Zwrot akcyzy za paliwo dla dzierżawcy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwrot akcyzy za paliwo dla dzierżawcy

16.05.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: Prowadzimy z żoną dwa gospodarstwa rolne z osobnymi numerami. Żona jest na VAT, kupuje paliwo rolnicze i w związku z tym uzyskuje zwrot akcyzy. Mamy w dzierżawie 10 ha, ale umowa zawarta jest przeze mnie z właścicielem. Czy żona może wystąpić o zwrot akcyzy na paliwo za te dzierżawione ziemi mimo, że umowa dzierżawy jest na mnie?

Zgodnie z przepisami ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (t.j. DzU z 2019 r., poz. 2188), zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przysługuje producentom rolnym – osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, będącym posiadaczami gospodarstw rolnych, zgodnie z definicja zawartą w ustawie z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. DzU z 2020 r., poz. 333). 

W rozumieniu ustawy o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

Zwrot podatku akcyzowego przysługuje posiadaczowi gospodarstwa, a więc temu, kto nim faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny, tj. właściciel), jak i ten, kto nim faktycznie włada jak użytkownik, w tym dzierżawca (posiadacz zależny, np. dzierżawca, najemca). W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego są oddane w dzierżawę, faktycznym ich użytkownikiem jest dzierżawca i to jemu przysługuje zwrot podatku. W niniejszej sprawie dzierżawcą 10 ha gruntów rolnych jest Czytelnik, zatem to on jest uprawniony do uzyskania zwrotu podatku akcyzowego.

Gdyby jednak, za zgodą właściciela, Czytelnik poddzierżawił grunt żonie, wtedy to ona mogłaby wystąpić o zwrot podatku akcyzowego. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że poddzierżawienie nieruchomości bez zgody właściciela stanowi podstawę do rozwiązania umowy dzierżawy i to bez zachowania okresu wypowiedzenia.

adw. Mikołaj Pomin

Artykuł ukazał się w top agrar Polska.


Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Kancelaria Adwokacka Mikołaj Pomin

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Akcyza

Wydatki na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze jednak bez zmian

Wzrost wydatków o 160 mln zł, a nie jak chciał Senat o 480 mln. Tak będzie w przyszłym roku wyglądał program zwrotu akcyzy zwartej w paliwie rolniczym. Rząd nie wyklucza, że zmiany jeszcze będą, ale najpierw musi znaleźć pieniądze. 

czytaj więcej
Akcyza

Będzie więcej pieniędzy na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?

Minister rolnictwa rozważa przyjęcie propozycji Senatu dotyczącej znacznego wzrostu wydatków na paliwo rolnicze. Henryk Kowalczyk będzie w tej sprawie rozmawiał z Premierem i ministrem finansów.

czytaj więcej
Akcyza

Zwrot akcyzy na paliwo powinien wzrosnąć do 126 litrów na hektar!

Producenci zbóż apelują do resortu rolnictwa o zwiększenie zwrotu akcyzy do paliwa rolniczego do 126 litrów oleju napędowego na hektar. Ich zdaniem ostatnie propozycje rząd w tym zakresie są niewystarczające.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)