Stóg i jego lokalizacja
Znalezienie odpowiedniej lokalizacji do składowania słomy to w wielu gospodarstwach nie lada wyzwanie. Dobrze, gdy stóg jest blisko, wtedy bele można wygodnie przewieźć do chlewni czy obory, ale nie zawsze jest to zgodne z przepisami.
Decydując o lokalizacji stogu ze słomą trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, niezależnie od tego, czy znajdzie się on w obrębie gospodarstwa, czy na polu. Schemat pokazuje, ile wynoszą minimalne odległości składowanej słomy od budynków, dróg i lasów.
Do 30 metrów od budynku
Chcąc ustawić stóg w pobliżu zabudowań gospodarskich, trzeba zachować 20-metrowy odstęp od budynków z materiałów niepalnych (np. cegła, blachodachówka). O kolejne 10 m trzeba się oddalić w przypadku budynków wykonanych z materiałów palnych (np. drewniane ściany, dach). Nie zawsze jest na to miejsce, szczególnie w miejscowościach z ciasną zabudową i niewielkimi siedliskami. Wtedy słomę najlepiej składować na polu.
KOnieczny jest 30-metrowy dystans od linii wysokiego napięcia, torów kolejowych oraz dróg publicznych. Mniej restrykcyjne są przepisy mówiące o minimalnej odległości od dróg wewnętrznych i granicy działki – 10 m. Z kolei od lasów i terenów zalesionych trzeba zachować odległość 100 metrów.
W większych gospodarstwach układane są gigantyczne stogi. Tu trzeba jednak pamiętać, że powierzchnia takiego składu nie przekroczyła 1000 m², a kubatura 5000 m³.
Dobrą praktyką jest układanie kilku stogów zamiast jednego, dzięki czemu ograniczamy ryzyko straty zgromadzonego materiału wskutek pożaru. Dodatkowo w odległości 3 m od sterty trzeba utworzyć strefę pozbawioną materiałów palnych. Gdy stóg ustawiony zostanie w obrębie gospodarstwa, pamiętać należy, by unikać pracy sprzętu z silnikiem spalinowym w odległości mniejszej niż 10 m i elektrycznym poniżej 5 m. Jan Beba
Artykuł ukazał się w top agrar Polska.
Szczegółowe informacje na temat wymogów właściwej lokalizacji stogów.
Jan Beba
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>
Najważniejsze tematy