Dlaczego ptaki atakują jeden rzepak, a drugiego nie?
Pytanie Czytelnika: Zauważyłem znaczną różnicę uszkodzeń przez ptaki dwóch sąsiednich pól rzepaku – na jednym łuszczyny były masowo pootwierane i zniszczone, podczas gdy na sąsiednim nie. Jaka jest tego przyczyna?
Przyczyn może być kilka – od wczesności odmiany, przez jej smakowitość dla ptaków, ale najprawdopodobniej powodem były występujące w łuszczynach szkodniki.
Ptaki potrafią wyczuć w łuszczynie żerujące larwy
Ptaki zjadają nasiona rzepaku raczej punktowo i nie jest on dla większości gatunków szczególnym przysmakiem. Jednak jeśli w nich występują tłuste larwy owadów, szczególnie pryszczarka i chowacza, to dużo gatunków ptaków w poszukiwaniu białka zwierzęcego chętnie otwiera opanowane przez szkodniki łuszczyny. Ptaki w większości mają stosunkowo słaby smak, ale za to doskonały węch i potrafią wyczuć, że w łuszczynie są żerujące larwy. Wówczas rozdziobują takie organy i niszczą je, a nasiona się osypują. Widok dwóch sąsiednich, diametralnie różnych plantacji nie jest niczym szczególnym. Po prostu na jednej nie udało się skutecznie zwalczyć szkodników, a na drugiej ich nie ma w łuszczynach.
Zobacz także: Co uprawiać na polu, na którym wystąpiła zgnilizna twardzikowa?
fot. Czubiński
Najważniejsze tematy