Stóg i jego lokalizacja
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stóg i jego lokalizacja

11.07.2017autor: Jan Beba

Znalezienie odpowiedniej lokalizacji do składowania słomy to w wielu gospodarstwach nie lada wyzwanie. Dobrze, gdy stóg jest blisko, wtedy bele można wygodnie przewieźć do chlewni czy obory, ale nie zawsze jest to zgodne z przepisami. 

Decydując o lokalizacji stogu ze słomą trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, niezależnie od tego, czy znajdzie się on w obrębie gospodarstwa, czy na polu. Schemat pokazuje, ile wynoszą minimalne odległości składowanej słomy od budynków, dróg i lasów. 

Do 30 metrów od budynku


Chcąc ustawić stóg w pobliżu zabudowań gospodarskich, trzeba zachować 20-metrowy odstęp od budynków z materiałów niepalnych (np. cegła, blachodachówka). O kolejne 10 m trzeba się oddalić w przypadku budynków wykonanych z materiałów palnych (np. drewniane ściany, dach). Nie zawsze jest na to miejsce, szczególnie w miejscowościach z ciasną zabudową i niewielkimi siedliskami. Wtedy słomę najlepiej składować na polu. 

KOnieczny jest 30-metrowy dystans od linii wysokiego napięcia, torów kolejowych oraz dróg publicznych. Mniej restrykcyjne są przepisy mówiące o minimalnej odległości od dróg wewnętrznych i granicy działki – 10 m. Z kolei od lasów i terenów zalesionych trzeba zachować odległość 100 metrów. 

W większych gospodarstwach układane są gigantyczne stogi. Tu trzeba jednak pamiętać, że powierzchnia takiego składu nie przekroczyła 1000 m², a kubatura 5000 m³. 

 

Dobrą praktyką jest układanie kilku stogów zamiast jednego, dzięki czemu ograniczamy ryzyko straty zgromadzonego materiału wskutek pożaru. Dodatkowo w odległości 3 m od sterty trzeba utworzyć strefę pozbawioną materiałów palnych. Gdy stóg ustawiony zostanie w obrębie gospodarstwa, pamiętać należy, by unikać pracy sprzętu z silnikiem spalinowym w odległości mniejszej niż 10 m i elektrycznym poniżej 5 m.  Jan Beba

Artykuł ukazał się w top agrar Polska.

Szczegółowe informacje na temat wymogów właściwej lokalizacji stogów.

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gospodarstwo

Od 2027 zakaz hodowli futerkowych?

Zakaz hodowli zwierząt w celu produkcji futer- ustawa wprowadzająca taki stan rzeczy od początku 2027 roku została przedstawiona w Sejmie. Jej treść zakłada system stopniowego wprowadzania w celu obniżenia sum odszkodowań dla rolników, jak i odpraw dla pracowników. Takie założenia zostały przedstawione w tekście przez Partię Zielonych.

czytaj więcej
Gospodarstwo

Czy będzie dekoncentracja hodowli zwierząt?

Czy będzie dekoncentracja hodowli zwierząt w Polsce? Inspekcja Weterynaryjna i ministerstwo rolnictwa przyznają, że problem jest i trzeba go rozwiązać. Stąd planowane zmiany przepisów, aby nie dochodziło ogromnego zagęszczenia produkcji świń czy drobiu w jednym regionie kraju.

czytaj więcej
Gospodarstwo

Rolniczy handel detaliczny z nowymi limitami i dokumentacją

Minister rolnictwa zaproponował minimalne ilości żywności, jakie rolnik będzie mógł sprzedać w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Tą formą działalności zajmuje się już prawie 13 tysięcy rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)