Rzepak - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak

Rzepak

Mszyce na odpornej odmianie rzepaku. Czy zwalczanie jest konieczne?

Na rzepaku najczęściej pojawia się jeden z dwóch gatunków mszycy – kapuściana lub brzoskwiniowa. Ta druga jest wektorem wirusowej żółtaczki rzepy (TuUV). Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie wirusowej jest wybór odmiany odpornej. Co, jednak kiedy na odmianie odpornej mszyca się pojawi?

czytaj więcej

Słonecznik cierpi od zgnilizny twardzikowej

Od kilkunastu dni trwają żniwa słonecznikowe. Niestety są one przerywane deszczami. Okazuje się jednak, że w tym roku największym zagrożeniem nie jest wcale szara pleśń. 

czytaj więcej
Rzepak

Ile azotu pobierze rzepak?

Ponad 100 kg/ha pobrania N przez rzepak jesienią to normalny wynik. Trzeba to uwzględnić w całkowitej dawce szacowanej pod oczekiwany plon. Pomniejszenie jej o to właśnie pobranie da nam całkowitą dawkę wiosenną azotu.

czytaj więcej
Rzepak

Jesienne zabiegi w rzepaku. O tym trzeba pamiętać

Niezależnie od tego, czy jesień jest chłodna, czy też – tak jak to ostatnio bywa – ciepła i sucha, rzepaki muszą być dobrze przygotowane do zimy. Oznacza to, że w zależności od zasobności stanowiska i rozwoju systemu korzeniowego muszą one być nie tylko dobrze zaopatrzone w makro- i mikroskładniki, ale także dobrze ochronione.

czytaj więcej
Rzepak

Ile wynosi dawka boru pod rzepak przed zimą?

Bor pozwala w roślinie m.in. na sklejanie ścian komórkowych. Dzięki temu roślina w czasie wzrostu, szczególnie na grubość, ma zwarty miąższ. Ile trzeba podać rzepakowi boru przed zimą?

czytaj więcej
Rzepak

Jesienny atak szkodników w rzepaku! "Kto przegapił kilka dni ten dziś płacze"

Ciepła jesień zawsze sprzyja szkodnikom, które wówczas mocno atakują oziminy i rzepaki. Ta jesień, niestety, taka jest, dlatego na plantacjach rzepaku, zwłaszcza tych zasianych w optymalnych terminach naloty szkodników są bardzo intensywne. Rolnicy mówią wprost: Kto przespał kilka dni i nie zaglądał na plantację, ten teraz płacze widząc skutki żerowania szkodników.

czytaj więcej
r e k l a m a
Aktualności branżowe

Szacunek zbiorów wg GUS. Ile zboża zebrali rolnicy w 2023?

Główny Urząd Statystyczny opublikował szacunkowe zbiory ziemiopłodów rolnych na rok 2023. Jak oceniono zbiory zbóż, rzepaku i buraków cukrowych?

czytaj więcej
Rzepak

Kiła kapusty – jak rozpoznać i jak ją ograniczyć odpowiednią agrotechniką?

Kiła kapusty jest chorobą, która zagraża uprawie rzepaku na terenie prawie całego kraju. Jak ją poprawnie rozpoznać i jak sobie radzić odpowiednią agrotechniką i stosowaniem odmian z odpornością?

czytaj więcej
Rzepak

Niespotykany atak pchełek na rzepak!

Ciepła i słoneczna pogoda we wrześniu aktywowała szkodniki – grasują szczególnie w tym roku pchełki na rzepaku. Najbardziej narażony są rzepaki z późniejszych siewów, ponieważ rośliny są we wczesnych fazach rozwojowych. Co robić?

czytaj więcej

Słonecznik tańszy w produkcji od rzepaku co najmniej o 2 tys. zł

Chociaż powierzchnia uprawy słonecznika w tym roku spadła w porównaniu do ubiegłego o ok. 10 tys. ha, to nadal cieszy się on popularnością, szczególnie że jest tani w produkcji. Między innymi o tym rozmawialiśmy podczas Dnia Słonecznika 15 września. 

czytaj więcej
Rzepak

Śmietka rzepakowa - próg szkodliwości. Jak go ustalić?

Pytanie Czytelnika: Jaki jest próg ekonomicznej szkodliwości śmietki rzepakowej i jak go ustalić?

czytaj więcej
Rzepak

O ile można opóźnić siew rzepaku i jak prowadzić taki łan? Pogotowie polowe top agrar Polska

Mokre i „szarpane” żniwa nie tylko wpłynęły na jakość ziarna zbóż i bardzo przeciągnęły się w czasie, ale także w wielu regionach opóźniły terminowy siew rzepaku. O ile dni można opóźnić siew rzepaku i jak w takich warunkach prowadzić łan rzepaku?

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)