Zielony wodór z OZE: możliwości wykorzystania jako paliwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zielony wodór z OZE: możliwości wykorzystania jako paliwa

22.09.2023autor: Jan Beba

Wodór jest najprostszym i najlżejszym pierwiastkiem chemicznym, a na dodatek jest świetnym paliwem, po które warto sięgnąć. Jak można wykorzystać zielony wodór?

Niestety wodór rzadko występuje w postaci niezwiązanej, najczęściej w parze wodnej (H2O) lub metanie (CH4). Możemy więc go pozyskać praktycznie z każdego źródła organicznego lub z wody. Podczas spalania wodoru z czystym tlenem powstaje tylko woda, również przy utlenianiu wodoru w ogniwach paliwowych produktem ubocznym jest woda.

cząsteczka wodoru rys krajewska
Wodór jest najprostszym i najlżejszym pierwiastkiem chemicznym układu okresowego, jest też najczęściej występującym pierwiastkiem we wszechświecie, bo stanowi około 75% całkowitej masy materii.

Kolory wodoru: zielony z OZE

– Pomimo że sam wodór jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, to w zależności od ilości emisji gazów cieplarnianych podczas produkcji nadano mu kolory. Najbardziej pożądany jest tzw. wodór zielony – wytworzony przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Z drugiej strony skali jest wodór w odcieniach szarości i czerni, czyli z gazu ziemnego czy węgla, z dużym śladem węglowym dla środowiska – mówi Kuba Zwoliński z MH Energy, spółki zajmującej się wspieraniem projektów związanych z gospodarką wodorową.

Kuba Zwoliński MH Energy
Kuba Zwoliński, MH Energy

Obecnie 96% światowego wodoru produkuje się za pomocą reformingu parowego z paliw kopalnych:

  • 48% z gazu ziemnego,
  • 30% z ropy naftowej,
  • 18% z węgla.

Reforming parowy to najpowszechniejsza i najtańsza metoda, która wykorzystuje m.in. gaz ziemny podgrzewany do temp. 700–1100°C w obecności pary wodnej. W tej temperaturze zachodzi reakcja rozbicia metanu i uzyskanie tlenku węgla oraz wodoru. Niestety, proces ten jest bardzo zanieczyszczony, bo generuje około 9 do 12 kg CO2 na każdy kilogram wodoru, a uzyskany wodór trzeba oczyścić z tlenku węgla, dwutlenku węgla oraz pozostałych składników gazu ziemnego, szczególnie siarki.

Rys. 1. Rodzaje wodoru i technologie produkcji

Eksperci przewidują, że w najbliżej dekadzie udział zielonego wodoru znacząco wzrośnie. Kryzys energetyczny i ograniczony dostęp do paliw przyspieszył prace nad wykorzystaniem alternatywnych źródeł produkcji wodoru, głównie w drodze elektrolizy wody.

Elektroliza to proces wykorzystywania energii elektrycznej do rozdzielenia wody na wodór i tlen. To całkowicie czysty proces, a w zależności od zasilania elektrolizera mamy różne odcienie – wyjaśnia Łukasz Lindner z MH Energy.

Łukasz Lindner, MH Energy
Łukasz Lindner, MH Energy
r e k l a m a

Wodór w transporcie

Energię wodoru można wykorzystać do napędu pojazdów, ciepłownictwa czy obsługi procesów produkcyjnych, np. amoniaku (rys. 2.).

– Najprężniej rozwija się gałąź wykorzystania wodoru do napędu pojazdów. Mamy tu dwie możliwości jego wykorzystania – w drodze odwróconej elektrolizy w ogniwie paliwowym, by uzyskać prąd lub jako paliwo w silniku spalinowym, analogicznie jak LPG. To jednak ma pewne ograniczenia techniczne, dlatego najrealniejsze jest wprowadzenie na rynek pojazdów wodorowych, czyli tych z ogniwami paliwowymi – dodaje Lindner.

W ogniwie paliwowym wodór łączy się z tlenem, w wyniku czego powstaje prąd, zasilający akumulator samochodu, woda oraz ciepło. Tu nie powstają inne produkty, dlatego też energia elektryczna uzyskana w ten sposób jest neutralna dla środowiska.

– Z uwagi na spore gabaryty butli na wodór najsensowniejszym kierunkiem wykorzystania ogniw paliwowych jest długodystansowy transport ciężki. W przypadku wodoru lepiej się sprawdza stabilne oddawanie energii niż skokowe – zauważa Zwoliński. Autobusy i pojazdy z dużymi zbiornikami tankuje się pod ciśnieniem 350 barów, a dla osobówek, gdzie zbiorniki powinny być mniejsze, trzeba jeszcze bardziej go sprężyć, co obniża opłacalność.

Rys. 2. Możliwości wykorzystania wodoru

Nie zmienia to faktu, że wartość opałowa wodoru jest bardzo wysoka i wynosi 33,3 [kWh/kg]. Dla porównania wartość opałowa benzyny wynosi 12,0 [kWh/kg], a gazu ziemnego 10,6–13,1 [kWh/kg]. Obecnie wykorzystywane technologie do wyprodukowania 1 kg czystego paliwa wodorowego potrzebują od 35 do 70 kWh energii. A 1 kg takiego wodorowego paliwa wystarczy na przejechanie samochodem około 100 km. Dla porównania – samochód elektryczny potrzebuje około 30 kWh energii, aby pokonać 100 km.

Nawóz z wodoru

Wodór może służyć do bilansowania sieci, by w przypadku nadmiaru produkcji energii elektrycznej wykorzystać ją do produkcji wodoru, który łatwiej zmagazynować, niż w przypadku energii z wiatru czy fotowoltaiki. Może być też surowcem w produkcji amoniaku. Jego produkcja z zielonego wodoru może być rewolucją.

– Opłacalność inwestycji w wodór jest uzależniona od wsparcia m.in. na zazielenienie gospodarki. To jest cała nowa gałąź gospodarcza, bo to nie tylko technika, ale i prawo, kwestie społeczne i integracja wielu branż. Niestety, dziś nie wszystko jest uregulowane prawnie i w wielu przypadkach korzysta się z przepisów dla gazu, a to nie jest dokładnie to samo – mówi Zwoliński.

– Dziś na rynku mamy tylko wodór szary. Ograniczenie w dynamicznym rozwoju zielonego wodoru to niedostępność elektrolizerów, produkowanych w większości w Chinach, czas oczekiwania na dostawę – od kilku miesięcy do ponad roku, co znacznie wydłuża wdrażanie technologii – wskazuje Lindner.

jb
fot. Global Energy Infrastructure, MH Energy, Krajewska

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niekorzystne zapisy w umowach na dzierżawę gruntów pod fotowoltaikę. Uważaj na nie!

Zielona energia jest coraz bardziej powszechna, praktycznie w każdej wsi znajdziemy panele fotowoltaiczne lub solarne. W niektórych miejscowościach zdarzają się coraz częściej farmy wiatrowe, ale także spore farmy fotowoltaiczne. Nie sztuką jest wydzierżawić grunt pod farmę, ale podpisać porządną umowę – oto jest zagwozdka. 

czytaj więcej
Porady prawne

Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę: kiedy można rozwiązać umowę?

Nasz Czytelnik ma umowę dzierżawy na fotowoltaikę i zastanawia się, czy może rozwiązać umowę dzierżawy, skoro minęły już 3 lata? Odpowiada nasz specjalista-prawnik.

czytaj więcej
Aktualności

Orlen inwestuje w odnawialne źródła energii – farmy wiatrowe i słoneczne

Orlen prężnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Poza farmami wiatrowymi i słonecznymi chce inwestować w małe reaktory jądrowe. Grupa w maju informowała, że jako pierwsza w Polsce zaplanowała budowę infrastruktury, która umożliwi dostarczenie energii elektrycznej, produkowanej na morzu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)