Myśliwi ostro zareagowali na słowa wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Myśliwi ostro zareagowali na słowa wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego

27.12.2021

Nie będziemy eksterminatorami dzików i zawodowymi ochroniarzami płodów rolnych - tak zareagowali myśliwi na słowa wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego, który przedstawił swoje pomysły na walkę z afrykańskim pomorem świń. Zdaniem łowczych propozycje te są także niezgodne z prawem i etyką.

W wywiadzie udzielonym portalowi Interia wiceminister Lech Kołakowski powiedział, że pod jego kierunkiem kończą się prace nad nową specustawą, której nadrzędnym celem jest maksymalna redukcja populacji dzika.

 

Zawodowy myśliwy

Wśród nowych przepisów będą nowe formy depopulacji takie jak możliwość strzału z pojazdu mechanicznego. – Dzik z odstrzału sanitarnego, po pobraniu próbki do badań, będzie utylizowany bądź zakopany w ziemi i posypany wapnem. To dobre i efektywne rozwiązanie. Proponujemy także szereg innych rozwiązań, np. chcemy stworzyć instytucję zawodowego myśliwego, który byłby na etacie i dokonywałby zawodowo depopulacji dzików. Liczę, że byłaby to grupa ponad tysiąca myśliwych, którzy wsparliby koła łowieckie – mówił w wywiadzie nowy Pełnomocnik Rządu do spraw działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

r e k l a m a

 

Kluczowe będą najbliższe miesiące

Prace legislacyjne mają ruszyć po nowym roku, a ich celem ma być maksymalna redukcja populacji dzików. Zdaniem Kołakowskiego potrzebne są radykalne działania, bo najbliższe miesiące są kluczowe. Przy braku działań prewencyjnych w marcu szacuje się, że urodzi się nawet 1,2 mln prosiąt dzików, a w kolejnym miocie w lipcu urodzi się znów ponad milion dzików. Dlatego depopulacji trzeba dokonać przed siewem kukurydzy, czyli do maja bo w przeciwnym razie nie opanujemy ASF-u.

 

Protest myśliwych

Do słów wiceministra Kołakowskiego ostro odniósł się Polski Związek Łowiecki, który wyraził swój stanowczy sprzeciw wobec planów zatrudnienia ponad tysiąca myśliwych, którzy będą mogli strzelać do dzików np. z pojazdów. – Przedstawiona propozycja strzelania do dzików z pojazdów narusza przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa. Wypowiedź pana ministra uderza w podmiotowość polskich myśliwych poprzez brak konsultacji w danym zakresie tematycznym, co Polski Związek Łowiecki uważa za nieakceptowalne. Usiłowanie sprowadzenia myśliwych do roli eksterminatorów gatunku oraz pełniących funkcje zawodowych ochroniarzy płodów rolnych, wykracza daleko poza przyjęte zasady etyczne i prawne obowiązujące w PZŁ – czytamy w oświadczeniu Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

 

Niezgodne z prawem i etyką

Zdaniem myśliwych sugerowane propozycje stoją w sprzeczności z ustawą Prawo łowieckie, Statutem PZŁ oraz kodeksem etycznym, który wyklucza tego typu odstrzał, a sama metoda nie ma nic wspólnego z polowaniem oraz łowiectwem. PZŁ nie zgadzamy się, także by ewentualne osoby zatrudnione w celach i na zasadach wymienionych przez wiceministra Lecha Kołakowskiego nazywano w przestrzeni publicznej i prawnej myśliwymi. – Zwracamy uwagę, że powierzone polskim myśliwym zadania związane ze zwalczaniem ASF realizowane są w sposób wysoce odpowiedzialny w trosce o interes polskich rolników i hodowców trzody chlewnej – podsumowuje PZŁ.

 

 

WK

 

 

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prawo łowieckie

Zapowiada się reforma W PZŁ. Będzie więcej myśliwych?

Szykują się spore zmiany w prawie łowieckim, których celem jest zwiększenie liczby myśliwych. Rząd chce m.in. włączyć myśliwych niezrzeszonych do kół oraz likwidować te koła, które nie realizują polityki państwa w zakresie odstrzałów.

czytaj więcej
ASF

Pomoc finansowa na wyrównanie strat w związku z ASF

Do końca listopada hodowcy świń mogą składać wnioski o pomoc finansową w celu wyrównania utraconych dochodów w związku z ASF. Do tej pory zgłosiło się ponad 2700 rolników. Wypłacono 22 mln zł dla 180 beneficjentów. Program pomocy będzie trwał do końca 2023 r.

czytaj więcej
ASF

Jaka jest pomoc rządu dla rolników ze stref ASF?

Jak rząd pomaga rolnikom poszkodowanym przez afrykański pomór świń? Lista programów pomocy jest długa. Jednocześnie staramy się o uruchomienie przez Brukselę nadzwyczajnej pomocy finansowej dla producentów świń w Polsce.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.