Punkt skupujący zboża źle ocenił wilgotność ziarna. Co można zrobić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Punkt skupujący zboża źle ocenił wilgotność ziarna. Co można zrobić?

16.03.2022

Jednym z problemów, z jakimi muszą mierzyć się producenci zbóż jest to, czy podmioty skupujące zboża okażą się wiarygodne w zakresie oceny pomiarów wilgotności ziarna. Oczywiście szkodę w tej sytuacji zazwyczaj ponosi rolnik. Co zatem może pomóc w uzyskaniu kompetentnej i właściwej oceny?

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała list do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej sprawie. MRIRW wskazało na kilka zasad, którymi powinien się kierować rolnik, oddając ziarno do skupu.

 

W jakich laboratoriach przeprowadzane są badania parametrów jakościowych zbóż?

Ministerstwo rolnictwa w swojej odpowiedzi podkreśla, że badania oceny parametrów jakościowych zbóż wykonywane są w:

  • laboratoriach własnych podmiotów skupujących;
  • laboratoriach zewnętrznych na zlecenie skupu.

 

Mimo, że skup produktów rolnych odbywa się na podstawie umów zawartych między sprzedającym a pierwszym nabywcą przy ustalonej przez nich cenie, to zainteresowane strony tej umowy mogą ustalić, że zbadanie próbki produktu rolnego będzie zlecone „rzeczoznawcy", a więc osobie posiadającej aktualne uprawnienia, a więc zna się w teorii i na tym zadaniu. Tak zebrane próbki mogą być przebadane w dowolnym, niezależnym, akredytowanym laboratorium zaakceptowanym przez obie strony.

 

r e k l a m a

Sprawa w sądzie – w jakiej sytuacji?

Jeżeli doszłoby do wzajemnych roszczeń w sprawie niespełniania postanowień umowy, w tym między innymi kwestionowania wyników badań oceny jakości produktów, to strony umowy mogą wnieść sprawę do sądu powszechnego lub polubownego. Sąd arbitrażowy (polubowny) może się odbyć pod warunkiem pisemnego sporządzenia między stronami zapisu na takie rozwiązanie.

Jak podaje resort rolnictwa, jednym z przykładów mechanizmu wspomagającego rozstrzyganie sporów pomiędzy rolnikiem a skupującym jest działające przy Izbie Zbożowo-Paszowej Kolegium Arbitrów, stworzone na potrzeby firm członkowskich zrzeszonych w Izbie.


Celem Kolegium Arbitrów jest rozpatrywanie sporów między podmiotami gospodarczymi na tle wykonywania obowiązków wynikających z umów kupna-sprzedaży towarów rolnych.

  • Tutaj warunkiem rozpatrywania danej sprawy jest oczywiście odpowiedni zapis w umowie kupna-sprzedaży, określający, że ewentualne spory będą rozstrzygane przez ww. Sąd Arbitrażowy działający przy tej Izbie.
  • Jeśli w umowie podmioty nie wskażą jednoznacznie, kto ma dokonać arbitrażu, wówczas jest on dokonywany przed sądem powszechnym.

Dobra umowa kluczem dla bezpieczeństwa interesów

Urzędnicy z ministerstwa rolnictwa podkreślają, że aby zadbać o własne interesy, warto podpisać umowę, której zapisy będą jasne i zrozumiałe dla obu stron, w tym zawierające klarowne wytyczne w odniesieniu do:

  • jakości dostarczanego ziarna;
  • sposobu pomiaru jego wilgotności;
  • rozstrzygnięć w przypadku gdy jedna ze stron takiej umowy ma zastrzeżenia co do sposobu oceny tej jakości.



 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Źródło: KRIR

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sprzedaż płodów rolnych

Jurgiel apeluje o wprowadzenie w Polsce przepisów zwalczających przewagę kontraktową

Krzysztof Jurgiel apeluje do rządu o wprowadzeni do polskich przepisów rozwiązań jakie funkcjonują w Hiszpanii. Tamtejsze prawo mówi, że cena jaką otrzymuje rolnik musi być w każdym przypadku wyższa niż całkowite koszty produkcji. Ma to chronić przed wykorzystywaniem przewagi kontaktowej przez dużych odbiorców.

czytaj więcej
Sprzedaż płodów rolnych

Ustawa rozszerzająca działalność RHD przegłosowana jednomyślnie!

Za przyjęciem ustawy rozszerzającej działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego zagłosował cały Sejm. Ale wcześniej na żądanie Komisji Europejskiej musiał wprowadzić znaczącą dla rolników zmianę.

czytaj więcej
Sprzedaż płodów rolnych

PZPRZ apeluje do Premiera o interwencje w sprawie wysokich cen nawozów

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje do Premiera pilną interwencję w sprawie wysokich cen nawozów i środków ochrony roślin. Obecna sytuacja powoduje bowiem, że rolnicy nie mają co liczyć na jakiekolwiek zyski z produkcji. W efekcie ograniczą stosowanie nawozów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)