Ustawa rozszerzająca działalność RHD przegłosowana jednomyślnie!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ustawa rozszerzająca działalność RHD przegłosowana jednomyślnie!

17.12.2021

Za przyjęciem ustawy rozszerzającej działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego zagłosował cały Sejm. Ale wcześniej na żądanie Komisji Europejskiej musiał wprowadzić znaczącą dla rolników zmianę.

Rolniczy handel detaliczny jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r. i przeznaczoną dla rolników. Podstawowym warunkiem prowadzenia tej działalności jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu danego podmiotu. W ramach takiego handlu możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę i jej zbywanie konsumentom finalnym na terytorium całego kraju. A także lokalnym zakładom prowadzącym handel detaliczny z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego na terytorium województwa, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności w ramach RHD oraz powiaty lub miasta stanowiące siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujące z tym województwem.

 

Sprzeciw Brukseli

Rząd zaproponował, aby poszerzyć sprzedaż w ramach RHD do handlu detalicznego na terytorium całego kraju. Ale tu zaprotestowała Komisja Europejska. – Komisja Europejska zgłosiła uwagę do projektu dotyczącą obszaru, na którym może być zbywana żywność pochodzenia zwierzęcego wyprodukowana w ramach RHD do innych zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta. Zdaniem Komisji Europejskiej zgodnie z przepisami Unii Europejskiej dostawy takiej żywności w odróżnieniu od żywności pochodzenia niezwierzęcego powinny być prowadzone lokalnie, nie zaś na całym terytorium Polski, o ile do działalności RHD mają mieć zastosowanie uproszczone wymagania sanitarne – mówił w Sejmie poseł Fryderyk Kampinos z Prawa i Sprawiedliwości.

r e k l a m a

 

Dlatego ostatecznie Sejm zdecydował, że powiększony zostanie obszar – do terytorium całego kraju – na którym będą prowadzone dostawy żywności pochodzenia niezwierzęcego wytwarzanej w ramach RHD do innych zakładów. Z kolei obszar sprzedaży w przypadku żywności pochodzenia zwierzęcego i żywności mieszane (roślino – zwierzęcej) pozostanie bez zmian i będzie ograniczony do województwa.

 

Ponadto ustawa wprowadza zwolnienie z podatku dochodowego z tytułu sprzedaży w ramach RHD do wysokości 100 tys. zł. Obecnie jest to 40 tys. zł.

 

Opozycja: tak, ale…

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 444 posłów, czyli wszyscy obecni na sali. Choć opozycja zwracała uwagę, że ustawa nie wprowadzi rewolucyjnych zmian w rolnictwie.

 

Dotychczas z ulg w ramach rolniczego handlu detalicznego skorzystało 12 876 gospodarstw rolnych, czyli ok. 1% wszystkich gospodarstw składających wnioski o dopłaty bezpośrednie. - Według obecnych przepisów produkcja żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego o wartości do 40 tys. zł jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. W postulowanych przepisach proponuje się podniesienie tej kwoty do 100 tys. zł. My w dalszym ciągu pytamy, dlaczego tej kwoty nie można podwyższyć np. do 200 tys. zł – pytał w Sejmie poseł Kazimierz Plocke z koalicji Obywatelskiej, który zwrócił uwagę na problem wysokiej inflacji.

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kupno/sprzedaż

Handel w niedzielę dla rolników. I to bez opłat targowych

Umożliwienie rolnikom sprzedaż bezpośrednią w miastach w weekend oraz zwolnienie ich z opłat targowych - Jarosław Sachajko złożył w Sejmie projekt ustawy, która wyłącza także rolników z zakazu handlu w niedzielę.

czytaj więcej
Gospodarstwo

Rolniczy handel detaliczny z nowymi limitami i dokumentacją

Minister rolnictwa zaproponował minimalne ilości żywności, jakie rolnik będzie mógł sprzedać w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Tą formą działalności zajmuje się już prawie 13 tysięcy rolników.

czytaj więcej

Te ułatwienia w RHD będą ważne dla rolnika!

Będą znaczące ułatwienia w rolniczym handlu detalicznym? Ministerstwo rolnictwa proponuje zwiększenie obszaru, na którym może być wprowadzana na rynek żywność wyprodukowana przez rolników w ramach RHD oraz ułatwienia podatkowe.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.