null - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Aktualności

Budynki i budowle

Dom na gminnej działce a granice

Pytanie: Obok mojego domu biegnie polna droga należąca do gminy. Podczas ostatnich pomiarów geodezyjnych okazało się, że mój dom wybudowany w latach 60. stoi częściowo na działce gminy. W jaki sposób uregulować własność tego fragmentu ziemi pod domem?

czytaj więcej
Zarządzanie

Wielkość ekonomiczna – sprawdź ją!

Czy Twoje gospodarstwo będzie kwalifikować się do pomocy w ramach PROW 2014-2020? Skorzystaj z gotowego kalkulatora.

czytaj więcej
Umowy

Weksel in blanco – żądaj jego zwrotu

Pytanie do Agrarlex: Co roku podpisujemy umowę na zakup gęsi i za każdym razem podpisujemy weksel. Czy ten weksel powinien być zwracany po zapłacie przez nas całej ceny?

czytaj więcej
Przepisy prawne

Sporny dym z komina sąsiada

Pytanie: Na elewacji domu – od strony mojej działki sąsiad wykonał komin pieca, w którym opala drewnem. Dym z komina jest uciążliwy, bowiem najczęściej przenika na naszą działkę. Czy komin ten jest zgodny z prawem?

czytaj więcej
Akcyza

Zwrot akcyzy za paliwo dla dzierżawcy

Pytanie: Prowadzimy z żoną dwa gospodarstwa rolne z osobnymi numerami. Żona jest na VAT, kupuje paliwo rolnicze i w związku z tym uzyskuje zwrot akcyzy. Mamy w dzierżawie 10 ha, ale umowa zawarta jest przeze mnie z właścicielem. Czy żona może wystąpić o zwrot akcyzy na paliwo za te dzierżawione ziemi mimo, że umowa dzierżawy jest na mnie?

czytaj więcej
Prawo cywilne

Zwrot nasion kupionych przez telefon?

Pytanie: Zamówiłem telefonicznie nasiona, które zgodnie z moim zamówieniem miały być z 2019 r. Po ich dostarczeniu okazało się, że są ponad roczne, bowiem pochodzą z 2018 r. Czy mogę je zwrócić sprzedawcy?

czytaj więcej
r e k l a m a
Przepisy prawne

Droga gminna a bałagan w geodezji

Pytanie: Przez naszą działkę biegnie droga asfaltowa, natomiast obok jest działka gminna, przez którą ta droga powinna biec. Drogę wybudowano w latach 60. Czy możliwa jest zamiana tych działek z gminą?

czytaj więcej
Ziemia

Agencyjna pomoc dla dzierżawcy

Pytanie: Chciałbym złożyć wniosek w ramach Programu Modernizacji Gospodarstw Rolnych, jednak nie jestem posiadaczem gospodarstwa – dzierżawię je na okres 15 lat. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu na budowę obiektów na wydzierżawionym gruncie?

czytaj więcej
Przepisy prawne

Warunki zabudowy a nowy plan

Pytanie: Wystąpiłem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, gdyż zamierzam wybudować dom mieszkalny z osobnym garażem. Ostatnio otrzymałem pismo, że w związku z uchwalanym planem gmina zawiesiła postępowanie w mojej sprawie. Czy słusznie?

czytaj więcej
Gospodarstwo

Stóg i jego lokalizacja

Znalezienie odpowiedniej lokalizacji do składowania słomy to w wielu gospodarstwach nie lada wyzwanie. Dobrze, gdy stóg jest blisko, wtedy bele można wygodnie przewieźć do chlewni czy obory, ale nie zawsze jest to zgodne z przepisami. 

czytaj więcej
Prawo łowieckie

Prawo łowieckie: 3 różne projekty w Sejmie

Od początku stycznia br. do Sejmu trafiły już 3 projekty poselskie zmiany ustawy Prawo łowieckie.

czytaj więcej
Zasady ogólne VAT

VAT: strategia zmian statusu podatnika

Przejście na zasady ogólne VAT może być korzystne  w krótkim czasie, ale powrót do zwolnienia jest obwarowany wieloma wymaganiami, w tym także obowiązkiem zapłaty przynajmniej części wcześniej zwróconego podatku

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)