy ryzyku suszy wiosennej Max Erath z firmy doradczej N.U. Agrar.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Propozycje dla plantatorów Nordzucker z samej góry

Niezadowolenie plantatorów buraka z proponowanych cen skupu korzeni objawiło się w drugiej połowie stycznia w postaci protestów pod cukrowniami i spółkami cukrowniczymi. Miały one miejsce we Wrocławiu oraz w Opalenicy i Chełmży. Plantatorzy związani z tymi dwiema ostatnimi cukrowniami mieli okazję spotkać się z prezesem całego koncernu cukrowniczego.

czytaj więcej

W jaki sposób pobrać próby gleby na azot i kiedy jest ostateczny termin na tę czynność?

Próby gleby do badania zawartości azotu mineralnego w glebie pobiera się przed rozpoczęciem wegetacji, zanim na dobre rozpoczną się przemiany tego składnika w glebie. Zatem jest to okres od grudnia do końca lutego lub w wielu, zimnych rejonach Polski, do połowy marca. Zależy to od warunków i temperatury gleby (przykładowo ureaza w glebie rozpoczyna aktywność przy około 6ºC). Z drugiej strony temperatura powietrza nie jest jednoznaczna z temperaturą gleby (im gleba bardziej wilgotna, tym nagrzewa się wolniej).

czytaj więcej

Seminaria uprawowe 2022 - ostatnia szansa na zapisy!

Już w przyszłym tygodniu rozpoczną się seminaria uprawowe top agrar Polska. Wydarzenie to przyciąga co roku śmietankę polskiego rolnictwa. Nie jest to na szczęście grono zamknięte i każdy może znaleźć się wśród czołówki polskich rolników. Tym bardziej, że w tym roku oferta jest bardzo elastyczna.

czytaj więcej

Wapnowanie zimą jest dozwolone

Zakaz stosowania nawozów w terminie określonym kalendarzem dotyczy tylko produktów zawierających azot. Zatem większość rodzajów wapna można stosować zimą. Wyjaśniam co można i co warto zastosować w styczniu i lutym.

czytaj więcej

Kategoria gleby ma wielkie znaczenie – teraz masz okazję, aby ją sprawdzić

Pojęcie kategoria agronomiczna gleby to nic innego jak określenie np. gleba lekka, średnia, ciężka. Jednak za tym określeniem nie stoi jedynie subiektywna miara oporu, jaki stawia gleba w czasie uprawy. Czym zatem jest kategoria agronomiczna gleby?  

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)