Strączkowe - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Strączkowe

Strączkowe

Uprawa soi na Opolszczyźnie: od pola do tłoczni [FILM]

Soja do tej pory w całości była sprowadzana z Ameryki. Ta ciepłolubna roślina dotychczas nie była masowo uprawiana w Polsce. To się jednak może zmienić. Co o uprawie soi mówią rolnicy?

czytaj więcej
Strączkowe

Soja i słonecznik - jak plonowały i jaka powierzchnia została zasiana?

Soja i słonecznik w tym roku rokują dobre plony na południu Polski. W pozostałej części kraju nie jest zawsze tak różowo i rolnicy zaczynają rezygnować z ich siewu.

czytaj więcej
Strączkowe

Zbiór soi – jak zminimalizować straty i ustawić kombajn?

Wraz z początkiem września w Polsce rozpoczyna się zbiór soi odmian wczesnych, późniejsze zbierane są w październiku. Jak zminimalizować straty i ustawić kombajn?

czytaj więcej
Strączkowe

Uprawa i wykorzystanie soi w różnych rejonach świata

Międzynarodowa wymiana doświadczeń związanych z produkcją soi na polach może przynieść ciekawe wnioski do rozwoju tej uprawy w Polsce. Przekonali się o tym uczestnicy Światowego Naukowego Kongresu Sojowego. Wydarzenie odbyło się pod koniec czerwca w Wiedniu. Koordynatorem polskiej delegacji było Stowarzyszenie Polska Soja.

czytaj więcej
Strączkowe

Uprawa soi w Polsce – dotychczas w całości importowana, teraz coraz bardziej opłacalna!

To już trzynasta edycja Dni Soi w Głubczycach. Opolscy naukowcy i rolnicy 14 lat temu, jako pierwsi w kraju, zaczęli prowadzić doświadczalne plantacje soi, a ich wyniki co roku prezentowane są pod koniec lata. Także w tym roku zademonstrowano efekty doświadczeń na Dniach Soi na poletkach Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach oraz Top Farms Głubczyce.

czytaj więcej
Strączkowe

Soja i słonecznik na śremskim kobiercu

Soja i słonecznik coraz prężniej wdzierają się na pola produkcyjne. Przybywa też ich odmian. Wiele z nich zaprezentowano w Zakładzie Doświadczalnym w Śremie-Wójtostwie, podczas IV Dni Soi i Słonecznika.

czytaj więcej
r e k l a m a
Strączkowe

Sojowe spotkania polowe – znamy już najbliższe terminy

Przekropna końcówka sierpnia nie sprzyja dojrzewaniu soi. Dodatkowo na plantacjach, na których w maju i czerwcu było sucho i słabo zadziałały herbicydy doglebowe chwasty panoszą się bez zakłóceń. Mimo to mamy w Polsce zasianych ponad 44,5 tys. ha tego gatunku. Nadchodzi czas porozmawiania o nim na polu.

czytaj więcej
Strączkowe

Grochu siejemy po trochu..., czyli ile mamy najważniejszej paszowej rośliny strączkowej w Polsce?

Dane ARiMR za bieżący rok mówią, że rolnicy zgłosili do dopłat 128.892,59 ha różnych grochów (groch na suche nasiona, groch cukrowy, groch łuskowy, groszek) w tym 120.667,84 ha grochu i peluszki, zatem gatunków w większości przeznaczonych na paszę.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Żniwa 2023 - pod znakiem zboża kiepskiej jakości. Jak to wpłynie na dostępność materiału siewnego?

Tegoroczne żniwa niestety nie przebiegały sprawnie. Padające deszcze przeganiały kombajny z pól. Gorsze jest jednak to, że zboże poważnie straciło na jakości. Ucierpiał także rzepak czy strączkowe.

czytaj więcej
Strączkowe

Sojowa huśtawka – ile uprawiamy w Polce soi

Według danych ARiMR w tym roku zassaliśmy 44.590,81. Stanowi to 93% ubiegłorocznego areału. Wydawać się może, że to stabilna sytuacja. Tymczasem w dłuższym ujęciu nie wygląda to tak różowo. 

czytaj więcej
Strączkowe

Zachodniopolski fenomen bobowatych - jaka jest powierzchnia uprawy roślin strączkowych Polsce?

Dane ARiMR na temat powierzchni zasiewów należą do bardzo precyzyjnych informacji. Ich źródłem są szczegółowe wnioski rolników, a ci nie pozwolą sobie na zawyżanie czy zaniżanie obsianej powierzchni. Bardzo ciekawie przedstawia się od kilku lat obraz uprawy strączkowych.

czytaj więcej
Aktualności

Eko asfalt – nowe zastosowanie soi do budowy dróg

Budowanie dróg będzie bardziej eko? Podczas Farm Progress Show 2023 zaprezentowana ma zostać w ramach zrównoważonej technologii nowa nawierzchnia asfaltowa. Do budowania dróg wykorzystano soję.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)