PZPRZ apeluje do Premiera o interwencje w sprawie wysokich cen nawozów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

PZPRZ apeluje do Premiera o interwencje w sprawie wysokich cen nawozów

22.10.2021

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje do Premiera pilną interwencję w sprawie wysokich cen nawozów i środków ochrony roślin. Obecna sytuacja powoduje bowiem, że rolnicy nie mają co liczyć na jakiekolwiek zyski z produkcji. W efekcie ograniczą stosowanie nawozów.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w piśmie skierowanym na ręce Mateusza Morawieckiego informuje, że poddaje permanentnej ocenie koszty produkcji płodów rolnych. Wynika z nich, że przy obecnych cenach nawozów mineralnych, które wzrosły w krótkim czasie o kilkadziesiąt a nawet o ponad 100% nie ma możliwości ich zrównoważenia przychodami ze sprzedaży płodów rolnych, bo zboża w tym samym czasie podrożały zaledwie o kilkanaście procent.

 

Nawozy drogie, a zboża tanie

Zdaniem PZPRZ takie wzrosty cen to nic innego jak zamknięcie rolnikom drogi do racjonalnego postępowania w zakresie nawożenia, polegającego na stosowaniu zbilansowanych dawek wszystkich składników, ponieważ zastosowanie nawozów w pełnym zakresie spowodowałoby na tyle duże podniesienie kosztów produkcji, że nawet na najlepszych glebach osiągnięcie zysku z uprawy zbóż, czy rzepaku (które to gatunki w zasadniczej mierze decydują o sytuacji finansowej naszych gospodarstw)  byłoby praktycznie niemożliwe. PZPRZ przypomina jednocześnie, że bardzo dobre gleby stanowią tylko niewielki odsetek powierzchni naszych gospodarstw, bo większość naszych gleb charakteryzuje się, co najwyżej średnią jakością, a ponad 30 procent to gleby lekkie i bardzo lekkie.

 

r e k l a m a

Bez nawozów będzie dużo niższa produkcja

Efekt całej sytuacji może być taki, że większość polskich gospodarstw zdecyduje się na ograniczenie lub wręcz rezygnację ze stosowania nawozów. A rośliny niedostatecznie nawożone gorzej przezimują i słabiej będą się rozwijały. Bez wątpienia wpłynie to niekorzystnie nie tylko na gospodarstwa rolników, ale także na cały przemysł spożywczy, bo zbiory będą mniejsze i gorszej jakości. Tym samym zostanie naruszony zbiorowy interes konsumentów, a w szczególności w zakresie dostępności do polskiej żywności.

 

Środki ochrony roślin również są bardzo drogie

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwraca także uwagę, że podobna sytuacja dotyczy także rynku środków ochrony roślin, które również drożeją, a w opinii rolników nie ma to uzasadnienia rynkowego i nosi znamiona zmowy cenowej.

 

Apel do Premiera o zbadanie sprawy i interwencję

- Panie Premierze, rolnicy muszą planować długoterminowo, mamy liczne obciążenia finansowe w postaci kredytów, dzierżawy itp. Gwałtowne zmiany na rynku praktycznie zabierają nam możliwość racjonalnego kształtowania rozwoju naszych gospodarstw. W związku z tym PZPRZ prosi Pana Premiera o pilne zajęcie się opisaną kwestią, a w szczególności wnikliwe przeanalizowanie sytuacji w zakresie cen nawozów i środków ochrony roślin. Jednocześnie prosimy o rozważenie sposobów zrekompensowania strat poniesionych przez rolników w wyniku gwałtownego wzrostu cen. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby - napisał do premiera Stanisław Kacperczyk prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

 

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sprzedaż płodów rolnych

Punkt skupujący zboża źle ocenił wilgotność ziarna. Co można zrobić?

Jednym z problemów, z jakimi muszą mierzyć się producenci zbóż jest to, czy podmioty skupujące zboża okażą się wiarygodne w zakresie oceny pomiarów wilgotności ziarna. Oczywiście szkodę w tej sytuacji zazwyczaj ponosi rolnik. Co zatem może pomóc w uzyskaniu kompetentnej i właściwej oceny?

czytaj więcej
Sprzedaż płodów rolnych

Jurgiel apeluje o wprowadzenie w Polsce przepisów zwalczających przewagę kontraktową

Krzysztof Jurgiel apeluje do rządu o wprowadzeni do polskich przepisów rozwiązań jakie funkcjonują w Hiszpanii. Tamtejsze prawo mówi, że cena jaką otrzymuje rolnik musi być w każdym przypadku wyższa niż całkowite koszty produkcji. Ma to chronić przed wykorzystywaniem przewagi kontaktowej przez dużych odbiorców.

czytaj więcej
Sprzedaż płodów rolnych

Ustawa rozszerzająca działalność RHD przegłosowana jednomyślnie!

Za przyjęciem ustawy rozszerzającej działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego zagłosował cały Sejm. Ale wcześniej na żądanie Komisji Europejskiej musiał wprowadzić znaczącą dla rolników zmianę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)