Energia dla wsi - Kto i na co może dostać pieniądze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Energia dla wsi - Kto i na co może dostać pieniądze?

02.09.2023autor: Zuzanna Ćwiklińska

Zielona energia to kierunek, w którym rozwija się polska wieś. Ministerstwo Rolnictwa, a także Ministerstwo Klimatu, aby wspierać ten rozwój, ogłosiły program „Energia dla wsi”. Jak się okazało, zainteresowanie jest tak duże, że zdecydowano o powiększeniu puli finansowej. Sprawdź, kto może ubiegać się o dofinansowanie na energię dla wsi!

Program “Energia dla wsi” został zainaugurowany w styczniu 2023 przez minister klimatu Annę Moskwę oraz ówczesnego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Jego celem jest promocja odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich oraz zachęcanie rolników i mieszkańców wsi, by inwestowali w tego typu instalacje. Program oferuje zainteresowanym wsparcie finansowe w formie dopłat i pożyczek, ale politycy zapowiedzieli, że w ramach “Energii dla wsi” dojdzie także do uproszczenia procedur, związanych z powstawaniem odnawialnych źródeł energii. 

Kto i na co może dostać pieniądze z “Energii dla wsi”? 

W ramach programu “Energia dla wsi” o wsparcie mogą ubiegać się: 
  • rolnicy,
  • spółdzielnie energetyczne i jej członkowie będący przedsiębiorcami,
  • powstające spółdzielnie energetyczne. 
Podmioty mogą składać wnioski o dotacje lub pożyczki na wybudowanie na terenach wiejskich jednej z następujących instalacji: 
  • instalacji fotowoltaicznej,
  • biogazowni,
  • wiatraków,
  • małej elektrowni wodnej. 

Jakie dofinansowanie można dostać? 

Dotacje na biogazownie i małe elektrownie wodne mogą pokryć do 65 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota wsparcia nie może być wyższa niż 20 mln zł. Z kolei pożyczka może pokryć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. Suma wsparcia nie może wynosić więcej niż 25 mln zł. 

autor Zuzanna Ćwiklińska

Zuzanna Ćwiklińska

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika i biogaz

Opodatkowanie gruntów, na których znajdują się farmy fotowoltaiczne

Opodatkowaniu na takich zasadach jak grunty, na których prowadzi się działalność gospodarczą, podlegają grunty rolne, na których zlokalizowane są farmy fotowoltaiczne, a nie jak grunty rolne. W związku z wątpliwościami ministerstwo finansów wyjaśnia.

czytaj więcej
Porady prawne

Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę: kiedy można rozwiązać umowę?

Nasz Czytelnik ma umowę dzierżawy na fotowoltaikę i zastanawia się, czy może rozwiązać umowę dzierżawy, skoro minęły już 3 lata? Odpowiada nasz specjalista-prawnik.

czytaj więcej
Zarządzanie

Polska silnym producentem mleka w Europie. Jakie perspektywy na przyszłość?

Polska jest silnym producentem mleka w Europie, choć to Europa może stracić swoją pozycję na arenie globalnej z powodu ograniczeń, narzucanych przez polityków i aktywistów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)