Sporny dym z komina sąsiada
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sporny dym z komina sąsiada

17.05.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: Na elewacji domu – od strony mojej działki sąsiad wykonał komin pieca, w którym opala drewnem. Dym z komina jest uciążliwy, bowiem najczęściej przenika na naszą działkę. Czy komin ten jest zgodny z prawem?

Na podstawie tak ogólnej informacji nie można stwierdzić, czy komin został wykonany zgodnie z prawem i sztuką budowlaną. Generalnie jednak, nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę prace budowlane polegające na przebudowie budynków jednorodzinnych, o ile nie prowadzą do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków oraz ich remoncie. Takie prace nie wymagają również zgłoszenia zamiaru ich wykonania.

Kluczowe znaczenie może mieć jednak pojęcie „zwiększenia obszaru oddziaływania”, przez które można rozumieć również immisje (zanieczyszczenia). W niniejszej sprawie sugeruję zgłoszenie właściwemu nadzorowi budowlanemu spornego komina w celu sprawdzenia legalności jego wykonania. W przypadku ustalenia, że wykonania komina narusza przepisy prawa budowlanego, możliwe jest nawet nakazanie jego rozbiórki. Stwierdzenie przez nadzór budowlany, że prace zostały wykonane zgodnie z przepisami nie oznacza jednak, że Czytelnikowi nie przysługuje żadna prawna ochrona.

Jeżeli zatem immisje (czyli w tym przypadku dym z komina sąsiada) zakłócają korzystanie z nieruchomości Czytelnika ponad przeciętna miarę, może on żądać od sąsiada przywrócenia stanu zgodnego z prawem i zaniechania dalszego zakłócania prawa własności. W takim przypadku kluczowe jest jednak wykazanie, że immisje w postaci dymu rzeczywiście zakłócają korzystanie z nieruchomości Czytelnika „ponad przeciętną miarę”.

adw. Mikołaj Pomin


Artykuł pojawił się w top agrar Polska.Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Kancelaria Adwokacka Mikołaj Pomin

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Budynki i budowle

Dom na gminnej działce a granice

Pytanie: Obok mojego domu biegnie polna droga należąca do gminy. Podczas ostatnich pomiarów geodezyjnych okazało się, że mój dom wybudowany w latach 60. stoi częściowo na działce gminy. W jaki sposób uregulować własność tego fragmentu ziemi pod domem?

czytaj więcej
Przepisy prawne

Zmiany w Prawie budowlanym. Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Prowadzenie robót budowlanych bez wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, może skutkować koniecznością rozbiórki nielegalnie wzniesionego obiektu budowlanego. Prawo daje jednak możliwość legalizacji samowoli budowlanej. Nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie 19 września 2020 r. porządkuje przepisy w tym zakresie.

czytaj więcej
Przepisy prawne

Zbiornik na gnojowicę, zbiornik wodny, budowa: lepsza nowelizacja Prawa budowlanego

Odpowiedź na pytanie, które roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę, które zgłoszenia do starosty, a które możemy wykonywać bez jakichkolwiek formalności nie zawsze jest prosta. Nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie 19 września 2020 r. znacząco upraszcza przepisy w tym zakresie. Agrarlex radzi.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.