Dlaczego ptaki atakują jeden rzepak, a drugiego nie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego ptaki atakują jeden rzepak, a drugiego nie?

19.06.2023

Pytanie Czytelnika: Zauważyłem znaczną różnicę uszkodzeń przez ptaki dwóch sąsiednich pól rzepaku – na jednym łuszczyny były masowo pootwierane i zniszczone, podczas gdy na sąsiednim nie. Jaka jest tego przyczyna?

Przyczyn może być kilka – od wczesności odmiany, przez jej smakowitość dla ptaków, ale najprawdopodobniej powodem były występujące w łuszczynach szkodniki.

Ptaki potrafią wyczuć w łuszczynie żerujące larwy

Ptaki zjadają nasiona rzepaku raczej punktowo i nie jest on dla większości gatunków szczególnym przysmakiem. Jednak jeśli w nich występują tłuste larwy owadów, szczególnie pryszczarka i chowacza, to dużo gatunków ptaków w poszukiwaniu białka zwierzęcego chętnie otwiera opanowane przez szkodniki łuszczyny. Ptaki w większości mają stosunkowo słaby smak, ale za to doskonały węch i potrafią wyczuć, że w łuszczynie są żerujące larwy. Wówczas rozdziobują takie organy i niszczą je, a nasiona się osypują. Widok dwóch sąsiednich, diametralnie różnych plantacji nie jest niczym szczególnym. Po prostu na jednej nie udało się skutecznie zwalczyć szkodników, a na drugiej ich nie ma w łuszczynach.

Zobacz także: Co uprawiać na polu, na którym wystąpiła zgnilizna twardzikowa?

fot. Czubiński

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przepisy

Olej rzepakowy w letniej odsłonie

Lato to czas, który nierozerwalnie kojarzy się z odpoczynkiem, piknikami, wakacjami i piękną pogodą. Latem jemy lekko i zdrowo, wykorzystując olej rzepakowy. Oto świetny przepis na sałatkę z rukolą, arbuzem, serem feta i orzechami z dressingiem miętowym na bazie oleju rzepakowego!

czytaj więcej
Rzepak

Zwalczanie pryszczarka w rzepaku. Do kiedy można wykonać zabieg?

Pytanie Czytelnika: Czy w czerwcu warto i można legalnie zwalczać pryszczarka na rzepaku?

czytaj więcej
Rzepak

Czy w tym roku kiła jest mniej groźna dla rzepaku?

Pytanie Czytelnika: Przypadkowo zasiałem na polu z zarodnikami kiły kapusty wrażliwą odmianę. Na szczęście, ku mojemu zaskoczeniu, rzepak jest w dobrej kondycji. Czy patogen stracił na znaczeniu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)