Spółka wodna nie działa. Co dalej?
Nasza spółka wodna nic nie robi, a tylko woła o składki – pisze do Agrarlex rolnik spod Bydgoszczy. Spółka żąda ode mnie składek, mimo, że nie jestem jej członkiem – skarży się producent spod Kępna. Co robić, gdy szwankuje spółka wodna?
Rozdzielność majątkowa, czyli intercyza w gospodarstwie
Mam już spore gospodarstwo, które przejąłem po rodzicach i rozbudowałem. Chcę się ożenić, ale rodzice ostrzegają, bym zabezpieczył majątek, bo nie ufają mojej przyszłej żonie, która pochodzi z miasta. Jak to zrobić? Powiedzieć: kocham Cię, ale spiszmy intercyzę? – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Gniezna.
Bacik na opieszałość ARiMR, gminy czy KOWR
Bywa, że gmina, ARiMR czy KOWR zajmują się zbyt przewlekle sprawą rolnika. Teraz możesz te urzędy ponaglić! Od tego są niedawno funkcjonujące zmiany w procedurze administracyjnej
Kiedy można rozwiązać umowę przekazania gospodarstwa?
Teściowa przekazała synowi i synowej gospodarstwo przed 1990 rokiem. Syn zmarł, a synowa się nie opiekuje teściową, wyprowadziła się do innej miejscowości. Musieliśmy z żoną zabrać ją do siebie. Czy synowa powinna łożyć na opiekę teściowej?
Energetyka wiatrowa: podmuch znad Bałtyku
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłożyło projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Nowe regulacje znacząco ułatwią wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej na Bałtyku oraz rozwój polskich firm z sektora gospodarki morskiej.
Gospodarka: powróciły zakłócenia w łańcuchach dostaw
Nadal kryzys spowodowany przez pandemię odbija się w gospodarce krajowej. Na szczególną uwagę zasługuje odnotowane w listopadzie 2020 znaczące wydłużenie czasu dostaw. Była to kontynuacja zjawiska obserwowanego już w październiku, choć w listopadzie miało ono większą skalę.
Dotacje ARiMR: na nawadnianie i rozwój usług rolniczych
W ostatnim dniu listopada ruszyły dwa z czterech planowanych jeszcze na ten rok naborów wniosków o pomoc finansową z PROW na lata 2014-2020. W ARiMR można już ubiegać się o wsparcie na realizację inwestycji zabezpieczających gospodarstwa przed skutkami suszy oraz na rozwój usług rolniczych.
Eksperci alarmują: Polska rzeczywiście wysycha
Polskie zasoby wodne są niemal najmniejsze w Europie, a potrzeba retencjonowania wody już dzisiaj jest bardzo pilna. W perspektywie najbliższych 30 lat powierzchnia nawadnianych upraw owoców i warzyw w Polsce może wzrosnąć niemal o połowę. Nie pozostanie to bez wpływu na koszty produkcji. Agrarlex pyta: skąd wziąć wodę?
Wielkość ekonomiczna – sprawdź ją!
Czy Twoje gospodarstwo będzie kwalifikować się do pomocy w ramach PROW 2014-2020? Skorzystaj z gotowego kalkulatora.
Najważniejsze tematy